Mikołajek - czas i miejsce akcji

Autorką opracowania jest: Marta Grandke.

„Mikołajek” to książka autorstwa francuskiego pisarza, René Goscinnego, i zarazem pierwsza część serii traktującej o przygodach głównego i tytułowego bohatera. Mikołajek jest także narratorem tych opowieści, a przedstawione wydarzenia ukazane są z jego dziecięcej perspektywy i opisywane prostym, ale humorystycznym językiem. 

 • Mikołajek - miejsce akcji
 • Mikołajek - czas akcji
 • Mikołajek - miejsce akcji

  Miejsce akcji nie zostało sprecyzowane w powieści. Z pewnością wiadomo, że jest to Francja, wskazują na to nazwiska i imiona bohaterów. Nie podano jednak konkretnej nazwy miasta czy rejonu, w jakich mają miejsce opisywane wydarzenia. Akcja dzieje się przede wszystkim w szkole oraz w domu Mikołajka, ponieważ to właśnie tam codziennie przebywa główny bohater. Chłopiec mieszka w domu z ogrodem, a do szkoły chodzi wraz ze swoimi kolegami. W trakcie opowieści pojawiają się też takie miejsca jak pusty plac z zepsutym samochodem, gdzie chłopcy spędzają czas po lekcjach, na zabawie. W ten sposób poznajemy najbliższą okolicę jego domu.

  Mikołajek - czas akcji

  Równie niesprecyzowany jest czas akcji opowieści o Mikołajku. Z pewnością jest to wiek XX, być może lata sześćdziesiąte. W fabule trudno szukać wskazówek na ten temat, a każda opowieść jest zamkniętą całością, bez żadnych dat. Można zwracać uwagę na takie szczegóły jak fakt, że nie w każdym domu jest telewizor, nie był on zatem wówczas powszechnym artykułem. Uczniowie piszą piórami i korzystają z atramentu nalewanego do kałamarzy na ławkach. To pokazuje, że nie są to raczej czasy bliskie współczesnym.

  Jak widać, wiele aspektów świata przedstawionego, takich jak czas i miejsce akcji, Goscinny pozostawił domysłom czytelników. To sprawia jednak, że książki o Mikołajku to bardzo uniwersalne historie, które mogą odnosić się do doświadczeń wielu dzieci z okresu ich dzieciństwa i dorastania. W treści można znaleźć raczej poszlaki niż konkretne informacje na temat aspektów związanych z czasem i miejscem przedstawionych tu opowieści.


  Przeczytaj także: W jaki sposób bohater książki Mikołajek wyobrażał sobie swoje dorosłe życie?

  Staramy się by nasze opracowania były wolne od błędów, te jednak się zdarzają. Jeśli widzisz błąd w tekście, zgłoś go nam wraz z linkiem. Bardzo dziękujemy.

  Ostatnia aktualizacja: 2023-10-30 19:32:03