Opium w rosole – problematyka

Autorka problematyki: Marta Grandke. Redakcja: Aleksandra Sędłakowska.
Autor Inny

Małgorzata Musierowicz to znana poznańska autorka serii zatytułowanej „Jeżycjada”, a to ze względu na to, że akcja wszystkich dzieł rozgrywa się w Poznaniu, w dzielnicy Jeżyce. Piąta część cyklu nosi tytuł „Opium w rosole” i została wydana w roku 1986. Opowiada ona o losach nastoletniej Kreski przeżywającej nieszczęśliwą miłość i o sześcioletniej Aurelii, która ma zły kontakt z matką i zaczyna wpraszać się do obcych ludzi na obiady. Autorka porusza w swoim dziele bardzo zróżnicowaną problematykę.

Spis treści

Trudności rodzinne

Przede wszystkim istotna jest problematyka trudności w rodzinie, gdyż ona łączy wszystkich bohaterów. Rodzice Kreski zostają internowani, przez co zostaje ona sama i musi przeprowadzić się nagle do dziadka w Poznaniu. Aurelia nie umie porozumieć się z chłodną i oddaloną matką, której się boi, ponieważ ta często się denerwuje. Ojciec Borejki także został internowany i odcięty od rodziny, która za nim tęskni, a na dodatek Gabrielę porzucił jej mąż i została sama z dzieckiem. Autorka pokazuje, że każda rodzina jest inna i każda z nich przeżywa swoje własne trudności i musi sobie z nimi poradzić.

Dorastanie

W powieści zawarta jest też problematyka dorastania. Bohaterowie to młodzi dorośli, nastolatkowie i dzieci, zatem muszą poradzić sobie z problemami adekwatnymi do ich wieku. Są zależni od dorosłych, muszą dawać sobie radę w szkole, przeżywają pierwsze zauroczenia i rozczarowania. Autorka bardzo wiarygodnie i ciekawie skonstruowała portrety nastolatków i ich codzienne kłopoty, a także udręki związane z okresem dorastania, dzięki czemu jej czytelnicy mogą się wczuć w przedstawione postaci.

Pierwsza miłość

Z dorastaniem wiąże się też problematyka pierwszej miłości. Kreska zakochuje się w Maćku, ale ten nie widzi w niej potencjalnej dziewczyny, ponieważ Janka jest dla niego za mało romantyczna i zbyt konkretna. Kiedy Maciej zaczyna zabiegać o względy Matyldy, Kreska ma złamane serce, z którym próbuje sobie poradzić. Dba też o to, by nie zranić Lelujki, kolegi z klasy, który się w niej podkochuje. Ostatecznie historia Maćka i Kreski znajduje swoje szczęśliwe zakończenie i stają się oni parą.

Opuszczenia

W „Opium w rosole” obecna jest również problematyka opuszczenia. Kreskę i Aurelię opuszczają rodzice, Gabrielę zostawił mąż i wychowuje sama małe dziecko. Bohaterowie często doświadczają opuszczenia i odrzucenia, z czym muszą sobie radzić. Autorka pokazuje, że jest to zwyczajne, ludzkie doświadczenie, z jakim może się spotkać każdy, nie oznacza ono jednak końca wszystkiego. Da się je bowiem pokonać i żyć dalej.

Trudna sytuacja polityczna

Dzieło Musierowicz wydano w trudnej sytuacji politycznej, a akcja rozgrywa się tuż po zakończeniu stanu wojennego. Ze względu na cenzurę Musierowicz nie mogła w pełni opisać pewnych aspektów rzeczywistości życia w PRL, ale pojawiają się sygnały dotyczące tego, na przykład internowanie takich bohaterów jak ojciec Borejko.

Szkoła

Ponieważ bohaterowie są nastolatkami, opisana została problematyka szkolnych kłopotów. Kreska nie radzi sobie z matematyką i ma zły kontakt z wychowawczynią. Te trudności wpływają na jej samopoczucie. Dopiero wsparcie innych jej pomaga.

Przyjaźń

Problematyka przyjaźni również jest istotna w powieści Musierowicz. Przyjaźń jest tu prawdziwą siłą, która pomaga przetrwać w każdej sytuacji. Bohaterowie pomagają sobie nawzajem przezwyciężyć rozmaite trudności i czują się lepiej dzięki przyjaźni.


Przeczytaj także: *** (już tylko głaskam...) interpretacja

Aktualizacja: 2024-10-23 22:08:21.

Staramy się by nasze opracowania były wolne od błędów, te jednak się zdarzają. Jeśli widzisz błąd w tekście, zgłoś go nam wraz z linkiem lub wyślij maila: [email protected]. Bardzo dziękujemy.