Mikołajek - główne wątki

Autorką opracowania jest: Marta Grandke.

„Mikołajek” to pierwsza część z serii opowiadającej o losach tytułowego Mikołajka, chłopca z Francji, który opisuje swoje codzienne życie w szkole i w domu. Mikołajek każdego dnia chodzi na lekcje, bawi się ze swoimi kolegami i radzi sobie z różnymi oczekiwaniami rodziców. W powieści tej poruszono wiele wątków charakterystycznych dla okresu, jakim jest dzieciństwo, opisywane przez René Goscinnego, autora całego cyklu.

 • Szkolne życie i problemy Mikołajka
 • Mikołajek i jego rodzina
 • Przyjaźń między chłopcami
 • Doświadczenie dzieciństwa
 • Rozmaite wydarzenia życia codziennego
 • Szkolne życie i problemy Mikołajka

  Mikołajek ma około siedmiu lub ośmiu lat, zatem naturalne jest, że w powieści poruszono wątek jego szkolnego życia i problemów, jakie przynosiła chłopcu w jego wieku edukacja. Mikołajek codziennie chodzi do szkoły, gdzie zmaga się z takimi przedmiotami jak arytmetyka, a ponieważ jest bardzo żywiołowy i ciekawy świata, to często odbija się to na jego ocenach i zachowaniu. W szkole jego ulubionym momentem jest przerwa, na której może bawić się ze swoimi kolegami. Mikołajek jest typowym dzieckiem, często wpada w tarapaty, ale za każdym razem kończy się to dla niego dobrze.

  Mikołajek i jego rodzina

  Jak każde inne dziecko, Mikołajek jest bardzo zależny od swoich rodziców. Jego mama i tata opiekują się nim troskliwie, ale zdarzają się sytuacje, gdzie muszą oni udzielić chłopcu reprymendy, gdy łamie on ustalone zasady lub nie zachowuje się grzecznie. Jednak wątek życia rodzinnego chłopca jest ukazany w bardzo ciepły i humorystyczny sposób, pokazujący, że Mikołajek zawsze może liczyć na swoich rodziców, którzy naprawdę kochają syna i starają się, by miał on jak najlepsze życie.

  Przyjaźń między chłopcami

  Bardzo ważnym wątkiem są znajomości, jakie chłopiec zawiera ze swoimi szkolnymi kolegami. Jego najlepszym przyjacielem jest Alcest, ale Mikołaj koleguje się też z Gotfrydem, Alcestem, Rufusem, Kleofasem, Joachimem i Maksencjuszem. Zdarza mu się nawet bawić z pieszczoszkiem pani, czyli Ananiaszem, który nosi okulary. Chłopcy wspólnie organizują sobie czas i wymyślają zabawy. Spędzają ze sobą wiele godzin codziennie, zdarzają się między nimi bójki, ale mimo to wszelkie spory znikają szybko i chłopcy dobrze się między sobą dogadują.

  Doświadczenie dzieciństwa

  Ponieważ Mikołaj ma zaledwie kilka lat, to w książce można znaleźć wątek dziecięcych doświadczeń, dowiadywania się, jak działa świat i zdobywania różnych wiadomości na jego temat. Przykładem może być na przykład palenie cygara z Alcestem czy pójście na wagary. Mikołajek na własnej skórze przekonuje się o tym, jak wygląda życie, jakie prowadzą dorośli wokół niego.

  Rozmaite wydarzenia życia codziennego

  W tok swojej opowieści Goscinny wplótł też wątek codziennych doświadczeń z życia, takich ja nauka w szkole, odwiedziny znajomych, nowy uczeń w klasie, odejście dyrektora na emeryturę i wiele innych sytuacji dobrze znanym czytelnikom z ich własnego życia. Taka codzienność jest istotna dla Mikołajka i tworzy jego cały świat, a każda nowa sytuacja, jaką on przeżywa, staje się dla niego cenną lekcją oraz doświadczeniem. Wątek takich chwil sprawia, że zmniejsza się dystans między czytelnikiem a bohaterami, o których czyta.


  Przeczytaj także: Mikołajek - czas i miejsce akcji

  Staramy się by nasze opracowania były wolne od błędów, te jednak się zdarzają. Jeśli widzisz błąd w tekście, zgłoś go nam wraz z linkiem. Bardzo dziękujemy.

  Ostatnia aktualizacja: 2023-10-30 19:23:52