Autor C S Lewis
Autorką charakterystyki jest: Marta Grandke.

W roku 1950 ukazała się powieść autorstwa Clive’a Staplesa Lewisa, zatytułowana „Lew, czarownica i stara szafa”. Dała ona początek serii zwanej jako „Opowieści z Narnii”. W pierwszej części cyklu głównymi bohaterami są dzieci znane jako Piotr, Zuzanna, Edmund oraz Łucja Pevensie. Ich celem jest pokonanie Białej Czarownicy, zakończenie jej rządów oraz przywrócenie w Narnii - magicznej krainie, do której trafiają przypadkiem pewnego dnia - wiosny oraz radości. Pomaga im w tym potężny lew, Aslan - prawdziwy władca zniewolonej Narnii, jeden z głównych oraz tytułowych bohaterów powieści.

Charakterystyka Aslana

Aslan nie jest człowiekiem - to ogromny lew, symbol męstwa, dobroci oraz szlachetności. Znają go oraz szanują wszyscy mieszkańcy Narnii. To jej opiekun oraz prawdziwy władca. Mówi się o nim także jako o królu wszystkich zwierząt, znany jest także jako syn Wielkiego Władcy-Zza-Morza. Jego imię potrafi wzbudzić w ludziach poczucie radości, jak było to w przypadku Piotra, Zuzanny oraz Łucji, a także niezrozumiałego strachu u Edmunda, który uległ wpływom złej Białej Czarownicy.

Postać Aslana otaczana jest przez mieszkańców Narnii niezwykłym kultem, jest on praktycznie postacią mityczną, bohaterem baśni oraz legend, jakie są przekazywane z pokolenia na pokolenie. Z jego imieniem wiąże się nadzieja na pokonanie zła i wyzwolenia krainy spod władzy fałszywej królowej, a także zakończenia wiecznej zimy, gnębiącej wszystkich mieszkańców.

Aslana cechuje niewyobrażalna, nieskończona dobroć oraz mądrość. Wie on o wszystkim, co dzieje się w Narnii, nawet, gdy nie jest tam obecny. Reprezentuje sobą sprawiedliwe prawa, które każde stworzenie obejmują tak samo. Aslan to właściwy władca Narnii, w którego wierzą wszystkie dobre stworzenia. To potężne stworzenie, nie wykorzystuje nigdy jednak swojej mocy do krzywdzenia innych, jest więc odwrotnością postaci Białej Czarownicy. Dla przyjaciół jest zawsze dobry i uprzejmy, pomaga każdemu, jak na prawdziwego władcę przystało. Bohaterowie zarówno podziwiają go, czczą jak bóstwo oraz traktują jak swojego najbliższego przyjaciela.

Mądrość Aslana jest nieskończona, podobnie jak zdolność do poświęceń. Gdy Biała Czarownica żąda życia Edmunda, które przysługuje jej z racji tego, że jest on zdrajcą, Aslan zawiera z nią umowę, która ma uratować życie chłopca. Okazuje się, że lew poświęca się dla niego i pozwala się zamordować Białej Czarownicy i jej poplecznikom. Aslan zmartwychwstaje jednak następnego dnia, ponieważ według praw świata przedstawionego niewinna ofiara jest czymś niezwykłym i godnym wynagrodzenia.

Aslan jest więc nieśmiertelnym władcą, który dla swoich poddanych gotów jest na wszystko. Wyprzedza on także krótkowzroczne działania swoich wrogów i dzięki temu wygrywa starcie z Białą Czarownicą. Ostatecznie to właśnie lew morduje ją w trakcie wielkiej bitwy. Postać Aslana i jego bezinteresowne poświęcenie się dla innych często porównywane są do ofiary Jezusa Chrystusa na krzyżu.

Aslan jest więc prawdziwym uosobieniem dobra, mądrości, miłosierdzia oraz ogromnej mocy. To prawowity władca Narnii, który gotów jest na każde poświęcenie, by uwolnić swoich poddanych. Wzbudza respekt u każdego, jest jednak także wielkim przyjacielem wszystkich żywych istot, w tym głównych bohaterów powieści - Piotra, Zuzanny, Edmunda i Łucji. Aslan kocha i wybacza każdemu, ma bowiem w sobie niewyobrażalne pokłady dobra oraz zrozumienia dla innych.


Przeczytaj także: Opowieści z Narnii. Lew, czarownica i stara szafa - bohaterowie

Staramy się by nasze opracowania były wolne od błędów, te jednak się zdarzają. Jeśli widzisz błąd w tekście, zgłoś go nam wraz z linkiem. Bardzo dziękujemy.