Kiedy i gdzie Tristan poznał Izoldę o Białych Dłoniach?

Autor Inny
Autorem opracowania jest: Piotr Kostrzewski.

W życiu Tristana były dwie Izoldy. Pierwsza, ta Jasnowłosa, to kochanka, z którą połączyła go moc magicznego napoju. Drugą jest bretańska szlachcianka, zwana Izoldą o Białych Dłoniach. Rycerz ożenił się z nią w następstwie swoich bohaterskich czynów w tej krainie. Nie przyniosło to jednak szczęścia ani jemu, ani dziewczynie.

Nie chcąc więcej narażać Izoldy, Tristan postanawia definitywnie się rozstać. Jest to z jego strony gest rycerski, ponieważ to on będzie musiał ruszyć w świat. Początkowo bohater znajduje schronienie w Galii, na dworze diuka Żylenia. Wielmoża dostrzega smutek młodzieńca i postanawia temu zaradzić. Zyleń jest w posiadaniu psa Milusia, którego magiczny dzwonek u szyi gasi wszelkie smutki. Tristan pragnie podarować go Izoldzie, jednak diuk nie ma zamiaru rozstawać się z zaczarowanym zwierzęciem. Oddaje go dopiero w ramach podziękowania za pokonanie straszliwego olbrzyma Urgana Włochatego.

Tristan jeszcze dwa lata wędruje w poszukiwaniu przygód. Nie ma przy tym żadnych wieści od Izoldy Jasnowłosej. Wraz z wiernym Gornewalem dociera wreszcie do Bretanii. Kraina jest spustoszona wojną domową. Jej władca, diuk Hoel został zaatakowany przez własnego wasala — hrabiego Ryjola. Powodem konfliktu była odmowa wydania za niego córki Hoela — Izoldy o Białych Dłoniach. W momencie kiedy Tristan przybywa do Bretanii, diuk broni się w swoim ostatnim zamku o nazwie Karheń. Rycerz postanawia pomóc wielmoży, wykorzystując swoje niezrównane zdolności strategiczne. Wkrótce zaprzyjaźnia się z synem diuka, Kaherdynem. Razem odmieniają losy wojny. Hoel proponuje Tristanowi rękę Izoldy o Białych Dłoniach, na co rycerz przystaje. Sądzi bowiem, że jego Jasnowłosa Izolda już o nim zapomniała.

Decyzja Tristana o małżeństwie z Izoldą o Białych Dłoniach będzie brzemienna w skutki. Nie tylko zrujnuje życie niewinnej dziewczynie, będzie również kolejnym źródłem boleści kochanków. Zdradzona kobieta okłamie bowiem umierającego Tristana, że jego ukochana nie przybyła się z nim zobaczyć po raz ostatni. Przypadkowe wypicie napoju miosnego będzie tym samym miało tragiczny wpływ na kolejne życie.


Przeczytaj także: Czy Tristan czuję się winny i czy żałuje swojego postępowania?

Staramy się by nasze opracowania były wolne od błędów, te jednak się zdarzają. Jeśli widzisz błąd w tekście, zgłoś go nam wraz z linkiem. Bardzo dziękujemy.