Profesor Dmuchawiec – charakterystyka

Autorka charakterystyki: Marta Grandke. Redakcja: Aleksandra Sędłakowska.
Autor Inny

Małgorzata Musierowicz to znana poznańska pisarka, która przede wszystkim zasłynęła ze stworzenia cyklu zwanego „Jeżycjadą” ze względu na umiejscowienie jego akcji na poznańskich Jeżycach. Piątą częścią serii jest „Opium w rosole”, w którym po raz kolejny pojawia się znany czytelnikom z poprzednich tomów profesor Czesław Dmuchawiec.

Charakterystyka profesora Dmuchawca

Profesor Czesław Dmuchawiec to emerytowany polonista, nauczyciel takich bohaterek jak Gabriela Borejko czy Ewa Jedwabińska. Jest starszym, siwym mężczyzną w okularach. W tomie „Opium w rosole” okazuje się, że został zmuszony do zaprzestania pracy, zapewne z powodów politycznych. Dowiaduje się o tym, kiedy odwiedza swoją starą szkołę w tomie „Brulion Bebe B”, by bronić swoich podopiecznych przed dyrektorem Pierogiem. Dmuchawiec to pedagog z wieloletnim doświadczeniem, mający własne metody pracy, zaangażowany w to, co robi, dbający o swoich uczniów. Przeraża go na przykład spotkanie z Gabrysią Borejko, której życie się rozpadło, a Dmuchawiec w pewnym sensie obwinia o to siebie. Widać zatem, że praca była jego pasją i sposobem na życie.

Dmuchawiec opiekuje się swoją wnuczką, Kreską, której rodzice najprawdopodobniej zostali internowani i wtedy Janka Krechowicz została sama we Wrocławiu bez opieki. Stara się jak może, by stworzyć dla dziewczyny przytulny i bezpieczny dom, zapisał ją do swojego dawnego liceum i niepokoi go to, że dziewczyna nie lubi wychowawczyni i nie potrafi się odnaleźć w szkole. Dmuchawiec jest człowiekiem w pełni zaangażowanym w relacje z innymi, uważa, że człowiek żyje właśnie dla innych ludzi i powinien się dla nich poświęcać. Dzięki temu profesor był bardzo lubiany wśród uczniów, a niektórzy spośród nich, tak jak Gabrysia Borejko, wciąż utrzymują z nim kontakt po ukończeniu szkoły. Gabrysia odwiedza profesora i dba o niego, ponieważ darzy go szczerą sympatią.

Z poprzednich tomów czytelnik może się dowiedzieć, że profesor jest zainteresowany teatrem, wraz z uczniami wystawił „Hamleta”. Prywatnie jest też wielkim fanem muzyki klasycznej, takiej jak Mozart. Zna i uwielbia literaturę, doskonale odnajdywał się w przedmiocie, którego nauczał. Był on jego prawdziwą pasją, zatem Dmuchawiec bardzo przeżył odejście ze szkoły. Próbował radzić innym pedagogom, takim jak Ewa Jedwabińska, jak powinni oni radzić sobie z trudną pracą nauczyciela.

Dmuchawiec nie był zatem zwykłym nauczycielem, ale też opiekunem swoich uczniów i próbował ich jak najlepiej przygotować nie tylko pod względem wiedzy o literaturze, ale też do życia w świecie dorosłych. Efekty tego były widoczne na przykład dzięki jego relacjom z byłymi podopiecznymi, którzy chętnie wracali do profesora po poradę i dobre słowo, których nigdy im nie odmawiał, nawet mimo kiepskiego stanu zdrowia.


Przeczytaj także: Opium w rosole – główne wątki

Aktualizacja: 2024-10-24 16:31:46.

Staramy się by nasze opracowania były wolne od błędów, te jednak się zdarzają. Jeśli widzisz błąd w tekście, zgłoś go nam wraz z linkiem lub wyślij maila: [email protected]. Bardzo dziękujemy.