Opisy przyrody w Ani z Zielonego Wzgórza

Autor Inny
Autorką opracowania jest: Marta Grandke.

„Ania z Zielonego Wzgórza” to powieść autorstwa Lucy Maud Montgomery, która po raz pierwszy została wydana w roku 1908. Od tego czasu kolejne pokolenia młodzieży zapoznają się z przygodami rudowłosej Ani Shirley, która w wyniku pomyłki zamieszkała na Zielonym Wzgórzu razem z Marylą i Mateuszem Cuthbert. Dziewczynka stała się mieszkanką Avonlea, czyli niewielkiej miejscowości położonej na Wyspie Księcia Edwarda. Jest ona otoczona przyrodą, której liczne opisy pojawiają się w książce. 

Już pierwsze akapity powieści „Ania z Zielonego Wzgórza” stanowią opis przyrody pojawiającej się w okolicach Avonlea. Wspomniany zostaje dom pani Małgorzaty Linde, który stoi w miejscu, gdzie gościniec opadał w dolinę porośniętą olchami i paprociami. Płynął tam także strumyk, którego źródło leżało daleko w lasach. Są to wyjątkowo malownicze i plastyczne opisy, które pokazują, jak bogata była natura w okolicach Zielonego Wzgórza. Jest to bardzo udana kreacja świata przedstawionego oraz czynnik znacznie pobudzający wyobraźnię czytelników.

W powieści Lucy Maud Montgomery przyroda jest też szczególnie powiązana z główną bohaterką, czyli Anią. Dziewczynka jest bardzo wrażliwa na jej piękno i wspaniałe krajobrazy, bujna roślinność czy wartki potok wzbudzają w niej zachwyt. Ania decyduje się nadawać szczególnie pięknym miejscom specjalne nazwy, które powstają w jej bujnej wyobraźni. Takie widoki pobudzają jej fantazję i są dla niej źródłem inspiracji. To dzięki niej w powieści pojawiają się takie nazwy jak Jezioro Lśniących Wód, Las Duchów, Aleja Zakochanych czy Królowa Śniegu. Za tymi nazwami kryje się staw pana Barry’ego, piękną aleję z gęstymi drzewami, niewielki lasek czy kwitnące drzewo wiśniowe pod oknami Zielonego Wzgórza. Przyroda była dla Ani bardzo ważna i bohaterka czuła się z nią związana. 

Opisy przyrody w powieści Lucy Maud Montgomery mają także znaczny walor artystyczny i pozwalają czytelnikowi wyobrazić sobie okoliczności, w jakich poruszają się bohaterowie dzieła. Język autorki jest prosty i przystępny, ale mimo to bardzo bogaty i dzięki temu pokazuje ona, jak piękny jest krajobraz otaczający Zielone Wzgórze i Avonlea.

Opisy przyrody pokazują także, jak bardzo związani byli z nią mieszkańcy miejscowości. W większości prowadzili oni własne gospodarstwa rolne, przez co byli bardzo zżyci ze swoją ziemią, zwierzętami, które hodowali, a od pór roku i cyklu życia przyrody zależała ich codzienność. Wiosna była dla nich czasem siania, natomiast latem i jesienią zbierali owoce swojej pracy. Mieszkańcy Zielonego Wzgórza byli uzależnieni od tego, co udało im się wyhodować i zebrać, swoje plony przetwarzali lub sprzedawali, zdobywając w ten sposób pieniądze na inne towary. Codziennie musieli między innymi spędzać zwierzęta z pastwisk, troszczyć się o nie i dbać o to, by niczego im nie zabrakło. Autorka dość szczegółowo opisuje ich obowiązki, które składają się właśnie na opisy przyrody w jej powieści i są ich nieodłączną częścią.

Przyroda wokół Avonlea i Zielonego Wzgórza była zatem niezwykle bujna i zachwycała swoim pięknem. Jej opisy stanowią bardzo ważną część powieści, a sama natura jest ściśle związana z główną bohaterką i jej charakterem, autorka poświęciła jej zatem bardzo dużo miejsca.


Przeczytaj także: Ania z Zielonego Wzgórza - motywy literackie

Staramy się by nasze opracowania były wolne od błędów, te jednak się zdarzają. Jeśli widzisz błąd w tekście, zgłoś go nam wraz z linkiem. Bardzo dziękujemy.