Władca much – bohaterowie

Autor charakterystyk bohaterów: Piotr Kostrzewski. Redakcja: Aleksandra Sędłakowska.
Autor Inny

Spośród bohatera zbiorowego, jakim są uwięzieni na wyspie chłopcy, we „Władcy much” wyróżnić możemy kilka przewodnich postaci. Każda z nich oznaczać ma inny element ludzkiej natury, cywilizacji bądź jej braku.

Spis treści

Ralph

Jasnowłosy chłopiec o posturze boksera. Za namową Prosiaczka dmie w konchę, zwołując pierwsze zebranie. Zostaje wybrany przywódcą grupy, wprowadza porządek i prawa. Za główny cel uważa podtrzymanie ognia sygnałowego, a tym samym ratunek. Angażuje się w każde przedsięwzięcie chłopców: pomaga budować szałasy, wyprawia się w poszukiwaniu „zwierza”. Z czasem popada w konflikt z Jackiem, który zazdrości mu pozycji. Na próżno próbuje przeciwdziałać zdziczeniu chłopców. Ostatecznie dzieci pod wodzą Jacka urządzają na Ralpha polowanie, podczas którego podpalają wyspę. Chłopiec zostaje uratowany przez oficera Royal Navy. Ralph reprezentuje wiele cech dobrego przywódcy. Kieruje się rozsądkiem, dobrem grupy i prawem.

Prosiaczek

Otyły chłopiec noszący okulary. Prosiaczek choruje na astmę, ma również bardzo słaby wzrok. Z tego powodu nie pomaga przy żadnych przedsięwzięciach dzieci. Jest jednak bardzo inteligentny, a przy tym racjonalny. Szybko staje się doradcą i przyjacielem Ralpha. Wiele zasad wprowadzonych przez przywódcę grupy zostaje zainicjowanych właśnie przez Prosiaczka. Okulary chłopca, symbol wiedzy i postępu, pozwalają rozpalać ogień. Podczas zebrań to właśnie on pilnuje konchy. Jack pała do Prosiaczka nienawiścią. Kiedy dochodzi do rozłamu, a dzikusy kradną okulary, chłopiec wzywa chłopców do przywrócenia porządku. Ginie pod głazem zrzuconym przez Rogera. W powieści Prosiaczek symbolizuje racjonalizm, rozum i cywilizację. Można go też interpretować jako warstwy intelektualne — nieprzydatne w sensie fizycznym, istotne jednak dla rozwoju grupy.

Simon

Najmłodszy z chórzystów, odstający od grupy. Simon jest najbardziej empatyczny ze wszystkich chłopców. Opiekuje się najmłodszymi, zrywa dla nich owoce. Pomaga przy wszystkich pracach. Pociesza innych. Często wymyka się na leśną polanę, gdzie odnajduje spokój. Kiedy chłopcy wyruszają na poszukiwanie „zwierza”, tylko Simon dostrzega w nim ciało lotnika. Nie poddaje się strachowi, dzięki temu może poznać prawdę. Gdy wraca powiedzieć dzieciom, że potwór nie istnieje, zostaje wzięty za „zwierza” i zabity podczas rytualnego tańca. Jego ciało zabiera przypływ. Simon jest symbolem miłości, wzorowanym na postaci Chrystusa. 

Jack 

Przywódca chóru chłopięcego; rudowłosy chłopak o inteligentnej, ale brzydkiej twarzy. Nie podoba mu się ograniczanie, pragnie polować i zdobywać mięso. Zaniedbuje tym samym podtrzymywanie ognia sygnałowego. Z czasem popada w konflikt z Ralphem i Prosiaczkiem. Powoli staczając się w stronę barbarzyństwa, przejmuje kontrolę nad grupą. Wprowadza rządy autorytarne, oparte na strachu, dostarczaniu jedzenia i przemocy. Po śmierci Prosiaczka organizuje polowanie na Ralpha, podczas którego każe podpalić wyspę. Jack symbolizuje władzę totalitarną, tyranię przemocy i strachu. W jego postaci skupia się wiele najgorszych cech ludzkiego gatunku, których nie ogranicza cywilizacja. 

Roger

Przyjmuje rolę prawej ręki Jacka. Ma naturalną skłonność do okrucieństwa, którą hamował strach przed konsekwencjami. U boku Jacka staje się katem, torturującym nieposłusznych. To on zrzuca na Prosiaczka kamień, zabijając go. Roger symbolizuje drzemiący w człowieku sadyzm i skłonność do przemocy. 

Starszaki

Zalicza się do nich Samieryk oraz członkowie chóru chłopięcego. Początkowo ich zachowanie jest wzorowe, według ustalonych zasad. Z czasem zaczynają tracić nimi zainteresowanie. Jack systematycznie przeciąga ich na swoją stronę, również brutalnymi metodami. 

Maluchy

Najmłodsi z chłopców, słabo rozumiejący ich opłakaną sytuację. Są bardziej zainteresowani zabawą i jedzeniem, niż przetrwaniem. W nocy cierpią z powodu koszmarów. Maluchy jako pierwsze zgłaszają problem „zwierza”. Maluchy można interpretować jako symbol ludu — bezwiednie kierowanego przez przywódców.


Przeczytaj także: Władca much – motywy literackie

Aktualizacja: 2024-08-26 18:23:25.

Staramy się by nasze opracowania były wolne od błędów, te jednak się zdarzają. Jeśli widzisz błąd w tekście, zgłoś go nam wraz z linkiem lub wyślij maila: [email protected]. Bardzo dziękujemy.