Opowieści z Narnii. Lew, czarownica i stara szafa - motywy literackie

Autor C S Lewis
Autorką listy motywów literackich jest: Marta Grandke.

„Lew, czarownica i stara szafa” to powieść otwierająca cykl „Opowieści z Narnii” autorstwa Clive’a Staplesa Lewisa. Zawarta jest w nim historia czwórki dzieci - Piotra, Zuzanny, Edmunda oraz Łucji, które pewnego dnia trafiają poprzez starą szafę do magicznej krainy, zwanej właśnie Narnią. Muszą oni uwolnić ją spod władzy złej Białej Czarownicy, która sprowadziła tam wieczną zimę, a swoich przeciwników szybko likwiduje, zamieniając ich w kamienne posągi. W powieści pojawia się wiele motywów literackich, na których osadzona jest akcja powieści oraz rozwój postaci.

 • Motyw rodziny
 • Motyw zdrady 
 • Motyw magii
 • Motyw poświęcenia 
 • Motyw walki
 • Motyw władzy
 • Motyw rodziny

  Powieść w głównej mierze opiera się na motywie rodziny. Czwórka głównych bohaterów to rodzeństwo, które razem trafia do niezwykłej krainy, a jeszcze wcześniej wspólnie musi opuścić Londyn w obawie przed bombardowaniami miasta, które miały miejsce w trakcie II wojny światowej.

  Dzieci wspólnie ochraniają się i wspierają w trakcie pobytu w obcych miejscach, a autor pokazuje wagę, jaką ma rodzina i oparcie w niej w trudnych czasach. Jest to widoczne zwłaszcza w momencie, w którym brat i siostry wybaczają Edmundowi zdradę. Rodzeństwo wspólnie obejmuje także trony w Ker-Paravel i przez wiele lat włada Narnią w zgodzie.

  Motyw zdrady 

  W powieści pojawia się także motyw zdrady, której dopuszcza się Edmund. Spotyka on bowiem Białą Czarownicę i początkowo przechodzi na jej stronę, narażając tym samym rodzeństwo na niebezpieczeństwo. Wyjawia jej także wszystkie tajemnice związane z jego rodzeństwem, przez co swoje życie musi poświęcić Aslan. Zdrada Edmunda ostatecznie zostaje mu wybaczona. Autor w ten sposób pokazuje, że każdy zły uczynek można ostatecznie wybaczyć, jeżeli okazana zostanie skrucha i żal za niego.

  Motyw magii

  Narnia to magiczna kraina, która przypomina nieco prawdziwy świat, ale w rzeczywistości jest zupełnie inna. Pory roku są tu w nadprzyrodzony sposób wydłużone, można rzucać czary i spotkać istoty takie jak fauny i driady. Magia jest bardzo ważnym aspektem budowy świata przedstawionego i istotnym motywem literackim. Wpleciono ją w zasady, które nim rządzą i spełnia taką samą rolę jak na przykład prawa fizyki.

  Motyw poświęcenia 

  Kolejnym istotnym dla powieści motywem jest poświęcenie oraz pomoc, jaką niosą sobie nawzajem bohaterowie. Aslan poświęca swoje życie, by uratować Edmunda z rąk Białej Czarownicy, co zostaje mu później wynagrodzone. Rodzeństwo pomaga sobie nawzajem w trudnych sytuacjach, a ich poświęcenie się dla Narnii i walka o jej wolność skutkują wypełnieniem się przepowiedni i objęciem przez rodzeństwo Pevensie tronów w Narnii. Poświęcenie jest więc tu ukazane 

  Motyw walki

  Autor powieści wprowadził do niej także motyw walki między dobrem a złem. Ich przedstawicielami są Aslan oraz Biała Czarownica, a także towarzyszący im poddani. Ma ona swój finał w wielkiej bitwie między dwiema armiami, w której ostatecznie wygrywa dobro, a pokój i ład ponownie wracają do Narnii. Walka jest więc metodą na odzyskanie wolności, niezależności oraz porządku w magicznej krainie.

  Motyw władzy

  Motyw władzy jest tak naprawdę powiązany z motywem walki, ponieważ to właśnie o rządy w Narnii rozgrywa się najważniejsza bitwa. Władzę próbuje utrzymać za wszelką cenę fałszywa królowa, czyli Biała Czarownica, która zaprowadza w krainie rządy terroru. Zdetronizować ją próbuje z kolei Aslan, prawowity władca Narnii, a pomagają mu Piotr, Zuzanna, Łucja oraz po pewnym czasie Edmund. Ostatecznie władza przypada właśnie rodzeństwu Pevensie i to oni zasiadają na tronach w Ker-Paravel. Władza w Narnii może być wykorzystywana do słusznych celów lub by czynić z jej pomocą zło.


  Przeczytaj także: Opowieści z Narnii. Lew, czarownica i stara szafa - problematyka

  Staramy się by nasze opracowania były wolne od błędów, te jednak się zdarzają. Jeśli widzisz błąd w tekście, zgłoś go nam wraz z linkiem. Bardzo dziękujemy.