Bolesław Leśmian jest autorem znanym głównie jako twórca poezji, którą pisał i wydawał między innymi w dwudziestoleciu międzywojennym. Jest on jednak także autorem zbioru orientalnych baśni zatytułowanych „Klechdy sezamowe” i po raz pierwszy wydanych w roku 1913. Na to dzieło składają się rozmaite teksty, a jedną z nich jest baśń pod tytułem „Ali-Baba i czterdziestu zbójców”. Opowiada ona bez wątpienia znaną wielu osobom historię Ali-Baby i magicznego skarbca o nazwie Sezam. W baśni pojawiają się też rozmaite, ciekawe wątki.
Spis treści
Bracia wraz ze swoimi żonami wiedli zupełnie odmienne od siebie życia. Ali-Baba był ubogi, ale radosny i skromny, czerpał szczęście z tego, co przynosiło mu życie. Z kolei Kassim był ponury, nieustannie narzekał, mimo że mieszkał w pałacu z bogatą żoną. Wstydził się też młodszego brata w łachmanach, nie wpuszczał go za dnia do swojego domu. Kassim zmusił też Ali-Babę do zdradzenia mu sekretu niezwykłego, magicznego skarbca. Zginął tam przez nieostrożność, a jego rozczłonkowane ciało zbójcy zostawili jako ostrzeżenie. Mimo tego, jak Kassim traktował Ali-Babę, ten zatroszczył się o ciało brata po śmierci i sprowadził je do domu. Wdzięczna żona Kassima oferowała mu za to swój pałac.
Ali-Baba trafia na sezamowy Skarbiec przypadkiem, w czasie beztroskiego wypoczynku w lesie. Widzi bowiem, jak wchodzą do niego zbójcy z hersztem i uczy się ich magicznego wiersza na pamięć. Do zdradzenia tajemnicy majątku Ali-Baby zmusza go potem starszy brat, ale chciwość kosztuje Kassima w tym przypadku życie. Skarbiec jest zatem obiektem pożądania wielu osób, ale ostatecznie to pokorny i skromny Ali-Baba zyskuje do niego nieograniczony dostęp. Skarbiec jest zatem w baśni czymś w rodzaju kompasu moralnego bohaterów.
Dalej pojawia się też wątek śmierci Kassima i zemsty rozbójników. Łączy się to z historią Sezamu: Kassim zostaje w nim nakryty przez zbójców, a potem zabity. Ali-Baba zabiera stamtąd jego ciało, przez co herszt i zbójcy dowiadują się, że ktoś wie o ich sekretnym skarbcu. Za wszelką cenę postanawiają się pozbyć tej osoby, jednak Ali-Baba wielokrotnie unika ich zasadzek, z pomocą niewolnicy Morgany, która za każdym razem dostrzega podstęp zbójców. Ostatecznie zbójcy giną, a skarbiec przechodzi praktycznie na własność Ali-Baby, który korzysta z niego, ile tylko chce.
Wątek niewolnicy Morgany pokazuje, że dobre uczynki zasługują na nagrodę. Podobnie jak Ali-Baba, Morgana jest postacią pozytywną. To jego niewolnica, która wielokrotnie rozpoznaje spiski zbójców, takie jak oznaczenie domu jej pana, czy też udawanie kupców oliwy. Właśnie za pomocą wrzącej oliwy pozbywa się rozbójników, a potem demaskuje ich kapitana, wielokrotnie ratując Ali-Babę przed śmiercią. Wdzięczny mężczyzna w zamian darowuje jej wolność i aranżuje jej małżeństwo ze swoim kuzynem. Spryt i dobroć Morgany pozwalają jej zatem odmienić całe swoje życie. Kobieta awansuje społecznie i to w znacznym stopniu, za co jest wdzięczna Ali-Babie.
Aktualizacja: 2024-09-26 14:08:06.
Staramy się by nasze opracowania były wolne od błędów, te jednak się zdarzają. Jeśli widzisz błąd w tekście, zgłoś go nam wraz z linkiem lub wyślij maila: [email protected]. Bardzo dziękujemy.