Opium w rosole – bohaterowie

Autorka charakterystyk bohaterów: Marta Grandke. Redakcja: Aleksandra Sędłakowska.
Autor Inny

„Opium w rosole” to piąta część cyklu „Jeżycjada” autorstwa Małgorzaty Musierowicz. Akcja powieści osadzona jest na poznańskich Jeżycach, od których wzięła się nazwa całej serii. Autorka opisuje w tym tomie losy Janiny Krechowicz, nastolatki bez wzajemności zakochanej w szkolnym koledze. Równocześnie opisywane są przygody małej Genowefy, która puka do drzwi obcych ludzi i mówi, że przyszła na obiadek. W tym tomie pojawiają się też postaci znane czytelnikom z wcześniejszych odsłon tej serii.

Spis treści

Janina Krechowicz 

Główna bohaterka powieści. Ma szesnaście lat i wszyscy mówią na nią Kreska. Wyróżnia się burymi oczami i burymi włosami obciętymi na fryzurę Izabeli Trojanowskiej. Jej rodzice prawdopodobnie zostali internowani z powodów politycznych, zatem Kreska przeprowadza się z Wrocławia do Poznania i zamieszkuje u dziadka, profesora Dmuchawca. W nowej szkole nie radzi sobie z matematyką i popada w konflikt z wychowawczynią, Ewą Jedwabińską. Równocześnie nawiązuje się sympatia między nią a małą Genowefą. Kreska jest też beznadziejnie zakochana w Maćku Ogorzałce, który interesuje się inną dziewczyną. Kreska jest inteligentna, wrażliwa i sympatyczna, łatwo nawiązuje znajomości i emocjonalnie podchodzi do świata. Samodzielnie przerabia i farbuje swoje ubrania, robi też na drutach wiele strojów.

Aurelia Jedwabińska 

Sześciolatka o czarnych włosach i oczach, córka Ewy i Eugeniusza Jedwabińskich. Jej matka jest bardzo surowa i chłodna, trzyma córkę na dystans i nie okazuje jej uczuć, przez co Aurelia źle się czuje w domu, nie jest w stanie jeść. W związku z tym zaczyna uciekać z domu i wpraszać się na obiady do obcych ludzi, gdzie przedstawia się fałszywym imieniem Genowefa i zawsze innym nazwiskiem. W domu Aurelia jest cicha, lękliwa i wycofana, natomiast u innych staje się radosnym, gadatliwym i pewnym siebie dzieckiem. 

Maciej Ogorzałka 

Osiemnastoletni uczeń liceum, do którego chodzi też Kreska. Jest obiektem jej uczuć, z czego długo nie zdaje sobie sprawy, ponieważ nie patrzy na dziewczynę w sposób romantyczny, pomaga jej jedynie z nauką matematyki. Maciek mieszka ze starszym bratem Piotrem. Jest miłym, pomocnym chłopakiem. Ma słabość do Matyldy Stągiewki, ale szybko orientuje się, że jej uczucia są fałszywe.

Ewa Jedwabińska 

Nauczycielka matematyki, wychowawczyni Kreski i matka Aurelii. Robi doktorat z psychologii, przez co nieustannie każe uczniom wypełniać ankiety. Jest chłodna, nieprzyjazna i zdystansowana. Zmienia ją dopiero ucieczka córki.

Profesor Dmuchawiec 

Starszy pedagog, polonista, dziadek Kreski. To bardzo sympatyczny i doświadczony nauczyciel, którego uczniowie lubią i dobrze wspominają. Lubi słuchać muzyki klasycznej.

Gabriela Borejko 

Była uczennica Dmuchawca, mama małej Pyzy, siostra Idy, Natalii i Patrycji. Opuścił ją mąż, ale się nie załamała.

Piotr Ogorzałka 

Starszy brat Maćka. Mówi, że jest bankrutem i prowadzi codziennie kronikę wydarzeń.

Pani Borejko 

Mama Gabrieli, Patrycji, Idy i Natalii. Miła, ciepła kobieta otwarta na innych.

Ida Borejko 

Ruda studentka medycyny, narzeczona Sławka.

Pani Lewandowska i jej rodzina 

Mieszkańcy kamienicy przy Roosevelta, którzy przyjęli Aurelię jako pierwsi na obiad.

Jacek Lelujka 

Przyjaciel Kreski, chodzi z nią do tej samej klasy. Podkochuje się w niej i pomaga z matematyką.

Matylda Stągiewka 

Dziewczyna, w której zakochuje się Maciek.

Sławek Lewandowski 

Narzeczony Idy.

Eugeniusz Jedwabiński 

Ojciec Aurelii i mąż Ewy.


Przeczytaj także: Opium w rosole – problematyka

Aktualizacja: 2024-10-23 22:06:14.

Staramy się by nasze opracowania były wolne od błędów, te jednak się zdarzają. Jeśli widzisz błąd w tekście, zgłoś go nam wraz z linkiem lub wyślij maila: [email protected]. Bardzo dziękujemy.