Daleki rejs – główne wątki

Autor opracowania: Grzegorz Paczkowski. Redakcja: Aleksandra Sędłakowska.
Autor Inny

„Daleki rejs” Anny Onichimowskiej to książka objętościowo nieduża, jednak mimo to autorka zdołała pomieścić w niej kilka wątków, które dotykają bardzo istotnych spraw z codziennego życia, wydarzeń, które być może rozgrywają się gdzieś obok nas. 

Spis treści

Wątek korespondencji z Dżejmsem

Głównym motywem w tej opowieści jest korespondencja, którą Paweł prowadzi z tajemniczym Dżejmsem. Ta wymiana listów zaspokaja wiele potrzeb chłopaka; czuje on, że znalazł prawdziwego przyjaciela, który dobrze rozumie jego problemy i dylematy. Dżejms jest kimś innym niż kochająca mama czy nawet najbliżsi koledzy ze szkoły. Paweł w listach osiąga głębsze zrozumienie i porozumienie. W rzeczywistości Dżejms jest jego własnym bratem, co na początku komplikuje ich relację, ale szybko okazuje się, że ten sekret poprawia ich stosunki i umacnia więź braterską. Kontynuując korespondencję, chłopcy odbudowują więź, która została nadwątlona przez życiowe wydarzenia.

Wątek braku ojca

Paweł i Kuba bardzo odczuwają brak ojca, który w tajemniczych okolicznościach opuścił ich rodzinę. Autorka ukazuje, jakie skutki ma taka sytuacja dla młodych ludzi. Chłopcy nie rozumieją, dlaczego ich tata odszedł i nie mogą się z tym pogodzić. Ich poszukiwania ojca i podświadome poszukiwanie go w przypadkowo spotykanych mężczyznach na ulicy pokazują, jak głęboko odczuwają tę stratę. Mimo że ich matka obdarza ich ogromną miłością, brak drugiego rodzica pozostaje dla nich bolesnym brakiem.

Wątek wielkiej podróży

W korespondencji Pawła i Dżejmsa pojawia się pomysł odbycia tytułowego dalekiego rejsu dookoła świata. Paweł entuzjastycznie przyjmuje ten pomysł, dzieląc się nim z kolegami i mamą. Świadczy to o nieograniczonej i pięknej wyobraźni dziecięcej oraz nieustannym pragnieniu przygód, które towarzyszy wczesnoszkolnemu okresowi życia. Dla dzieci świat wciąż wydaje się pełen fascynujących wyzwań i możliwości. To kontrastuje z podejściem wielu dorosłych, którzy często są przytłoczeni życiowymi trudnościami. Książka sugeruje, że warto czasem odnaleźć w sobie tę młodzieńczą ciekawość i otwartość na świat, która potrafi zdominować myśli i prowadzić do przygód, niezależnie od kosztów czy przeszkód. Może każdy z nas powinien choćby w wyobraźni odbyć swój własny daleki rejs.


Przeczytaj także: Daleki rejs – problematyka

Aktualizacja: 2024-08-27 13:29:50.

Staramy się by nasze opracowania były wolne od błędów, te jednak się zdarzają. Jeśli widzisz błąd w tekście, zgłoś go nam wraz z linkiem lub wyślij maila: [email protected]. Bardzo dziękujemy.