Opowieści z Narnii. Lew, czarownica i stara szafa - bohaterowie

Autor C S Lewis
Autorką charakterystyk bohaterów jest: Marta Grandke.

Clive Staples Lewis jest twórcą powieści “Lew, czarownica i stara szafa”, stanowiącej otwarcie jego cyklu “Opowieści z Narnii”. Dzieło to ukazało się po raz pierwszy w roku 1950 i opowiada o losach rodzeństwa Pevensie - Piotra, Zuzanny, Edmunda oraz Łucji. Pewnego dnia dostali się oni do niezwykłej krainy, zwanej Narnią, w której panowała wieczna zima. Szybko okazało się, że jest ona zniewolona przez Białą Czarownicę. W utworze pojawia się wiele bohaterów o zróżnicowanych charakterach i motywacjach, stojących zarówno po złej jak i dobrej stronie konfliktu.

Piotr - to najstarszy z rodzeństwa Pevensie. Czuje się odpowiedzialny za swoje młodsze siostry i brata. To dojrzały i odważny chłopiec, który z chęcią podejmuje się nowych wyzwań. Gdy dzieci trafiają do Narnii, Piotr szybko wyraża chęć eksploracji nieznanego mu miejsca. Piotr w sposób naturalny zarządza swoim rodzeństwem i kieruje jego poczynaniami - to urodzony władca. Jednak słucha także uważnie rad bohaterów mądrzejszych od niego, jak na przykład Aslana.

Zuzanna - jest druga według kolejności starszeństwa. To łagodna i opiekuńcza dziewczyna, tak samo jak Piotr stara się opiekować młodszym rodzeństwem. Wyróżnia ją dobroć, Zuzanna jest bowiem bardzo wrażliwą osobą. Nie jest tak odważna jak starszy brat - gdy dzieci docierają do Narnii, Zuzanna przede wszystkim myśli o niebezpieczeństwach, jakie mogą ich spotkać w obcym miejscu.

Edmund - przedostatni z rodzeństwa, jest starszy tylko do Łucji. Początkowo jest przedstawiany jako postać negatywna. Edmund jest nieprzyjemny i złośliwy wobec swojego rodzeństwa, często dokucza też Łucji. Gdy trafia do Narnii, szybko pada ofiarą Białej Czarownicy, która wykorzystuje jego łakomstwo i pragnienie bycia w centrum uwagi. Edmund ostatecznie jednak rozumie swoje błędy, dojrzewa i zostaje uratowany przez Aslana. Jego wcześniejsze zachowanie było wynikiem tego, że chłopiec czuł się niedoceniany i przytłoczony przez starsze rodzeństwo, za wszelką cenę starał się więc wyróżnić na jego tle.

Łucja - najmłodsza z rodzeństwa Pevensie. To dobra, miła i wrażliwa na cudzą krzywdę dziewczynka. Ona pierwsza odnajduje Narnię, jednak starsze rodzeństwo początkowo jej nie wierzy. Łucja jest także dzieckiem bardzo radosnym, żywiołowym i ciekawym. Szybko zaczyna odkrywać Narnię i nie boi się napotkanego po drodze fauna. Wierzy ona bowiem, że w każdym stworzeniu kryje się dobro. Łucja jest więc osobą bardzo empatyczną i kierującą się w życiu szlachetnością i wiarą w to, że świat jest miejscem pełnym dobra.

Aslan - to prawowity władca Narnii, reprezentuje on siły dobra. Aslan ma postać lwa, symbolizującego odwagę, męstwo i szlachetność. Wszyscy mieszkańcy Narnii szanują go, wiedzą bowiem, że zawsze ma rację. Aslan jest dobrym wodzem i dowódcą, jest także autorytetem dla swoich poddanych. Gotów jest się dla nich poświęcić - by uratować Edmunda oddał swoje życie i pozwolił się zabić Białej Czarownicy. To za sprawą Aslana sprawdzić się mają dawne przepowiednie, a Narnia ma ponownie być wolną krainą. Jego powrotu wyczekują wszyscy mieszkańcy Narnii, którzy cierpią pod rządami Białej Czarownicy.

Biała Czarownica - to fałszywa królowa, która wbrew właściwemu porządkowi włada Narnią i sprowadziła na nią wieczną zimę. Biała Czarownica to uosobienie zła, jej rządy są totalitarne, nie toleruje ona żadnego sprzeciwu. Boją się jej wszystkie stworzenia, ponieważ jest zła, okrutna i bezlitosna. Bez wahania gotowa jest zamordować Edmunda i Aslana, byle tylko utrzymać swoją władzę. Stworzenia, które się buntują przeciwko niej, zamienia w kamienne posągi. Biała Czarownica lekceważy wszystkich, nawet swoich popleczników traktuje bezwzględnie, inaczej nie byłaby w stanie utrzymać ich w ryzach. Sprzymierzają się z nią bowiem tylko złe kreatury.

Pan Tumnus - sympatyczny faun, pierwsza istota, jaką spotyka Łucja po swoim przybyciu do Narnii. Pan Tumnus jest w gruncie rzeczy bardzo poczciwy i dobry, obawia się jednak Białej Czarownicy, początkowo więc chce wydać jej Łucję. Jednak pod wpływem błagań dziewczynki w jego duszy zwycięża dobro i pozwala jej odejść. Pan Tumnus zostaje przyjacielem Łucji.

Bobry - to małżeństwo, które pomaga rodzeństwu Pevensie odnaleźć drogę do Aslana. Mieszkają razem w domku umiejscowionym na tamie. Pan Bóbr jest rozsądny i pragnie wyzwolenia Narnii, z kolei pani Bóbr jest bardzo troskliwa, dba o swojego męża i szybko zaczyna opiekować się dziećmi. Towarzyszą oni rodzeństwo w trakcie ich wędrówki przez nieznaną krainę.


Przeczytaj także: Napisz opowiadanie osadzone w świecie Opowieści z Narnii

Staramy się by nasze opracowania były wolne od błędów, te jednak się zdarzają. Jeśli widzisz błąd w tekście, zgłoś go nam wraz z linkiem. Bardzo dziękujemy.