Szmul – charakterystyka

Autorka charakterystyki: Marta Grandke. Redakcja: Aleksandra Sędłakowska.
Autor Inny

„Chłopiec w pasiastej piżamie” to powieść z roku 2006, a jej autorem jest John Boyne. Historia, którą opisał w tym dziele, osadzona została w czasie II wojny światowej, kiedy to funkcjonowały nazistowskie obozy koncentracyjne na terenie Polski. To właśnie do jednego z nich trafia bohater powieści, czyli mały chłopiec żydowskiego pochodzenia o imieniu Szmul. To on jest też tytułowym chłopcem w pasiastej piżamie, którego na swojej drodze spotyka Bruno, syn komendanta obozu koncentracyjnego.

Charakterystyka Szmula

Szmul to mały, ośmioletni chłopiec, który urodził się tego samego dnia i roku co inny bohater książki, czyli Bruno. Szmul nie ma jednak aryjskiego pochodzenia, wywodzi się z polskiej, żydowskiej rodziny, co w czasie II wojny światowej stanowiło ogromne zagrożenie i często było po prostu wyrokiem śmierci. Z tego powodu właśnie Szmul trafił z Krakowa do obozu koncentracyjnego. Wcześniej musiał nosić na ramieniu gwiazdę Dawida, a jego rodzinę przeniesiono do getta.

Szmul jest zatem więźniem i w przeciwieństwie do Bruna zdążył już boleśnie się przekonać o realiach swojego położenia i zdał sobie sprawę z powagi sytuacji. Wie, że pasiak to nie jest piżama, a wyszyty na niej numer nie oznacza numeru gracza. W obozie udaje mu się wypracować kilka rozwiązań, dzięki którym Szmul unika bardzo ciężkiej i wyczerpującej pracy. Chłopiec jednak wciąż jest dość niewinny, na przykład nie orientuje się, że zaginięcie jego ojca najprawdopodobniej oznacza jego śmierć, na przykład w komorze gazowej. Oddany syn chce odnaleźć rodzica, w czym ma mu pomóc Bruno.

Szmul szybko zaprzyjaźnia się z Brunem, mimo iż chłopiec reprezentuje stronę jego oprawców i katów. Szmul jednak nie ocenia ludzi po ich pochodzeniu, dokładnie odwrotnie niż robią to naziści. W Brunie widzi zatem jedynie swojego rówieśnika, kogoś, kogo można polubić. Więź między chłopcami szybko staje się silna i z tego powodu Bruno wchodzi do obozu, ubierając pasiak. Chce pomóc przyjacielowi znaleźć ojca.

Szmul to postać wzbudzająca sympatię w odbiorcy. Szybko zaskarbił też sobie sympatię Bruna. Jest też bohaterem okrutnie skrzywdzonym przez los i niewinną ofiarą nazistów. Szmul najpierw traci rodzinę, a potem sam ginie w komorze gazowej, wraz ze swym jedynym przyjacielem. Szmul jest osobą bardzo dobrą, o czym świadczy fakt, że wybaczył Brunowi jego zdradę. Nie miał mu za złe kłamstwa, mimo iż to Bruno dał mu w kuchni jedzenie i potem się tego wyparł. Z tego powodu Szmula pobito, ale i tak nie odwrócił się on od swojego przyjaciela. Szmul jest zatem niewinny, cierpliwy, dobry, wybaczający i przyjazny. Jego niezawiniona śmierć jest zdecydowanie wstrząsająca i przejmująca, a także powinna zmuszać czytelnika do refleksji nad złem i nienawiścią.


Przeczytaj także: Chłopiec w pasiastej piżamie – bohaterowie

Aktualizacja: 2024-10-08 18:04:44.

Staramy się by nasze opracowania były wolne od błędów, te jednak się zdarzają. Jeśli widzisz błąd w tekście, zgłoś go nam wraz z linkiem lub wyślij maila: [email protected]. Bardzo dziękujemy.