Autorką opracowania jest: Marta Grandke.

„Królowa Śniegu” Hansa Christiana Andersena bez wątpienia należy do jednych z najbardziej znanych baśni na świecie i do klasyki literatury dziecięcej. Opowiada ona historię dwójki dzieci, które poznają historię Królowej Śniegu. Jeden z bohaterów, Kaj, jest też ofiarą diabelskiego zwierciadła pewnego czarnoksiężnika. Jego okruchy wpadają mu do oczu i serca, zmieniając charakter chłopca, a on sam zostaje też zabrany przez Królową Śniegu do jej pałacu. Gerda postanawia odnaleźć chłopca i wyrusza w podróż, podczas której spotyka wiele ciekawych postaci. Opowieść o losach dwójki przyjaciół ma wiele morałów, charakterystycznych dla gatunku, którym jest baśń.

Morał puenta utworu, która ma charakter pouczający czy przestrzegający. Płynie z niego pewna wiedza, z której czytelnik powinien wyciągnąć naukę i stosować ją następnie w swoim życiu. Jest to cecha wyróżniająca gatunek, jakim jest baśń. Zatem również w „Królowej Śniegu” Andersena pojawiają się morały, czyli lekcje, bardzo ważne dla odbiorców, zwłaszcza najmłodszych.

Pierwszym morałem, jaki wypływa z baśni Andersena, jest ogromna siła miłości i przyjaźni. To właśnie one uratowały Kaja, gdy w oczach i sercu miał diabelskie zwierciadło, a Królowa Śniegu zabrała go do swojego pałacu. Gerdzie zależało na przyjacielu, zatem wyruszyła w bardzo długą wyprawę, by go odnaleźć. Siły i determinacji dostarczała jej właśnie miłość, którą żywiła ona do Kaja. Uratowała ona chłopca i zwróciła mu życie, jakie utracił, podążając za królową.

Wytrwałość w dążeniu do obranego celu zawsze pozwoli na jego osiągnięcie - to kolejny morał, jaki przedstawia czytelnikom Andersen. Gerda nie zrezygnowała z ratowania swojego przyjaciela mimo licznych trudności, jakie spotkała na swojej drodze. Starała się je pokonywać, była dzielna i cierpliwa, a jej poszukiwania Kaja zakończyły się dopiero w pałacu Królowej Śniegu. Jej przykład pokazuje, że warto wytrwale dążyć do tego, na czym człowiekowi najbardziej w życiu zależy. Gdyby Gerda zrezygnowała w pewnym momencie, to straciłaby najbliższego przyjaciela.

Opowieść Andersena uczy też czytelników, że dobro zawsze zwycięża zło. Królowa Śniegu jest bezwzględna i okrutna, bawi się ludzkim życiem, a okruchy diabelskiego zwierciadła potrafią zmienić człowieka na gorsze, tak jak zrobiły to w przypadku Kaja. Jednak dobro, w tym dziele uosabiane przez Gerdę, zawsze zwycięża. Łzy dziewczynki wypłukały z oczu i serca Kaja fragmenty zwierciadła i dzięki temu chłopiec mógł opuścić pałac Królowej Śniegu, a zło zostało pokonane. 

Warto okazywać innym uczucia takie jak miłość - to kolejny morał, jaki pojawia się po lekturze dzieła Andersena. Kaj nie wiedział, jak to jest kogoś kochać, gdy przebywał w pałacu Królowej Śniegu. Tymczasem to właśnie miłość Gerdy, której ta nie zawahała się mu okazywać, uratowała chłopca. Królowa Śniegu była pozbawiona takich uczuć, a przez to stała okrutna i zła. Jak widać, brak miłości czy przyjaźni w życiu ma według autora fatalne konsekwencje i tylko takie uczucia mogą człowieka tak naprawdę ocalić przed złem i ciemnością.


Przeczytaj także: Cechy baśni w Królowej śniegu

Staramy się by nasze opracowania były wolne od błędów, te jednak się zdarzają. Jeśli widzisz błąd w tekście, zgłoś go nam wraz z linkiem. Bardzo dziękujemy.