Bruno – charakterystyka

Autorka charakterystyki: Marta Grandke. Redakcja: Aleksandra Sędłakowska.
Autor Inny

„Chłopiec w pasiastej piżamie” to powieść, której autorem John Boyne. Dzieło to opisuje wydarzenia rozgrywające się w trakcie II wojny światowej. Bohaterami opisanych sytuacji jest rodzina nazistowskiego komendanta obozu koncentracyjnego, która jest zmuszona przeprowadzić się z Berlina w okolice właśnie obozu w Polsce ze względu na pracę głowy rodziny. Głównym bohaterem tekstu jest bez wątpienia jego syn o imieniu Bruno, który nie zdaje sobie sprawy z tego, co dzieje się w obozie widocznym z okien jego domu.

Charakterystyka Bruna

Bruno to ośmioletni chłopiec, który do pewnego momentu mieszkał w Berlinie ze swoimi rodzicami i siostrą Gretel. Do rodziny należała także babcia, matka jego ojca, z którą dzieci urządzały przedstawienia z okazji Gwiazdki. Bruno w Niemczech prowadzi normalne życie, chodzi do szkoły, ma kolegów. Prawdziwym szokiem dla niego okazuje się przeprowadzka poza Berlin, do nowego domu.

Bruno źle znosi przeprowadzkę i tęskni za swoim poprzednim życiem, w tym brakuje mu bowiem jego kolegów oraz możliwości realizacji starych zabaw i przyzwyczajeń. Chłopiec nie zdaje sobie też sprawy z charakteru pracy swojego ojca, wie jedynie, że nosi on mundur. Ma osiem lat, jest niewinny i nie rozumie wielu wydarzeń związanych z trwającą wokół II wojną światową. Gdy z okien nowego domu widzi obóz koncentracyjny i ludzi w pasiakach, to naiwnie zakłada, że jest to jakieś gospodarstwo. Gdy widzi strój małego Szmula to sądzi, że to piżama, a na niej znajduje się numer gracza. Zazdrości też małemu więźniowi towarzystwa rówieśników w obozie.

Bruno to chłopiec dość szczupły, o niebieskich oczach i delikatnych rysach twarzy. Charakter też ma raczej łagodny. Nie jest skażony ideologią nazistowską, więc kiedy poznaje Szmula, to nie wie, w jakim położeniu jest jego kolega. Prawda na temat obozu przeraża go i nie do końca obejmuje ją swoim umysłem. Nie domyśla się też w tym roli własnego ojca.

Bruno poznaje Szmula dzięki własnej ciekawości świata, która każe mu eksplorować teren otaczający nowy dom. Kiedy widzi nieznanego chłopca, to nie dostrzega w nim Żyda, tylko nowego kolegę. Bruno jest zatem przeciwieństwem swojej rodziny, która służy ideologii nazistowskiej. Chłopiec chce bezinteresownie pomóc Szmulowi odnaleźć jego ojca w obozie. Nie rozumie wiążącego się z tym niebezpieczeństwa. Bruno ginie w obozie razem ze Szmulem, co pokazuje, jak bezwzględny i niebezpieczny był nazizm. Dziecko stało się jego niewinną ofiarą, mimo iż pozornie miał być chroniony przed trafieniem do komory gazowej - urodził się w odpowiedniej rodzinie. Mimo to zmarł tak samo tragicznie jak Szmul, mały Żyd przeznaczony przez nazistów na zagładę. Niewinność i nieświadomość małego Bruna przyniosły mu śmierć, ponieważ nie rozumiał, że akurat temu chłopcu nie powinien był pomagać.


Przeczytaj także: Szmul – charakterystyka

Aktualizacja: 2024-10-08 18:03:59.

Staramy się by nasze opracowania były wolne od błędów, te jednak się zdarzają. Jeśli widzisz błąd w tekście, zgłoś go nam wraz z linkiem lub wyślij maila: [email protected]. Bardzo dziękujemy.