Opowieść wigilijna - czas i miejsce akcji

Autorką opracowania jest: Adrianna Strużyńska.

„Opowieść wigilijna” to opowiadanie Charlesa Dickensa o tematyce bożonarodzeniowej. Przedstawia przemianę duchową bezdusznego skąpca, Ebenezera Scrooge'a. Utwór ukazał się po raz pierwszy w grudniu 1843 roku. Dickens umieścił akcję powieści w realiach, w których sam żył.

Czas akcji opowiadania sugeruje już jego tytuł. Opisane wydarzenia rozgrywają się w wigilię Bożego Narodzenia w XIX-wiecznym Londynie. Warto jednak pamiętać, że podczas wizyty duchów, Scrooge podróżował w czasie i przestrzeni. Elementem łączącym wszystkie miejsca i wydarzenia były jednak święta Bożego Narodzenia. Scrooge cofnął się więc w czasie do lat swojego dzieciństwa i młodości. Przeniósł się również w przyszłość. Zobaczył kolejne Boże Narodzenie, podczas których on sam oraz mały Tim mieli już nie żyć. To doświadczenie skłoniło go do zmiany swojego postępowania. Scrooge był przerażony perspektywą własnej śmierci oraz odejścia dziecka, pozbawionego pomocy z powodu jego skąpstwa. Określenie konkretnego roku, w którym rozgrywają się wydarzenia, jest nieistotne. Wiadomo jednak, że siedem lat przez rozpoczęciem właściwej akcji, zmarł wspólnik Scrooge'a, Jakub Marley.

Akcja rozgrywa się w wielu miejscach. Pierwszym z nich jest kantor Scrooge'a. Mężczyzna był jego właścicielem, ale nad drzwiami wciąż wisiał szyld „Marley&Scrooge”. Ebenezer miał obsesję na punkcie oszczędzania, dlatego kantor nie był ogrzewany. Wydarzenia miały miejsce również w mieszkaniu Scrooge'a. Dom był ponury, podobnie jak jego właściciel. Mieszkanie było zimne i ciemne, ponieważ Ebenezer nie ogrzewał nawet własnego domu. Jego mieszkanie pojawiło się również w wizji, przedstawionej przez Ducha Tegorocznego Bożego Narodzenia. Wyglądało jednak całkiem inaczej niż w rzeczywistości. Scrooge z trudem poznał własne mieszkanie. Zobaczył, jak mógłby wyglądać dom, gdyby obchodził Boże Narodzenie. Mieszkanie było przystrojone ostrokrzewem i jemiołą, a w kominku huczał ogień. Na stole znajdowało się wiele świątecznych potraw, które wystarczyły, aby urządzić wystawną ucztę.

Wydarzenia rozgrywały się również w domu Freda, siostrzeńca Scrooge'a. Bohater urządzał ucztę dla znajomych i rodziny, podczas której towarzystwo doskonale się bawiło. Ebenezer żałował, że odrzucił zaproszenie.

Scrooge odwiedzał również domy ubogich, przytułki i więzienia, dzięki czemu zmienił zdanie na temat ludzi biednych, których wcześniej chciał karać za sytuację, w której się znaleźli. Ebenezer pojawił się też na londyńskiej giełdzie. Usłyszał tam wieści o swojej śmierci, która nie wywołała u nikogo smutku. Odwiedził również londyńską dzielnicę nędzy. Pojawiła się tam jego dawna służba, aby sprzedać kosztowności swojego zmarłego pana. Scrooge zrozumiał wtedy, jak samotna będzie jego śmierć. Jeszcze bardziej dobitnym dowodem były odwiedziny na cmentarzu. Scrooge zobaczył wtedy swój grób, którego nikt nie odwiedzał. Ważną rolę odegrała też wizyta w domu Cratchitów. Ebenezer zdał sobie sprawę, w jakiej nędzy żyje jego pracownik. Scrooge odwiedził również swoje rodzinne strony, aby przypomnieć sobie dzieciństwo i rozstanie z ukochaną Bellą.


Przeczytaj także: Czy szczęście zależy od nas samych, czy od ludzi, którzy nas otaczają? Napisz rozprawkę. Odwołaj się do dwóch lektur obowiązkowych.

Staramy się by nasze opracowania były wolne od błędów, te jednak się zdarzają. Jeśli widzisz błąd w tekście, zgłoś go nam wraz z linkiem. Bardzo dziękujemy.