Autorem charakterystyki jest: Piotr Kostrzewski.

O'Brien to jedna z drugoplanowych postaci powieści Georgea Orwella Rok 1984. Członek Partii Wewnętrznej o nie wzbudzającej podejrzeń aparycji oraz spokojnym usposobieniu, początkowo wzbudza zainteresowanie Winstona. Z czasem mężczyzna objawia przed nim swoje uczestnictwo w zakonspirowanym ruchu Emmanuela Goldsteina, zwanym Braterstwie. Zaprzysięga Julię i Smitha do tej tajnej organizacji, wręczając im nawet Księgę Goldsteina, z której mogą dowiedzieć się prawdy o systemie. Wszystko to okazuje się jednak kłamstwem, prowokacją Policji Myśli. O'Brian to zatwardziały, fanatyczny członek Partii Wewnętrznej, któremu zależy jedynie na trwaniu systemu. Zabiera więc kochanków do lochów Ministerstwa Miłości, gdzie poddaje ich straszliwym torturom w celu reedukacji.

Charakterystyka O'Briena

O'Brien był starszym mężczyzną o zwalistej i tęgiej posturze. Odznaczał się przy tym niebywałą elegancją w ruchu oraz gestach. Brzydka twarz o orlim nosie miała jednak inteligentny wyraz, co wyróżniało go spośród innych członków Partii. To właśnie jego spojrzenie zwróciło uwagę Smitha podczas sesji "Dwóch Minut Nienawiści". Główny bohater odebrał to jako wyraz cichego buntu przeciw systemowi, okazało się to jednak nieprawdą.

W rzeczywistości O'Brien to bezwzględny zwolennik systemu, człowiek całkowicie zdający sobie sprawę z potworności działań Partii. Jest zaskakująco podstępny, bezduszny i pozbawiony wszelkich skrupułów. Potrafił doskonale udawać przed Winstonem i Julią przynależność do Bractwa tylko po to, by sprowokować ich do zdrady Wielkiego Brata. Następnie torturował dwójkę ludzi tylko po to, aby złamać ich opór w akceptacji systemu. Robił to z zimną, wyrachowaną precyzją.

O'Brian jest członkiem Partii Wewnętrznej. Stanowi więc przedstawiciela 2% najbardziej wpływowych obywateli Oceanii. Przysługują mu więc liczne przywileje, m.in. posiadanie służby, konsumpcja wina oraz lepszego jedzenia. Do tego wszystkiego reszta społeczeństwa nie ma dostępu. Prawdopodobnie może również na pewien czas zgasić teleekran w swoim domu, chociaż mogło być to elementem prowokacji wobec Winstona i Julii. Bohaterowie doświadczają tego przepychu, gdy dygnitarz zaprasza ich do swojego domu.

Wcześniej Smith bierze inteligentne spojrzenie O'Briena za gest oporu przeciwko systemowi. W przypływie szczerości zwierza się z tego, mężczyzna zaś dzieli się wiadomościami o zakonspirowanej organizacji Goldsteina - Braterstwie. Wciela ich również w szeregi dysydentów, odbierając przedtem przysięgę bezwarunkowego posłuszeństwa. Zapowiada również dostarczenie Księgi Goldsteina, z której oboje będą mogli dowiedzieć się prawdy o sposobie działania systemu Oceanii oraz samej Partii.

Wszystko to jest jednak skrupulatną prowokacją, wyreżyserowaną przez O'Briena. Każde słowo bohaterów jest nagrywane, zaś samo Braterstwo najprawdopodobniej nigdy nie istniało. Wkrótce Winston i Julia zostają aresztowani przez Policję Myśli. W lochach Ministerstwa Miłości to właśnie O'Brien poddaje ich bezlitosnym torturom reedukacji, obnażając tym samym swą prawdziwą naturę.


Przeczytaj także: Metamorfoza w wolną jednostkę - Julia oraz Winston Smith

Staramy się by nasze opracowania były wolne od błędów, te jednak się zdarzają. Jeśli widzisz błąd w tekście, zgłoś go nam wraz z linkiem. Bardzo dziękujemy.