Łucja Pevensie – charakterystyka

Autorka charakterystyki: Marta Grandke.
Autor C S Lewis

Cykl po­wie­ści „Opo­wie­ści z Na­rnii” roz­po­czy­na się to­mem za­ty­tu­ło­wa­nym „Lew, cza­row­ni­ca i sta­ra sza­fa”. Jego au­to­rem jest Cli­ve Sta­ples Le­wis, a pre­mie­ra mia­ła miej­sce w 1950 roku. Głów­ny­mi bo­ha­te­ra­mi książ­ki są Piotr, Zu­zan­na, Ed­mund oraz Łucja - ro­dzeń­stwo Pe­ven­sie, któ­re pew­ne­go dnia od­kry­wa w sta­rej sza­fie przej­ście do zu­peł­nie nie­zna­nej im kra­iny, zwa­nej Na­rnią. Rzą­dzi nią fał­szy­wa kró­lo­wa - Bia­ła Cza­row­ni­ca, któ­ra prze­ję­ła tron i spro­wa­dzi­ła na wszyst­ko wiecz­ną zimę. Ro­dzeń­stwo musi pod­jąć z nią wal­kę, każ­de na swój spo­sób. Łucja Pe­ven­sie jest bo­ha­ter­ką, któ­ra jako pierw­sza od­kry­wa Na­rnię i za­po­zna­je się z jej smut­ną hi­sto­rią.

Charakterystyka Łucji Pevensie

Łucja jest naj­młod­sza wśród ro­dzeń­stwa Pe­ven­sie, co ozna­cza, że czę­sto trak­to­wa­na jest jak małe dziec­ko. Zwłasz­cza Piotr i Zuzanna pró­bu­ją się nią nie­ustan­nie opie­ko­wać, Ed­mund z ko­lei bywa wo­bec niej zło­śli­wy i nie­przy­jem­ny. Łucja to bar­dzo ży­wio­ło­wa i ra­do­sna dziew­czyn­ka o przy­jem­nym uspo­so­bie­niu. Ce­chu­je ją ogrom­na cie­ka­wość świa­ta, dla­te­go to wła­śnie ona pierw­sza tra­fia do Na­rnii, gdzie szyb­ko za­wią­zu­je pierw­szą przy­jaźń z fau­nem, pa­nem Tum­nu­sem. Gdy opo­wia­da tę hi­sto­rię ro­dzeń­stwu, to nikt jej nie wie­rzy, jed­nak nie znie­chę­ca to Łucji, któ­ra cały czas po­wta­rza, że Na­rnia jest praw­dzi­wa. Dziew­czyn­ka jest więc sta­now­cza i ob­sta­wia przy swo­im zda­niu, nie daje się ła­two zbić z tro­pu. 

Łucja jest do­brym, ła­god­nym dziec­kiem, któ­re za­wsze w każ­dym do­strze­ga do­bro i szyb­ko na­bie­ra uf­no­ści wo­bec in­nych. Tak było tak­że w przy­pad­ku pana Tum­nu­sa, co mo­gło się ob­ró­cić na nie­ko­rzyść Łucji, faun po­cząt­ko­wo bo­wiem chciał ją wy­dać w ręce Białej Czarownicy. Łucji uda­ło się jed­nak prze­ko­nać go, by tego nie ro­bił. Gdy po raz dru­gi tra­fia do Na­rnii i do­wia­du­je się, że pan Tum­nus zo­stał przez kró­lo­wą uwię­zio­ny, Łucja od razu chce wy­ru­szyć mu na po­moc. Jest bo­wiem bar­dzo wraż­li­wa i de­li­kat­na, a krzyw­da in­nych bar­dzo ją po­ru­sza. Do tego jest bez­in­te­re­sow­na i chce uwol­nić fau­na, mimo że po­cząt­ko­wo był on go­tów zdra­dzić ją. To wła­śnie upór Łucji i jej dą­że­nie do po­zo­sta­nia w Na­rnii spra­wia­ją, że cała czwór­ka ro­dzeń­stwa Pe­ven­sie wy­ru­sza na spo­tka­nie prze­po­wied­ni gło­szą­cej, że ich przy­by­cie od­mie­ni Na­rnię.

Łucja jest tak­że bar­dzo od­waż­na, co wi­dać, gdy wraz z Zu­zan­ną po­dą­ża za Aslanem na miej­sce jego spo­tka­nia z Bia­łą Cza­row­ni­cą. Dziew­czyn­ka ob­ser­wu­je jego śmierć i opła­ku­je ją, co wy­ma­ga od niej ogrom­ne­go mę­stwa. Osta­tecz­nie jej od­wa­ga zo­sta­je wy­na­gro­dzo­na - Łucja jest świad­kiem po­wro­tu Asla­na i oży­wie­nia przez nie­go po­są­gów - więź­niów Bia­łej Cza­row­ni­cy. Jej szla­chet­ność i do­broć spra­wia­ją, że sta­je się ona to­wa­rzysz­ką lwa w trud­nej sy­tu­acji.

Łucja jest tak­że mi­ło­sier­na i wy­ba­cza­ją­ca - to wła­śnie ona le­czy Ed­mun­da z ran, któ­re od­niósł on w bi­twie z si­ła­mi zła. Prze­ba­cza bra­tu jego zdra­dę i ra­tu­je mu ży­cie swo­ją ma­gicz­ną mik­stu­rą. Gdy obej­mu­je tron w Ker-Pa­ra­vel, pod­da­ni za­czy­na­ją ją słusz­nie zwać Łucją Męż­ną. Prze­zwy­cię­ży­ła ona bo­wiem wie­le lę­ków, by stać się tym, kim jest jako kró­lo­wa Na­rnii.

Łucja jest więc dziew­czyn­ką do­brą, szla­chet­ną oraz bar­dzo cie­ka­wą ota­cza­ją­ce­go ją świa­ta. Dzię­ki temu jako pierw­sza uda­je się do Na­rnii i bez wa­ha­nia za­czy­na od­kry­wać jej ta­jem­ni­ce. Jej em­pa­tia oraz zro­zu­mie­nie dla in­nych mo­ty­wu­ją tak­że jej ro­dzeń­stwo do po­zo­sta­nia w Na­rnii i ra­to­wa­nia jej miesz­kań­ców przed Bia­łą Cza­row­ni­cą. Łucja osta­tecz­nie za­pi­su­je się w hi­sto­rii jako kró­lo­wa męż­na, do­bra oraz mi­ło­sier­na. Po­tra­fi wy­ba­czyć in­nym na­wet naj­gor­sze zbrod­nie.


Prze­czy­taj tak­że: Biała czarownica – charakterystyka

Ak­tu­ali­za­cja: 2022-09-06 16:41:12.

Sta­ra­my się by na­sze opra­co­wa­nia były wol­ne od błę­dów, te jed­nak się zda­rza­ją. Je­śli wi­dzisz błąd w tek­ście, zgłoś go nam wraz z lin­kiem lub wy­ślij ma­ila: kon­takt@po­ezja.org. Bar­dzo dzię­ku­je­my.