Ali-Baba – charakterystyka

Autorka charakterystyki: Marta Grandke. Redakcja: Aleksandra Sędłakowska.

Bolesław Leśmian to twórca nie tylko poezji, ale też tekstów pisanych prozą, takich jak na przykład zbiór baśni zatytułowany „Klechdy sezamowe”. Po raz pierwszy wydano go w roku 1913 i zawiera ona rozmaite teksty, niekiedy łączące się ze sobą dzięki wybranym elementom. Jedną z najbardziej znanych baśni jest bez wątpienia ta pod tytułem „Ali-Baba i czterdziestu zbójców”, gdzie opisano właśnie przygody tytułowego Ali-Baby oraz jego bliskich.

Charakterystyka Ali-Baby

Ali-Baba to młodszy brat Kassima, który wraz z nim otrzymał po ojcu ziemię do podziału. W przeciwieństwie do ponurego Kassima, Ali-Baba wybudował dom skromny, ale biały i bardzo radosny. Kiedy jego brat ożenił się z bogatą córką kupca i zamieszkał w pałacu, Ali-Baba za żonę wybrał ubogą Zobeidę, córkę sąsiada, z którą był jednak bardzo szczęśliwy. Ali-Baba żył ubogo i chodził w łachmanach, przez co Kassim przestał przyjmować go w swoim pałacu i zaczął wpuszczać brata jedynie nocą, ponieważ się go wstydził. Ali-Babie jednak to nie przeszkadzało i żył szczęśliwie ze swoją żoną.

Ali-Baba nie miał wielkich wymagań w stosunku do życia i nie był zachłanny. Gdy napotkał na magiczny Sezam i skarbiec ukryty w skale, zabrał stamtąd tylko tyle pieniędzy, ile faktycznie potrzebował, i nie chwalił się swoim bogactwem. Starszy brat odkrył jednak tajemnicę Ali-Baby i zmusił go do zdradzenia sekretu skarbca. Kassim był zachłanny i z tego powodu poniósł śmierć z rąk zbójników, w przeciwieństwie do młodszego brata, który zachował umiar. Mimo iż Kassim traktował Ali-Babę niesprawiedliwie, to ten po śmierci brata zatroszczył się o jego ciało i pomógł jego żonie w zatuszowaniu śmierci męża, by nie została ona ukarana za czyn rozbójników.

Ali-Baba potrafił też dobrze wynagrodzić niewolników, którzy mu dobrze służyli, tak jak Morgana. Zwrócił jej bowiem wolność i wydał ją za własnego kuzyna, ponieważ ta kilkukrotnie uratowała jego życie. Ali-Baba był zatem dobrym, uczciwym człowiekiem. Został za to wynagrodzony - żona Kassima podarowała mu w ramach wdzięczności pałac.

Los Ali-Baby poprawił się zatem dzięki jego dobrym uczynkom. Nie oczekiwał jednak od nikogo, że będzie mu tę wdzięczność okazywać. Ali-Baba postępował bowiem po prostu tak, jak uważał za słuszne, bez względu na perspektywę nagrody. Wzbogacił się przez przypadek, dzięki Sezamowi, a gdyby nie ciekawość i chciwość brata, zapewne mógłby z niego korzystać bez przeszkód przez długi czas, ponieważ Kassim sprawił, że rozbójnicy zaczęli ścigać Ali-Babę.

Zawsze był wierny bratu, bez względu na to, jak niesprawiedliwie Kassim go traktował, Ali-Baba słuchał jego narzekań i próbował dobrze doradzać. Kassim jednak nie poważał młodszego, ubogiego brata. Po jego śmierci Ali-Baba zadbał jednak o jego ciało, by nie spoczęło ono w magicznym skarbcu jako ostrzeżenie. Zamiast tego zabrał je do domu, do żony, której zresztą też pomógł w trudnej sytuacji.

Ali-Baba zdaje się zatem dobrym, uczciwym i pozytywnie nastawionym do życia człowiekiem i bohaterem, który potrafi sobie zaskarbić sympatię czytelników. Postępował bowiem słusznie i uczciwie w każdej sytuacji i nie oczekiwał wiele.


Przeczytaj także: Ali-Baba i czterdziestu zbójców – plan wydarzeń

Aktualizacja: 2024-09-26 10:39:30.

Staramy się by nasze opracowania były wolne od błędów, te jednak się zdarzają. Jeśli widzisz błąd w tekście, zgłoś go nam wraz z linkiem lub wyślij maila: [email protected]. Bardzo dziękujemy.