Pani Bovary – bohaterowie

Autor Inny
Autorem charakterystyk bohaterów jest: Grzegorz Paczkowski.

Pani Bovary autorstwa Gustava Faluberta to francuska powieść realistyczna, której fabuła skupia się na różnego rodzaju podejściach do miłości społeczeństw drugiej połowy XIX wieku. Autor przestawił wielu bohaterów, z których każdy prezentuje odmienną postawę nie tylko wobec tego najsilniejszego z uczuć, lecz także wobec życia w ogóle. Ta plejada jest dowodem na to, jak niejednoznaczne jest życie ludzie w każdych czasach. 

  • Karol Bovary
  • Emma Bovary
  • Berta
  • Leon Dupuis
  • Rudolf Boulanger
  • Heloiza Dupuc
  • Karol Dionizy Bartłomiej Bovary
  • Matka Karola
  • Teodor Rounalt
  • Lheureux
  • Justyn
  • Hipolit
  • Karol Bovary

    Główny bohater pierwszej części powieści. Człowiek bardzo przeciętny i niezbyt zdolny. W młodości nie umiał nawiązywać więzi z rówieśnikami, uczył się kiepsko, jednak udało mu się zostać lekarzem. Dawał sobą łatwo manipulować, miał słaby charakter i był bardzo naiwny. Bez miłości wstąpił w pierwszy związek, w drugim zaś dawał się beznamiętnie wykorzystywać przez całe lata i nie dostrzegał, że był zdradzany i oszukiwany. Gdy po śmierci Emmy dotarła do niego cała ta świadomość, doznał śmiertelnego wstrząsu. 

    Emma Bovary

    Małżonka Karola. Kobieta próżna, zapatrzona w świat książkowych romansów, życia wyższych sfer oraz własnych marzeń o lepszym życiu. Była zupełnie oderwana od rzeczywistości, nigdy nie musiała pracować, więc często doznawała frustracji i nudy. Uważała, że wszystko jej się należy i ulegała wszystkim swoim najmniejszym zachciankom. Nie przewidywała konsekwencji swoich działań. Gdy te w końcu zwróciły się przeciwko niej, zrozumiała, że jest zupełnie sama i w akcie desperacji odebrała sobie życie. 

    Berta

    Córka państwa Bovary. Od dzieciństwa była wychowywana przez opiekunki i guwernantki, ponieważ ojciec zajęty był pracą zawodową, a matka nie kochała jej, ponieważ wcześniej pragnęła mieć synka. 

    Leon Dupuis

    Kompan, a później również kochanek Emmy. Młody notariusz z miejscowości Yonville, który później wyrusza do Paryża w pogoni za karierą. Najpierw jest jedynie partnerem intelektualnym Emmy, jednak przy kolejnym spotkaniu po paru latach zostaje jej kochankiem. Romans szybko jednak traci na intensywności, gdy mężczyzna orientuje się w jakiej sytuacji znajduje się zdesperowana kobieta. 

    Rudolf Boulanger

    Arystokrata, który wdaje się w romans z Emmą. Jest to człowiek oschły, zblazowany swoim bogactwem, zapatrzony w siebie i przekonany o tym, że wszystko mu wolno. Czas zabija zdobywaniem kolejnych kobiet. Gdy rozkochana w nim Emma zaczyna mu się nudzić, zrywa z nią jednym listem. 

    Heloiza Dupuc

    Pierwsza żona Karola Bovary. Wdowa, która odziedziczyła po pierwszym mężu dużo pieniędzy. Kobieta niezbyt urodziwa i ukrywająca długi przed mężem. Umiera od wylewu, gdy jej mroczne sekrety finansowe wychodzą na światło dzienne. 

    Karol Dionizy Bartłomiej Bovary

    Ojciec młodego Karola. Człowiek, który całe życie próbował podporządkowywać swoim zachciankom. Zdradzał matkę Karola, jego samego ignorował. Z wiekiem stawał się coraz bardziej zgorzkniały. Przetrawił cały majątek żony, z którą ożenił się tylko dla pieniędzy. Był wojskowym lekarzem, lecz zawieszono go w pełnieniu obowiązków w wyniku niedociągnięć w pracy zawodowej. 

    Matka Karola

    Kobieta o silnym charakterze, która źle wybrała małżonka i musiała ponosić tego konsekwencje. Całą miłość skupiała na dziecku, które nad wyraz rozpieszczała, ale które uzależniła od siebie. Kierowała Karolem nawet kiedy był już dorosłym mężczyzną. Pogardzała Emmą i zarzucała jej rozrzutność oraz bycie złą żoną. 

    Teodor Rounalt

    Średnio bogaty farmer, który nie miał talentu do zarządzania ziemią. Zdawał sobie sprawę z tego, że nie będzie miał na starość żadnego pożytku z córki, więc zgodził się na jej ślub, gdy tylko nadarzyła się ku temu okazja. 

    Lheureux

    Lichwiarz, finansista i bankier z miejscowości Yonville, który wpędził w długi Emmę. Był postacią o szemranej sławie, często podejrzewaną o oszustwa. Jego życia podporządkowane było pieniądzom i stałemu zarobkowi. Życie i dobro ludzi, którym niejednokrotnie niszczył życie nie miało dla niego żadnego większego znaczenia. 

    Justyn

    Młody chłopak, pomocnik aptekarza. To on udostępnił Emmie truciznę, przy pomocy której kobieta ostatecznie odebrała sobie życie. 

    Hipolit

    Stajenny państwa Bovary, który padł ofiarą nieszczęśliwej operacji Karoli, w wyniku której musiano mu później amputować nogę. 


    Przeczytaj także: Pani Bovary – motywy literackie

    Staramy się by nasze opracowania były wolne od błędów, te jednak się zdarzają. Jeśli widzisz błąd w tekście, zgłoś go nam wraz z linkiem. Bardzo dziękujemy.