Symbolika i symbole we Władcy much

Autor opracowania: Piotr Kostrzewski. Redakcja: Aleksandra Sędłakowska.
Autor Inny

Powieść Williama Goldinga „Władca much” pełna jest symboliki. Wiele elementów świata przedstawionego, jak i postaci mają głębsze znaczenie. Z tego powodu dzieło należy zaliczyć do rodzaju powieści parabolicznych. Oznacza to, że świat przedstawiony, fabuła, jak i postaci wyrażają uniwersalne prawdy. Robią to w sposób symboliczny, często nawiązując do obrazów biblijnych. W powieści są to:

Spis treści

Koncha

Muszla, którą Ralph i Prosiaczek znajdują na plaży, wydając dźwięk, przywołuje rozproszonych chłopców. Następnie staje się symbolem zgromadzenia i porządku — tylko osoba trzymająca konchę ma prawo zabierać głos. Ostatecznie muszla zostaje zniszczona w momencie śmierci Prosiaczka, co symbolizuje nadejście chaosu na wyspie. Koncha jest symbolem porządku, demokracji i równości.

Władca much

Głowa upolowanej maciory, którą Jack ofiarowuje „bestii” — potworowi, który rzekomo mieszka na wyspie. Tytuł „Władca much” jest tłumaczeniem hebrajskiego imienia demona Belzebuba. Belzebub, zwany także Władcą podziemi i Księciem piekieł, utożsamiany jest z diabłem. Symbolizuje zło ukryte w każdym człowieku.

Wyspa

Wyspa, na której rozbijają się chłopcy, jest miejscem przyjaznym do życia. Nie ma dużych drapieżników, za to jest sprzyjający klimat i dużo owoców. Symbolizuje ona biblijny Eden — rajską kolebkę ludzkości. Umieszczenie dzieci w takim miejscu rozumieć należy odniesienie do pierwotnej „niewinności” człowieka.

Ogień

Ralph uważa podtrzymanie ognia sygnałowego za najważniejszy obowiązek grupy. Dzięki niemu mogą zostać uratowani. Z czasem dzieci odkrywają, że bliskość ogniska powstrzymuje ich nocne koszmary. Ogień symbolizuje nadzieję, która pozwala człowiekowi przetrwać. 

Malowanie ciała

Kiedy Jack postanawia poświęcić się polowaniu, zaczyna kamuflować swoje ciało. Z czasem kolejni członkowie jego szczepu robią to samo, coraz bardziej upodabniając się do „dzikich”. Malowanie ciała w powieści to symbol barbarzyństwa, odejścia od cywilizacji.

Maluchy

Najmłodsi z chłopców, słabo rozumiejący ich opłakaną sytuację. Są bardziej zainteresowani zabawą i jedzeniem, niż przetrwaniem. Maluchy można interpretować jako symbol ludu — bezwiednie kierowanego przez przywódców.

Ralph

Jasnowłosy chłopak o posturze boksera. To on dmie w konchę, zbierając rozproszonych chłopców. Zostaje demokratycznie wybrany przywódcą grupy. Ustanawia mądre prawa, próbuje przeciwdziałać zdziczeniu. Angażuje się w każde przedsięwzięcie. Ralph jest symbolem mądrego przywództwa, rozsądku, cywilizacji. 

Prosiaczek

Gruby chłopczyk w okularach, chorujący na astmę. Jest bezbronny wobec przemocy, słaba kondycja wyklucza go z prac fizycznych. Zostaje jednak doradcą Ralpha, pomaga mu opracować mądre prawa grupy. Jego okulary pozwalają rozpalać ogień. On również pilnuje konchy na zebraniach. Prosiaczek stanowi symbol rozumu, ludzkiej racjonalności. Jego włosy nie odrastają jak innym dzieciom, co symbolizuje zwycięstwo rozumu nad barbarzyństwem. Chłopca można również rozumieć jako symbol warstw intelektualnych społeczeństwa.

Jack

Przywódca chóru chłopięcego. Od początku nie chce się podporządkować prawom grupy. Popada w konflikt z Ralphem, powoli staczając w kierunku barbarzyństwa. W powieści Jack symbolizuje wszystkie najgorsze cechy człowieka, które biorą nad nim górę bez wiążących praw cywilizacji. Jest również ucieleśnieniem złej władzy, sprawowanej poprzez strach, przemoc i metody autorytarne. 

Simon

Najbardziej empatyczny i spokojny z całej grupy starszaków. Pozbawiony lęku przed „zwierzem” jako jedyny dostrzega o nim prawdę. Symbolizuje miłość. Jest wzorowany na postaci Chrystusa. Gdy chłopcy nieumyślnie zabijają Simona, jego ciało zabiera przypływ. Nie zostaje odnalezione, jak ciało zmartwychwstałego Jezusa.

Roger

Chłopiec o wrodzonych skłonnościach do okrucieństwa. W szczepie Jacka przyjmuje rolę kata i jego prawej ręki. Symbolizuje wrodzone ludzkie okrucieństwo, sadyzm, skłonność do przemocy. Sam autor powieści widział w nim postać podobną do Hitlera.


Przeczytaj także: Władca much – bohaterowie

Aktualizacja: 2024-08-26 18:23:25.

Staramy się by nasze opracowania były wolne od błędów, te jednak się zdarzają. Jeśli widzisz błąd w tekście, zgłoś go nam wraz z linkiem lub wyślij maila: [email protected]. Bardzo dziękujemy.