Anastazja de Restaud - charakterystyka

Autorka charakterystyki: Ilona Kowalska.

Anastazja de Restaud to córka tytułowego bohatera powieści „Ojciec Goriot” Honoré de Balzaka. Jej ojcem jest Jan Joachim Goriot, a siostrą Delfina de Nucingen. Matka dziewczynek zmarła, kiedy były one młode.

Charakterystyka Anastazji de Restaud

Anastazja, podobnie, jak siostra, uważana jest za jedną z piękniejszych kobiet w Paryżu. Jest wysoka i dobrze zbudowana. Ma czarne oczy, delikatne dłonie, szczupłe, umięśnione nogi. Ma duże piersi, na co panowie zwracają szczególną uwagę. Jej ruchy są zamaszyste i energicznie, a chód szybki lecz elegancki.

Ojciec starał się zrobić wszystko, by móc zadośćuczynić siostrom stratę matki. Obdarowywał dziewczęta drogimi prezentami oraz kosztownościami. Anastazja mieszkała w domu, który przypominał pałac, a w wieku piętnastu lat miała swój własny powóz, co było zaskakujące, ponieważ Goriot nie należał do arystokracji. Córki handlarza zbożem dostawały wszystko, czego pragnęły.

Goriot nie zadbał jednak o duchowe wychowanie Anastazji i jej siostry Delfiny. Nie poświęcał im z dużo uwagi, ciągle pracując, by móc spełniać zachcianki córek. Anastazja wyrosła więc na zepsutą kobietę, niezdolną do odczuwania wyższych uczuć. Liczyło się dla niej jedynie bogactwo, a potencjalnych kandydatów na mężów wybierała przez ich zasobność portfela. Każda jej decyzja miała na celu pomnożenie majątku.

Anastazja wyszła bardzo bogato za mąż. Jej mężem był hrabia de Restaud, który wprowadził ją na salony paryskiej elity. Jej priorytetem stały się bale, wystawne kolacje oraz drogie suknie, w których mogła się pokazać i błyszczeć przed innymi.

Miała kochanka – Maksymiliana de Traillesa, który sprawił, że roztrwoniła swój majątek. Chcąc spłacić długi mężczyzny, Anastazja zastawiła klejnoty rodowe męża. Hrabia de Restaud wykupił klejnoty swojej rodziny i zaczął szantażować żonę, odbierając jej możliwość zarządzania wspólnymi pieniędzmi.

Kobieta wstydzi się swojego mieszczańskiego pochodzenia, a jeszcze bardziej nie przyznawała się do Goriota. Nie chciała mieć z nim nic wspólnego, nie utrzymywała z nim kontaktów, wyśmiewała na salonach i pozwalała na poniżające zachowanie wobec niego. Jednocześnie nie miała skrupułów i odwiedzała ojca, kiedy potrzebowała pieniędzy.

Anastazja jest skłócona z siostrą, która zazdrości jej arystokratycznego życia. Kobieta kompletnie nie interesuje się też ojcem i jego stanem zdrowia. W momencie śmierci przychodzi do Goriota, by błagać go o finanse na nową suknię. Nie pojawia się na pogrzebie ojca, ponieważ wystawna kolacja jest dla niej ważniejsza.


Przeczytaj także: Wdowa Vauquer - charakterystyka

Staramy się by nasze opracowania były wolne od błędów, te jednak się zdarzają. Jeśli widzisz błąd w tekście, zgłoś go nam wraz z linkiem lub wyślij maila: [email protected]. Bardzo dziękujemy.