Autor Inny
Autorem charakterystyk bohaterów jest: Marcin Puzio.

„Chmury” Arystofanesa to jedna z najważniejszych pozycji antycznej literatury. Komedia ta jest krytyką ateńskiego filozofa, Sokratesa oraz młodzieży. Jest to bardzo istotny historycznie tekst, ponieważ był on jednym z argumentów w procesie przeciwko Sokratesowi. Występuje w nim kilku ważnych bohaterów - m.in. Fejdippides, Strepjades czy sam Sokrates. 

Odrzykoń (Fejdippides) - syn Wykrętowica. Bohater sprowadza na ojca długi, które powoduje przez hazard i obstawianie wyścigów konnych. Jego imię jest znaczące, ponieważ w wersji greckiej oznacza „znającego się na koniach”, co jest tu użyte w formie ironii. Młodzieniec jest leniwy, nie garnie się do odpowiedzialności finansowej czy też pomocy ojcu w spłacie zobowiązań. Nie chce iść do szkoły Sokratesa, w końcu decyduje się dopiero, gdy Wykrętowic zostaje z niej wyrzucony.

Fedippides to bohater dynamiczny, ponieważ pod wpływem pobytu u greckiego mistrza przechodzi dużą negatywną zmianę. Przestaje szanować jakiekolwiek autorytety, uważa, że argumenty siłowe są wystarczające. Nie ma problemu z podniesieniem ręki na własnych rodziców, gdy nie zgadza się z ich poglądami. Zostaje pozbawiony wszelkiej moralności, co odbija się również na jego wyglądzie - z młodego, przystojnego i promiennego mężczyzny staje się mizerny, słaby i zgarbiony. Jest jednak doskonałym mówcą i udaje mu się pozbawić ojca długów. 

Wykrętowic (Strepjades) - starszy Ateńczyk, ojciec Odrzykonia. Jest to główny bohater komedii. Jego imię oznacza krętacza, osobę, która chce za wszelką cenę uniknąć zobowiązań wobec wierzycieli. Rozważa nawet upozorowanie własnej śmierci, aby mieć pewność, że w ten sposób będzie pozbawiony długów (w końcu nie decyduje się on na to z uwagi na możliwe problemy logistyczne). W jego przypadku spryt nie idzie jednak w parze z inteligencją i umiejętnością rozumowania, której próbuje nauczyć go Sokrates. Ciężko mu zrozumieć abstrakcyjne pojęcia, nie umie myśleć twórczo i wychodzić poza schematy. Jest to dla niego niewygodne i wymaga dużo wysiłku, który woli ograniczać.

Z tego powodu Strepsjades zostaje wyrzucony ze szkoły filozofa. Początkowo nie interesuje go, jak bardzo niszczy swoim podejściem syna, który zmienia się nie do poznania w trakcie szkoły Sokratesa. Interesuje go jedynie wynik i sukces w postaci podważenia długów. Jest bezkrytyczny, bez namysłu zgadza się na odrzucenie bogów i wiarę we Chmury, którą proponuje mu ateński filozof. Gdy orientuje się, że jego bezkrytyczność się na nim mści, popada w załamanie nerwowe i podpala szkołę Sokratesa. Nie potrafi uratować syna, który podważa wszystkie autorytety. 

Sokrates - postać historyczna, grecki filozof, który znany jest z dysput z obywatelami Aten na rynku. Zachęcał ich do krytycznego myślenia, założyciel dumalni, czyli szkoły filozoficznej w Atenach. W utworze został przedstawiony jako postać negatywna, jako kłamca i kombinator. Dodatkowo nie wierzy w bogów, podając za najwyższą wartość Chmury. Jego nowoczesne poglądy zostają ośmieszone przez rozwój wydarzeń w komedii. Dzieło Arystofanesa było jednym z głównych oskarżeń w sprawie przeciwko Sokratesowi, co doprowadziło do skazania go na śmierć. 

Argument Prawy - reprezentuje tradycyjny, pochwalany w utworze model wychowania. W sporze z argumentem nieprawym prezentuje zdanie na podstawie założeń o sprawdzonych na przestrzeni wieków sposobach postępowania.

Argument Nieprawy - postawa nowa, nowoczesna, reprezentowana przez sofistów, w utworze przedstawiona negatywnie. Prezentuje wizję beztroskiego, hedonistycznego, niemalże epikurejskiego życia, które ma sprawiać głównie przyjemność i pozwalać na osiąganie celów. 

Chór Chmur - uznawane przez Sokratesa za bogów; w rzeczywistości okazują się fałszywe, a wiara w nie powoduje dramat rodziny Wykrętowica. 


Przeczytaj także: Rodzaje komizmu w Chmurach

Staramy się by nasze opracowania były wolne od błędów, te jednak się zdarzają. Jeśli widzisz błąd w tekście, zgłoś go nam wraz z linkiem. Bardzo dziękujemy.