Władca much – motywy literackie

Autor listy motywów literackich: Piotr Kostrzewski. Redakcja: Aleksandra Sędłakowska.
Autor Inny

Grupa brytyjskich chłopców zostaje uwięziona na bezludnej wyspie. Aby przetrwać, organizują swoją społeczność wokół Ralpha i Prosiaczka, jednak sprzeciwia się temu przywódca chłopięcego chóru, Jack. Wkrótce w dzieciach zaczynają dominować pierwotne instynkty, a zło dochodzi do głosu, co symbolizuje tytułowy „Władca much” — głowa świni nabita na kij, którą chłopcy złożyli w ofierze rzekomemu „potworowi” zamieszkującemu wyspę.

Spis treści

Motyw raju

Wyspa, na którą trafiają chłopcy, jest idealnym miejscem do życia. Panuje tam ciepły klimat, jest mnóstwo owoców, a brak dużych drapieżników sprawia, że wydaje się bezpieczna. Wyspa symbolizuje biblijny ogród Eden, gdzie człowiek żył w harmonii z naturą i Bogiem. Jednak gdy dzieci poddają się swoim dzikim instynktom i podpalają wyspę, raj ten zostaje utracony z powodu wtargnięcia zła.

Motyw zła

Powieść bada uniwersalny problem zła obecnego w każdym człowieku. Zło to jest przedstawione fizycznie przez „Władcę much” – głowę świni na kiju, pokrytą owadami. Chłopcy ofiarowują ją „potworowi”, który rzekomo mieszka na wyspie. Jak mówi Simon, potwór jest jedynie projekcją ich własnych lęków. W miarę jak dzieci odrzucają zasady cywilizacji, coraz bardziej oddają się swojemu wewnętrznemu złu, stając się dzikimi i zdolnymi do przemocy.

Motyw wspólnoty

Pozostawione na bezludnej wyspie, dzieci próbują zorganizować wspólnotę. Ralph i Prosiaczek, używając konchy, zbierają grupę i wprowadzają podstawowe zasady. Ralph zostaje wybrany na przywódcę, a Prosiaczek pomaga mu stworzyć kodeks postępowania. Wspólnota ta jest niezbędna do przetrwania dzieci do momentu przybycia ratunku.

Motyw cywilizacji

W powieści Williama Goldinga cywilizacja jest przedstawiona jako siła hamująca naturalne skłonności człowieka do barbarzyństwa. Ralph i Prosiaczek reprezentują przestrzeganie prawa, równość i moralność, podczas gdy Jack i jego plemię pokazują skutki odrzucenia cywilizowanych norm. Stopniowo ich grupa popada w dzikość i przemoc.

Motyw władzy

Podczas pierwszego spotkania Ralph zostaje demokratycznie wybrany na lidera i stara się wprowadzić porządek i przestrzeganie zasad. Jack, jako przywódca chóru, również posiada pewien autorytet, który rośnie po wyprawie na „potwora”. Wkrótce kwestionuje przywództwo Ralpha i zakłada własną grupę, rządząc w sposób autorytarny. Ralph reprezentuje przywództwo oparte na zasadach demokratycznych, podczas gdy Jack jest symbolem władzy opartej na strachu i przemocy.

Motyw przemocy

Przemoc narasta na wyspie wraz z upadkiem cywilizacyjnych norm. Na początku przejawia się w polowaniach Jacka i w myśliwskich pieśniach. Później przeradza się w ataki na Ralpha i Prosiaczka, aby zdobyć ich okulary. Roger, który wykazuje naturalną skłonność do okrucieństwa, staje się katem Jacka, torturując i karząc tych, którzy nie chcą dołączyć do plemienia.

Motyw śmierci

Śmierć jest obecna od początku historii – pierwszy maluch ginie w pożarze lasu, a później chłopcy znajdują ciało lotnika, które mylnie biorą za „potwora”. W transie wywołanym tańcem dzieci zabijają Simona, którego również mylą z potworem. Śmierć Prosiaczka, zabitego przez Rogera, stanowi symboliczny koniec porządku na wyspie.

Motyw dziecka

Bohaterami powieści są dzieci – chłopcy mają najwyżej dwanaście lat. Reprezentują one pierwotną „niewinność” człowieka. Mimo prób Ralpha i Prosiaczka, by nadać im kierunek działania, dzieci bardziej interesują się zabawą niż odpowiedzialnością.

Motyw fantastyczny

Pod wpływem halucynacji Simon rozmawia z głową świni na kiju, którą nazywa „Władcą much” z powodu otaczających ją owadów. Ta scena symbolizuje demona Belzebuba i przypomina kuszenie Jezusa przez szatana. Choć można to interpretować jako halucynację, pochodzenie głosu „Władcy much” pozostaje niejasne.


Przeczytaj także: Daleki rejs – główne wątki

Aktualizacja: 2024-08-26 18:27:07.

Staramy się by nasze opracowania były wolne od błędów, te jednak się zdarzają. Jeśli widzisz błąd w tekście, zgłoś go nam wraz z linkiem lub wyślij maila: [email protected]. Bardzo dziękujemy.