Co to jest czarna polewka? Streszczenie historii z Pana Tadeusza

Autorem opracowania jest: Piotr Kostrzewski.

W dawnej Rzeczpospolitej kultura sarmacka obfitowała w szereg różnego rodzaju form i zwyczajów. Wiele z nich było elementami etykiety, inne przybierały jedynie formę tradycji. Istniały jednak również pewne sformalizowane zachowania, noszące za sobą osobisty kontekst. Jednym z takich sposobów zachowania była Czarna Polewka - zupa zrobiona z gotowanego we krwi mięsa. Stanowiła ona symbol odmowy ręki niewiasty dla starającego się o nią szlachcica. Najsławniejszy przykład podania Czarnej Polewki znajdujemy w Panu Tadeuszu.

  • Czarna polewka w Panu Tadeuszu
  • Podanie czarnej polewki w Panu Tadeuszu - fragment
  • Czarna polewka - co to jest?
  • Dostać czarną polewkę - co to znaczy?
  • Czarna polewka w Panu Tadeuszu

    Jacek "Wąsal" Soplica był nieformalnym przywódcą okolicznych zaścianków. Miał za sobą dużo bitnej, ale biednej szlachty, przydatnej podczas politycznych rozgrywek na sejmikach. Stolnik Horeszko dostrzegł korzyść w zjednaniu sobie sprytnego szlachcica, dlatego często gościł go w swoim zamku. Traktował go przy tym bardzo dobrze, wręcz poufale. W czasie licznych zabaw w zamku poznał córkę Stolnika, Ewę. Młodzi przypadli sobie do gustu, zakochali się. Jacek Soplica, hulaka i bardzo pewny siebie człowiek, pragnąć więc poprosić Stolnika o rękę dziewczyny. Należy jednak pamiętać, że Wąsal był jedynie szlachetką, a Stolnik pretendował do grona magnaterii - bogatej i wpływowej szlachty.

    W Panu Tadeuszu pojawiają się dwie wersje tej historii, w pierwszej, gdy Gerwazy opowiada jej przebieg Hrabiemu Horeszce - Jacek Soplica poprosił o rękę Ewy, podano mu do jedzenia Czarną Polewkę - po tych słowach więcej już nie przyszedł na zamek. Wiedział bowiem, że mu odmówiono i nie jest tam mile widziany. W scenie spowiedzi księdza Robaka, poznajemy drugą, prawdziwą wersję - Jacek nie otrzymał czarnej polewki, lecz bardzo obawiał się odrzucenia i ostatecznie, gdy Stolnik zapytał go o zdanie co do kandydata do ręki Ewy, uciekł z zamku.

    Podanie czarnej polewki w Panu Tadeuszu - fragment

    Nieboszczyk pan mój, Stolnik, pierwszy pan w powiecie,
    Bogacz i familiant, miał jedyne dziecię,
    Córkę piękną jak anioł; więc się zalecało
    Stolnikównie i szlachty, i paniąt niemało.
    Między szlachtą był jeden wielki paliwoda,
    Kłótnik, Jacek Soplica, zwany Wojewoda
    Przez żart; w istocie wiele znaczył w województwie,
    Bo rodzinę Sopliców miał jakby w dowództwie,
    I trzystu ich kreskami rządził wedle woli,
    Choć sam nic nie posiadał prócz kawałka roli,
    Szabli i wielkich wąsów od ucha do ucha.
    Owoż pan Stolnik nieraz wzywał tego zucha,
    I ugaszczał w pałacu, zwłaszcza w czas sejmików,
    Popularny dla jego krewnych i stronników.
    Wąsal tak wzbił się w dumę łaskawym przyjęciem,
    Że mu się uroiło zostać pańskim zięciem.
    Do zamku nieproszony coraz częściej jeździł,
    W końcu u nas jak w swoim domu się zagnieździł.
    I już miał się oświadczać: lecz pomiarkowano,
    I czarną mu polewkę do stołu podano.
    Podobno Stolnikównie wpadł Soplica w oko,
    Ale przed rodzicami taiła głęboko.

    Czarna polewka - co to jest?

    Czarna polewka była zupą robioną z mięsa wieprzowego, gotowanego we krwi. Jej walory smakowe, czy nieco szokująca dzisiaj estetyka nie mają tu jednak znaczenia. Stanowiła ona w dawnej Rzeczpospolitej sformalizowany gest odmowy ręki niewiasty przez je rodzinę dla starającego się szlachcica. W ten sposób unikano bezpośredniej odmowy, która stanowiłaby obrazę dumnego Sarmaty. Wiadomo przy tym, że ludzie tamtego okresu bywali nieprzewidywalni, a przy tym niezwykle dumni i mogli mścić się krwawo za taką potwarz. Czarna Polewka pozwalała wyjść z twarzą dla absztyfikanta, a rodzinie niewiasty nie narażać się na ewentualne konsekwencje odmowy słownej. Jak bardzo była to jedynie teorie, tego nie możemy się dowiedzieć. W wypadku Jacka Soplicy Czarna Polewka zadziałała jedynie połowicznie.

    Dawna Rzeczpospolita obfitowała w wiele różnych, ciekawych zwyczajów. Niektóre z nich zachowały się jedynie na kartach literatury. Warto jednak poznawać ich głębsze znaczenie, ponieważ stanowią ważny element naszego narodowego dziedzictwa.

    Dostać czarną polewkę - co to znaczy?

    Dzięki dziełu Adama Mickiewicza czarna polewka stała się popularnym frazeologizmem. Dostać czarną polewkę oznacza otrzymać odmowę w staraniach o rękę kobiety.


    Przeczytaj także: Jaką wymowę ma kończący Pana Tadeusza epilog?

    Staramy się by nasze opracowania były wolne od błędów, te jednak się zdarzają. Jeśli widzisz błąd w tekście, zgłoś go nam wraz z linkiem. Bardzo dziękujemy.