Antygona – bohaterowie

Autorka charakterystyk bohaterów: Marta Grandke. Redakcja: Aleksandra Sędłakowska.
Autor Sofokles

„Antygona” to tytuł tragedii antycznej Sofoklesa, która powstała w roku 442 przed naszą erą. Należy ona do cyklu trzech tragedii tebańskich, które przedstawiają losy króla Edypa i jego dzieci. Ród władcy został obłożony klątwą, przez co jego członków spotykają liczne nieszczęścia. Tytułowa Antygona to córka Edypa i jego własnej matki. Bohaterka próbuje pochować jednego z braci, który poległ w walce o tron po ojcu. Sprowadza to na nią kolejne nieszczęścia.

Spis treści

Antygona 

Główna i tytułowa bohaterka, córka króla Edypa i Jokasty, czyli matki własnego ojca. Ma ona trójkę rodzeństwa - dwóch braci i siostrę, ale w momencie trwania akcji dramatu żyje już tylko Ismena, ponieważ Polinik i Eteokles polegli w bratobójczej walce o tron po ojcu. Kreon, nowy władca, zabronił pochówku Polinika jako zdrajcy, ale Antygona wierzy w prawo boskie i konieczność pogrzebania zmarłych. Stawiając prawo boskie nad ludzkim, Antygona sprzeciwia się Kreonowi i robi wszystko, by jej brat został godnie pochowany. Bohaterka jest osobą zdecydowaną i podążającą za wyznaczonymi zasadami, dbająca o tradycje i obyczaje. Nie daje się złamać Kreonowi i grzebie brata według zwyczaju, mimo iż grozi jej to śmiercią. Wie ona, co jest słuszne i postępuje zgodnie z tymi wartościami, nawet jeśli sytuacja jest trudna i niebezpieczna. Antygona ma zginąć z rozkazu Kreona i nie ratuje jej nawet fakt, że jest narzeczoną jego syna, Hajmona. Wartości duchowe i rodzina to dla niej najważniejsze kwestie, za które jest nawet w stanie oddać własne życie, co czyni, decydując się na samobójstwo. Nie udało jej się jednak uciec przed klątwą rodu Labdakidów, z którego się wywodziła.

Kreon 

Władca Teb, objął tron po Edypie. Jest to człowiek skupiony na utrzymaniu władzy, z tego powodu oznajmia, że Polinik jest zdrajcą i dlatego zakazuje jego pochówku. Z tego powodu staje się przeciwnikiem Antygony. Kreon próbuje być surowym władcą, który nie ustępuje nawet narzeczonej własnego syna, którą skazuje na śmierć. Jest zatem człowiekiem okrutnym i bezwzględnym, który dba tylko o siebie i swoją władzę. Decyduje pokazują, że Kreon jest nie tylko bezlitosny, ale też słaby, co szybko zaczynają rozumieć jego poddani. Jego decyzje sprowadzają też nieszczęścia na jego rodzinę i śmierć żony i syna Kreona. Zbyt późno zaczyna on rozumieć swoje błędy, które bardzo wiele go kosztują.

Ismena 

Siostra Antygony, Polinika i Eteoklesa, druga córka Edypa. Stanowi ona przeciwieństwo Antygony. Nie próbuje pochować brata i nie sprzeciwia się Kreonowi. Ismena nie pomaga siostrze w pochówku brata i pozwala jej tym samym samodzielnie narażać się na związane z tym niebezpieczeństwo. Boi się gniewu Kreona. Jednak kiedy Antygona zostaje aresztowana, Ismena próbuje wziąć winę też na siebie, co jednak w niczym nie pomaga.

Hajmon 

Syn Kreona i narzeczony Antygony. Próbuje zatem bronić jej przed gniewem ojca, gdy ten obejmuje tron, a jego ukochana sprzeciwia się ustalonym przez króla zasadom. Hajmon jest przywiązany do ojca i próbuje go odwieść od wprowadzenia tyrańskiej, autorytarnej władzy w Tebach. Chce go przestrzec przed popełnieniem błędu. Gdy Antygona ginie, Hajmon popełnia samobójstwo przy jej ciele, pozbawiając Kreona następcy.

Eurydyka 

Żona Kreona i matka Hajmona. Nie odgrywa ona zbyt wielkiej roli w sztuce, można ją określić jako postać epizodyczną. Gdy jej syn popełnia samobójstwo, ona także z rozpaczy targa się na swoje życie, a Kreon zostaje sam. Kobieta wiesza się w pałacu.

Terezjasz 

Tebański wróżbita. To też mędrzec oraz wieszcz, który przepowiada przyszłość. Terezjasz radzi Kreonowi, by nie występował on przeciwko bogom i nie próbował zmienić ich woli w kwestii pochówku umarłych. Nikt bowiem nie jest w stanie z nimi wygrać, co Terezjasz rozumie, a Kreon nie, przez co popełnia ogromny błąd, kosztujący życie jego rodzinę.

Chór starców tebańskich 

Złożony jest ze starszych osób, które komentują wydarzenia, jakie mają miejsce. Potwierdzają one, że światem rządzą bogowie i nie można się im sprzeciwiać.

Strażnik 

Pilnuje ciała Polinika, by nikt nie ważył się go pochować. Antygonie i tak udaje się obejść ten zakaz.


Przeczytaj także: Co sprawia, że człowiek nie może w pełni decydować o własnym losie? W pracy odwołaj się do: lektury obowiązkowej, innego utworu literackiego oraz wybranych kontekstów.

Aktualizacja: 2024-12-05 15:33:50.

Staramy się by nasze opracowania były wolne od błędów, te jednak się zdarzają. Jeśli widzisz błąd w tekście, zgłoś go nam wraz z linkiem lub wyślij maila: [email protected]. Bardzo dziękujemy.