Autorką charakterystyki jest: Adrianna Strużyńska.

Fred jest jednym z bohaterów drugoplanowych powieści Charlesa Dickensa „Opowieść wigilijna”. Był siostrzeńcem Scrooge'a, który całkowicie różnił się od swojego wuja pod względem charakteru.

Charakterystyka Freda z opowieści wigilijnej

Fred był młodym mężczyzną. Jego matką była Fan, młodsza siostra Ebenezera Scrooge'a. Kobieta zmarła niedługo po urodzeniu dziecka. Fred nie był jednak samotny, ponieważ miał młodą i ładną żonę. O jego popularności mogą też świadczyć przyjęcia bożonarodzeniowe, które organizował. Pojawiało się na nich nawet około dwudziestu gości.

Fred utrzymywał kontakt ze swoim jedynym krewnym, skąpym właścicielem kantoru, Ebenezerem Scroogem. Każdego roku, składał wujowi życzenia świąteczne i zapraszał go na swoje przyjęcia. Doskonale wiedział, że Scrooge nie obchodzi Bożego Narodzenia, ponieważ mężczyzna miał opinię bezbożnika. Fred nie przejmował się jednak oziębłą postawą Ebenezera. Chociaż wuj traktował go z niechęcią i nie pojawiał się na kolacjach u Freda, mimo że był zaproszony, kolejnego roku, Fred znowu wyciągał do niego rękę.

Scrooge w pełni przekonał się, jak wartościowym człowiekiem jest jego siostrzeniec podczas spotkania z duchem. Duch Tegorocznego Bożego Narodzenia pokazał Ebenezerowi przyjęcie, odbywające się w domu Freda. Okazało się, że siostrzeniec ciepło wypowiada się o wuju, mimo wszystkich jego wad. Fred opowiadał anegdoty na temat Scrooge'a, ale nie było w nim niechęci. Był nawet przekonany, że wszystkie wady Ebenezera w największym stopniu szkodzą jemu samemu. Fred z pewnością miał nadzieję, że wuj zmieni swoje postępowanie.

Młody mężczyzna całkowicie różnił się od Scrooge'a pod względem charakteru. Był wesoły i roześmiany. Dzięki temu, na organizowanych przez niego przyjęciach panowała tak radosna atmosfera. Towarzystwo opowiadało zagadki, śpiewało i słuchało, jak żona Freda na gra na harfie. Podczas spotkania z Duchem Tegorocznego Bożego Narodzenia, Scrooge zdał sobie sprawę, że on również chce dołączyć do radosnego towarzystwa, zamiast spędzać święta samotnie.

Fred w dużej mierze przyczynił się do przemiany wewnętrznej Ebenezera. Scrooge przypomniał sobie, jak ważna była dla niego siostra, dlatego postanowił poprawić swoje relacje z jedynym krewnym. Mężczyzna zrozumiał też, że nie każdy podchodzi do niego z niechęcią. Radosny i towarzyski Fred w końcu przekonał wuja, że warto utrzymywać kontakt z rodziną, a nie skazywać się na samotność.

Fred jest postacią zdecydowanie pozytywną. Chociaż wcześnie stracił matkę, nie stał się ponury i zgorzkniały. Znalazł żonę i zgromadził wokół siebie grupę przyjaciół. Fred starał się zarażać innych swoją radością życia i udało mu się to, nawet w przypadku Scrooge'a.


Przeczytaj także: Bob Cratchit - charakterystyka

Staramy się by nasze opracowania były wolne od błędów, te jednak się zdarzają. Jeśli widzisz błąd w tekście, zgłoś go nam wraz z linkiem. Bardzo dziękujemy.