Autor C S Lewis
Autorką charakterystyki jest: Marta Grandke.

„Lew, czarownica i stara szafa” to powieść wydana w roku 1950 i stworzona przez Clive’a Staplesa Lewisa. Otwiera ona cykl, który znany jest pod nazwą „Opowieści z Narnii”. Zawiera ona historię magicznej krainy, w której rządzi niepodzielnie zła Biała Czarownica. Główni bohaterowie utworu - Piotr, Zuzanna, Edmund oraz Łucja - muszą się z nią zmierzyć i pokonać wieczną zimę. Do Narnii jako pierwsza trafia Łucja i tam szybko zaprzyjaźnia się z niezwykłą istotą - faunem, zwanym panem Tumnusem.

Charakterystyka pana Tumnusa

Pan Tumnus jest faunem, magiczną istotą zamieszkującą Narnię. Jego wygląd jest bardzo charakterystyczny, pan Tumnus zamiast ludzkich nóg ma bowiem nogi kozła zakończone kopytami. Posiada on także bardzo długi ogon, który przewiesza sobie przez ramię, nosi także gruby, bawełniany i czerwony szalik, który osłania jego szyję.

Spotkanie z Łucją jest dla pana Tumnusa pierwszym razem, kiedy widzi on człowieka. Faun jest bowiem młodym stworzeniem, miłym i wrażliwym. Szybko zaprasza Łucję do swojego domu, który jest przytulną, wysprzątaną pieczarą i częstuje ją smacznym posiłkiem. Pan Tumnus zabawia także swojego gościa grą na flecie, jest bowiem utalentowany muzycznie. Jego zaproszenie Łucji do domu wynika z uprzejmości, będącej istotną cechą charakteru fauna. Pan Tumnus w trakcie podwieczorku zabawiał ją także opowieściami o dawnej Narnii, z których biła tęsknota za ciepłem, wiosną i życiem, jakie utracono wraz z pojawieniem się Białej Czarownicy.

Pan Tumnus początkowo chce wydać Łucję złej królowej, boi się jej bowiem i ma zamiar spełnić jej rozkaz. Nie można jednak powiedzieć, że jest złą istotą - namowy Łucji oraz jego wrodzona dobroć oraz wrażliwość ostatecznie nie pozwalają mu wydać dziecka na pewną śmierć. Swoją dobroć pan Tumnus musi później przypłacić okrutną karą Białej Czarownicy - zamienia go ona w kamienny posąg. Faun zostaje jednak ostatecznie uratowany przez Aslana i zostaje dobrym przyjacielem Łucji.

Pan Tumnus jest więc młodym, wrażliwym i z natury pogodnie usposobionym faunem, który żyje w ogromnym strachu przed Białą Czarownicą. Przerażenie to popycha go w stronę wydania Łucji w ręce królowej, jednak ostatecznie zwycięża jego dobry charakter, szlachetność i wrażliwość, co pan Tumnus przypłaca niemal własnym życiem, jest on więc zdolny do ogromnego poświęcenia dla swoich bliskich. Pan Tumnus zawsze pozostaje bohaterem godnym zaufania oraz przyjaźni.


Przeczytaj także: Państwo Bobrowie - charakterystyka

Staramy się by nasze opracowania były wolne od błędów, te jednak się zdarzają. Jeśli widzisz błąd w tekście, zgłoś go nam wraz z linkiem. Bardzo dziękujemy.