Królowa śniegu - charakterystyka i opis

Autorką charakterystyki jest: Marta Grandke.

Hans Christian Andersen to znany autor baśni. Jednym z jego najpopularniejszych i wciąż czytanych tekstów jest „Królowa Śniegu”. Dzieło to nie ma swoich inspiracji w folklorze, jest za to dziełem wyobraźni autora. Opowiada o losach dwójki dzieci, Kaja i Gerdy. Ich życie zmienia się, gdy babcia chłopca opowiada im historię Królowej Śniegu, a do oczu i serca Kaja dostają się okruchy zaklętego zwierciadła złego czarnoksiężnika.

Królowa Śniegu - charakterystyka i opis

Królowa Śniegu to jedna z głównych postaci baśni i zarazem jej tytułowa bohaterka. Andersen dokładnie opisuje jej wygląd. W baśni jest ona zatem przedstawiona jako cudna pani ubrana w długą, białą szatę, którą wykonano z cienkiego, przezroczystego muślinu. Gdy Kaj przyczepił swoje saneczki do jej zaprzęgu, to na głowie nosiła białą, futrzaną czapkę. Była obsypana przez miliony śnieżnych gwiazdek. Ciało Królowej Śniegu składa się z przezroczystego lodu i również było białe i połyskujące. Jej oczy jaśniały jak brylanty. Królowa Śniegu sprawiała zatem bardzo imponujące wrażenie i była wyjątkowo piękna. Jej widok zachwycał i oczarowywał innych, na przykład Kaja.

Królowa Śniegu została opisana jako bohaterka bardzo chłodna, zdystansowana i okrutna. Nie wahała się ona przed uprowadzeniem Kaja do swojego pałacu i zamrożeniem jego serca. Nie żywi ona do nikogo cieplejszych uczuć, żyje samotnie w siedzibie, która jest zawsze cicha i pusta. Kaj nie jest tam w stanie przypomnieć sobie słowa „kocham”. Królowa Śniegu to zatem okrutna i fantastyczna istota, która zajmuje się sprowadzaniem zimy na świat. Wszystko jest w niej piękne i bezwzględne.

Serce Królowej Śniegu jest lodowate i dokładnie to samo robi ona z ludźmi, którzy zbliżą się do niej tak jak Kaj. Urzeka ona ich swoich pięknem, ale poza tym ma do zaoferowanie wyłącznie zimno i pustkę. Nie kocha ona nikogo tak naprawdę. Okłamywała innych, mamiąc ich obietnicą blasku i bogactwa, a tak naprawdę nie była ona w stanie dać ludziom niczego dobrego. Oprócz tego była ona zła - krzywdziła Kaja, odbierając mu możliwość czucia i kochania innych, zamroziła jego serce i na dodatek podstępem zwabiła go do swojego lodowego pałacu. 

Można zatem powiedzieć, że Królowa Śniegu nie wiedziała, czym jest dobro, potrafiła jedynie żyć w iluzji piękna i w samotności. Wyrządzała innym krzywdy, zwabiając ich do siebie i sprawiając, że stawali się do niej podobni. Nie było to jednak prawdziwe życie, a jedynie jego złudzenie. Królowa Śniegu jest zdecydowanie negatywną bohaterką baśni Andersena, a Kaja przed okrutnym losem uratowała wyłącznie przyjaźń Gerdy, która przybyła po niego do pałacu Królowej Śniegu.


Przeczytaj także: Królowa śniegu - bohaterowie

Staramy się by nasze opracowania były wolne od błędów, te jednak się zdarzają. Jeśli widzisz błąd w tekście, zgłoś go nam wraz z linkiem. Bardzo dziękujemy.