„( ) człowiek nie jest stworzony do klęski - powiedział. - Człowieka można zniszczyć, ale nie pokonać”. Czy zgadasz się z tą opinią? Napisz rozprawkę odwołując się do Starego człowieka i morze i innych utworów literackich

Autorką opracowania jest: Marta Grandke.

Ernest Hemingway jest autorem słów: „(…) człowiek nie jest stworzony do klęski - powiedział. - Człowieka można zniszczyć, ale nie pokonać”. Dotyczą one walki ludzkości z przeciwnościami losu, jakie ją nieustannie spotykają. Wiele osób codziennie zmaga się z ogromnymi trudnościami w swoim życiu. Popełniają błędy, upadają pod nimi, spotykają ich straszliwe wydarzenia, które zmieniają ich rzeczywistość. Hemingway w swoich słowach dostrzega całe to nieszczęście, jakie czasami spada na człowieka, podkreśla jednak też w nich, że mimo to nie jest on istotą, której przeznaczeniem jest klęska. Pisarz w ten sposób daje do zrozumienia, że ludzie są zdolni do podniesienia się nawet po najgorszej tragedii. Potwierdzenie jego słów znaleźć można także w jego dziele „Stary człowiek i morze” oraz w innych tekstach literatury, na przykład w „Panu Tadeuszu” Adama Mickiewicza czy „Kamieniach na szaniec” Aleksandra Kamińskiego.

W opowiadaniu „Stary człowiek i morze” główny bohater, rybak Santiago, zmaga się z pechem, który prześladuje go od ponad osiemdziesięciu dni. Z tego powodu nie jest w stanie złowić żadnej ryby, co odczuwa on jako swoją osobistą klęskę. Nie sprawia to jednak, że Santiago się poddaje, wręcz przeciwnie - po raz kolejny wyrusza on w morze, by spełnić swoje marzenie, przełamać złą passę i złowić naprawdę szczególną rybę. Jego wysiłek zostaje w pewien sposób nagrodzony - Santiago łowi bowiem ogromnego marlina i stacza z nim niemalże pojedynek.

Ostatecznie udaje mu się zwyciężyć i złowić ogromną rybę, odnosi więc sukces i odmienia swoją sytuację. Jednak jego radość i poczucie sukcesu nie trwają długo, ponieważ krew marlina przyciąga w okolice łodzi Santiago rekiny. Pożerają one jego zdobycz, a stary rybak nie jest w stanie ich odpędzić od marlina. W efekcie do portu dociera jedynie wraz ze szkieletem ogromnej ryby, który turyści zgromadzeni na plaży biorą za pozostałości rekina. Santiago zostaje więc złamany przez kolejne niesprzyjające wydarzenia. Autor ukazuje go jednak jako postać, która nie daje się pokonać i która raz za razem walczy o ważne dla siebie rzeczy. Nie ulega więc wątpliwości, że wkrótce znów wyruszy na morze, by łowić.

Przed wieloma problemami postawił także swojego bohatera Adam Mickiewicz w „Panu Tadeuszu”. Jacek Soplica, znany także jako ksiądz Robak, nie miał w życiu lekko - nie poślubił swojej ukochanej, następnie ożenił się bez miłości i dopuścił się zbrodni na wspomnianym ojcu - swoim sąsiedzie, Stolniku, przez co został uznany za zdrajcę narodu i musiał opuścić swoją ojczyznę. Nie mógł przez to uczestniczyć w życiu i wychowaniu swojego jedynego syna, Tadeusza. Wszystkie te okoliczności nie sprawiły jednak, że ksiądz Robak załamał się i przestał działać. Wręcz przeciwnie, przebywając poza krajem zaczął aktywnie walczyć o odzyskanie niepodległości swojego kraju. Nie został więc on pokonany przez niesprzyjające wydarzenia w swoim życiu i wytrwale dążył do osiągnięcia swojego celu.

Innym przykładem są także bohaterowie powieści Aleksandra Kamińskiego pod tytułem „Kamienie na szaniec”. Alek, Rudy i Zośka byli młodzi i dopiero wkraczali w dorosłość, gdy wybuchła II wojna światowa. W obliczu tej sytuacji granicznej nie poddali się oni jednak, tylko zaczęli walczyć z okupantem. Codziennie byli świadkami rzeczy strasznych i narażali swoje życie w wielu akcjach. Taka sytuacja wielu ludzi mogłaby złamać, ale Rudy, Alek i Zośka nie poddali się, nawet kiedy okazało się, że zostali wykryci, a Rudy jest przetrzymywany i torturowany przez gestapo. Ich ideały i walka o wolność przetrwały dłużej niż oni sami i tym samym historia pokazała, że można zniszczyć jednostkę, ale jej wartości zostaną przekazane innym i tym samym ludzkość wciąż będzie trwać i dawać swoim zachowaniem przykład innym.


Przeczytaj także: Stary człowiek i morze - reportaż – jeden dzień w porcie rybackim

Staramy się by nasze opracowania były wolne od błędów, te jednak się zdarzają. Jeśli widzisz błąd w tekście, zgłoś go nam wraz z linkiem. Bardzo dziękujemy.