Chłopiec w pasiastej piżamie – bohaterowie

Autorka charakterystyk bohaterów: Marta Grandke. Redakcja: Aleksandra Sędłakowska.
Autor Inny

John Boyne to autor powieści zatytułowanej „Chłopiec w pasiastej piżamie”, która po raz pierwszy została opublikowana w roku 2006, a w 2008 roku doczekała się adaptacji filmowej. Dzieło to opowiada o losach dwóch chłopców, którzy poznają się i zaprzyjaźniają, kiedy wokół nich szaleje II wojna światowa. Szmul jest więźniem obozu koncentracyjnego, natomiast ojciec Bruna zajmuje stanowisko komendanta tego obozu. W dziele pojawia się wiele innych postaci, które biorą udział w opisanych przez autora tragicznych wydarzeniach, które są powiązane z ideologią nazistowską.

Spis treści

Bruno 

Główny bohater powieści, jest ośmioletnim chłopcem, który wcześniej wraz z rodzicami i siostrą mieszkał w Berlinie. Przeprowadzka ze względu na pracę ojca nie cieszy chłopca, który tęskni za domem rodzinnym i za kontaktami z babcią, która pokłóciła się ze swoim synem. Bruno to chłopiec bystry i wrażliwy, emocjonalnie przeżywający wiele wydarzeń z powieści. W nowym miejscu szybko zaczyna eksplorować otoczenie, przez co poznaje Szmula, chłopca z obozu. Bruno jest niewinny i nie zdaje sobie sprawy z okrucieństw wojny oraz tego, na czym polega praca jego ojca, komendanta obozu koncentracyjnego. Różne rzeczy związane ze Szmulem Bruno tłumaczy sobie na swój sposób, na przykład sądząc, że strój jego przyjaciela to pasiasta piżama. Wrodzona ciekawość Bruno, jego chęć pomocy Szmulowi i pragnienie dołączenia do przyjaciela sprawiają, że Bruno łamie zakazy rodziców i wchodzi na teren obozu koncentracyjnego, gdzie trafia do komory gazowej i ginie wraz ze Szmulem. Bruno to zatem kolejna z niewinnych ofiar nazizmu.

Szmul 

Kolejny z głównych bohaterów, wywodzi się on z polskiej, żydowskiej rodziny i przed wojną mieszkał w Krakowie. Następnie trafił do getta, a stamtąd do obozu koncentracyjnego, gdzie został rozdzielony z ojcem i przypadkiem poznał Bruna wędrującego wzdłuż płotu z drutu kolczastego. Szmul to wrażliwy i inteligentny chłopiec, który wypracowuje wiele sposobów radzenia sobie z życiem w obozie koncentracyjnym, co wiąże się z ciągłym zagrożeniem śmiercią. Kiedy pracuje w kuchni i otrzymuje jedzenia od Bruna, ponosi za to karę, ponieważ jego przyjaciel nie przyznaje się, że dał Szmulowi jedzenie. Ten jednak wybacza koledze jego czyn, jest bowiem dobrym dzieckiem. Szmul to przykład niezawinionego cierpienia, a jego śmierć to efekt nazistowskiej machiny nienawiści, która ukarała go za jego pochodzenie.

Komendant obozu 

Ojciec Bruna i Gretel, człowiek oddany swojej ojczyźnie do tego stopnia, że przywdział nazistowski mundur. Ojciec Bruna pnie się w górę pod względem zawodowym, aż wreszcie zostaje mianowany komendantem obozu koncentracyjnego. Z racji jego stanowiska w jego domu bywają takie osoby jak Furia czy porucznik Kotler. Jego oddanie ideologii nazistowskiej sprawia, że popada on konflikt z własną matką, która wstydzi się syna.

Gretel 

Siostra Bruna. Dziewczynka więcej rozumie z otaczającego ją świata i wojny, ale młodszy brat nie ma o niej dobrego zdania. Gretel jest przykładem nastolatki, która staje się zaślepiona propagandą Hitlerjugend. Dzieci czasami spędzają ze sobą czas, ale Bruno utrzymuje znajomość ze Szmulem w sekrecie przed siostrą.

Matka Bruna i Gretel 

Kobieta zajmująca się wyłącznie domem. Wychowuje dwójkę dzieci, źle znosi wyjazd z Berlina. Służącemu, który opatrzył kolano Bruna, każe mówić komendantowi, że to ona to zrobiła.

Babcia 

Ma dobry kontakt z wnukami, razem organizują przedstawienia przed Gwiazdką. Kłóci się synem z powodu jego faszystowskich poglądów, a potem umiera w Berlinie.

Porucznik Kotler 

Sadystyczny żołnierz bywający w domu Bruna.

Służący Paweł 

Dobry człowiek, który pomaga Brunowi zająć się rozbitym kolanem. Przypadkiem rozlewa wino na porucznika Kotlera, a ten się nad nim znęca.

Służąca Maria 

Kobieta, której rodzina od dawna pracowała dla rodziny Bruna i jest im ona za to wdzięczna. Tłumaczy wiele rzeczy Brunowi.

Furia 

Przekręcone określenie na Fuhrera. Odwiedza on dom komendanta i bywa u niego na kolacji. Jego wizyty to specjalne okazje.

Herr Liszt 

Nauczyciel domowy Gretel i Bruna. Szczególnie lubi on historię oraz geografię.


Przeczytaj także: Chłopiec w pasiastej piżamie – motywy literackie

Aktualizacja: 2024-10-08 18:07:30.

Staramy się by nasze opracowania były wolne od błędów, te jednak się zdarzają. Jeśli widzisz błąd w tekście, zgłoś go nam wraz z linkiem lub wyślij maila: [email protected]. Bardzo dziękujemy.