Królowa śniegu - bohaterowie

Autorką opracowania jest: Marta Grandke.

„Królowa Śniegu” to jedna z najbardziej znanych baśni autorstwa Hansa Christiana Andersena. Opowiada ona historię dwójki dzieci, Kaja i Gerdy. Pewnego dnia do oczu i serca chłopca trafiły odłamki diabelskiego zwierciadła i ostatecznie trafił on do pałacu Królowej Śniegu. Gerda wyruszyła wówczas na poszukiwania swojego przyjaciela. 

Kaj to jeden z głównych bohaterów baśni. Chłopiec ma babcię i przyjaźni się z Gerdą. Razem bawią się i spędzają czas. Pewnego dnia Kajowi do oczu i serca wpadają odłamki diabelskiego zwierciadła. Od tego momentu chłopiec zmienia się i staje się nieprzyjemny, opryskliwy i niegrzeczny. Kaj był też zafascynowany postacią Królowej Śniegu, dlatego też trafił do jej pałacu, gdzie zamarzło mu serce, a on sam zapomniał, jak to jest kochać. Uratowała go dopiero Gerda, która swoimi łzami usunęła z jego oczu i serca okruchy zwierciadła. Kaj stał się wtedy znów sobą i wrócił z przyjaciółką do domu.

Gerda to przyjacióła Kaja, dobra i serdeczna dziewczynka. Boi się Królowej Śniegu, nie jest nią tak zafascynowana jak Kaj. Gdy jej przyjaciel znika, dziewczyna postanawia wyruszyć na jego poszukiwania. Podczas swojej wyprawy spotyka wiele osób, które są wzruszone jej postawą i poświęceniem, Gerda zdobywa zatem nowych przyjaciół. Jest cierpliwa i wytrwała i to właśnie jej miłość i gotowość do poświęcenia się ratują Kaja z rąk Królowej Śniegu. Dziewczynka jest zatem dobra, wrażliwa i bardzo odważna.

Królowa Śniegu to tytułowa postać baśni Andersena. Jest też postacią fantastyczną. Cała jest z lodu i mieszka w pustym, cichym pałacu. Jest także bardzo piękna i wspaniale ubrana, przez co wzbudza fascynację takich osób jak Kaj. Królowa jest też jednak bardzo okrutna, nieczuła i zimna. Nie ma w niej takich uczuć jak miłość czy dobro, a uwięziony w jej pałacu Kaj ma zamarznięte serce, tak samo jak ona. Królowa Śniegu nie przejmuje się innymi ludźmi.

Babcia Kaja to starsza kobieta, która opiekuje się dziećmi. To właśnie ona opowiada Kajowi i Gerdzie historię Królowej Śniegu. Babcia to mądra kobieta, która zabawiała dzieci i opiekowała się nimi, czekała też na ich powrót do domu.

Czarownica to zła kobieta, którą Gerda spotkała na swojej drodze do pałacu Królowej Śniegu. Kobieta jest samotna i przez to próbowała uwięzić dziewczynkę w swojej chacie, jednak tamtej udało się na szczęście uciec.

Mała rozbójniczka to córka herszta rozbójników, który dowodził bandą, na jaką Gerda natknęła się po drodze do pałacu Królowej Śniegu. Miała dobre serce i pomogła dziewczynce uciec.

Królewna mieszkała w zamku, a Gerda sądziła, że jej mąż może być Kajem. Królewna była dobrą osobą i szczodrze wyposażyła Gerdę na dalszą podróż.

Książę był mężem królewny i Gerda sądziła, że być może to on jest jej zaginionym przyjacielem, ale nie była to prawda.

Laponka to jedna z osób, które Gerda spotkała na swojej drodze. Pomogła dziewczynce w jej wyprawie i skierowała jej do swojej przyjaciółki, Finki.

Finka to przyjaciółka Laponki, która pomogła Gerdzie dostać się do pałacu Królowej Śniegu.

Renifer to wierzchowiec Gerdy, którego otrzymała ona od małej rozbójniczki.


Przeczytaj także: Królowa śniegu - morał

Staramy się by nasze opracowania były wolne od błędów, te jednak się zdarzają. Jeśli widzisz błąd w tekście, zgłoś go nam wraz z linkiem. Bardzo dziękujemy.