Ania z Zielonego Wzgórza - motywy literackie

Autor Inny
Autorką opracowania jest: Marta Grandke.

Lucy Maud Montgomery to autorka powieści dla młodzieży zatytułowanej „Ania z Zielonego Wzgórza”, która opowiada o losach tytułowej Ani Shirley, czyli jedenastoletniej sieroty, która trafia przez przypadek na Zielonego Wzgórze, do Maryli i Mateusza Cuthbertów. Ania przeżywa mnóstwo rozmaitych przygód i dorasta na oczach czytelnika. Dzięki temu w powieści pojawia się wiele interesujących motywów literackich, które wyróżniają to dzieło na tle innych.

 • Motyw dorastania
 • Motyw przyjaźni
 • Motyw wyobraźni
 • Motyw rodziny
 • Motyw edukacji
 • Motyw natury
 • Motyw dorastania

  Kiedy rozpoczyna się akcja powieści, to Ania Shirley ma około jedenastu lat, zaś w momencie jej zakończenia jest ona już niemal siedemnastoletnią panną. W tekście obecny jest zatem motyw dorastania, którego doświadcza główna bohaterka. Ania zmaga się z licznymi trudnościami tego procesu, popełnia wiele błędów i uczy się na nich. Jej dorastanie jest pełne zarówno radości, jak i różnych trosk. Dziewczynka musi też nauczyć się żyć w zupełnie nowej dla niej, niewielkiej społeczności Avonlea i przystosować się do zwyczajów w niej panujących, co jest dla niej też dodatkowym wyzwaniem.

  Motyw przyjaźni

  Wraz z przybyciem na Zielone Wzgórze Ania poznaje w szkole i poza nią wiele innych dzieci. W związku z tym pojawia się w tekście motyw przyjaźni, którą dziewczynka zawiera z Dianą Barry. Obie bohaterki szybko zaczynają czuć do siebie sympatię, a ta przeradza się w prawdziwą przyjaźń. Diana i Ania widują się codziennie, aż nie zabrania im tego mama Diany, po tym, jak Ania przypadkiem podała jej córce wino porzeczkowe. Potem jednak Ania uratowała małą siostrę Diany, więc ich przyjaźń mogła być kontynuowana. Dziewczyni pozostały przyjaciółkami przez wiele długich lat.

  Motyw wyobraźni

  Główna bohaterka powieści, Ania Shirley, ma bardzo bogatą fantazję, zatem w dziele obecny jest motyw wyobraźni. Dziewczynka w ten sposób radzi sobie z rzeczywistością, na przykład gdy żyje w ubogiej rodzinie, gdzie musi opiekować się dziećmi. Wówczas Ania wyobraża sobie, że żyje w pałacu, a na imię ma Kordelia, a jej włosy są czarne. Wyobraźnia jest dla Ani zatem mechanizmem obronnym i dzięki niej świat otaczający dziewczynkę staje się piękniejszy. Czasami obraca się to też przeciwko niej, jak wtedy, gdy wyobraża sobie, że w lesie niedaleko jej domu są duchy.

  Motyw rodziny

  Główna bohaterka powieści jest sierotą jej rodzice zmarli na febrę, gdy była malutka. Mimo to w dziele pojawia się motyw rodziny. Ania trafia bowiem pod opiekę rodzeństwa Cuthbertów, Maryli i Mateusza. Początkowo Maryla odnosi się do dziewczynki bardzo surowo, natomiast Mateusz od razu się do niej przywiązuje. Ostatecznie Ania znajduje w nich prawdziwych rodziców i opiekunów, natomiast ona zastąpiła im dzieci, których nigdy się nie doczekali, ponieważ oboje żyli samotnie, wciąż mieszkając ze sobą i zajmując się Zielonym Wzgórzem. 

  Motyw edukacji

  Główna bohaterka jest osobą bardzo ambitną i poświęca się swojej edukacji. W szkole Ania nieustannie rywalizuje o wyniki z Gilbertem Blythe, dostaje się też na seminarium. Ma szansę udać się na studia, ale rezygnuje z niej, by pomóc Maryli.

  Motyw natury

  W powieści często powraca motyw natury, która otacza Avonlea z każdej strony. Przyroda zachwyca Anię i jest dla niej prawdziwą inspiracją. Przyroda pełni bardzo istotną funkcję w utworze.


  Przeczytaj także: Opis Zielonego Wzgórza

  Staramy się by nasze opracowania były wolne od błędów, te jednak się zdarzają. Jeśli widzisz błąd w tekście, zgłoś go nam wraz z linkiem. Bardzo dziękujemy.