Autorką charakterystyki jest: Adrianna Strużyńska.

Korzecki jest inżynierem, pracującym w kopalni Sykstus w Zagłębiu Dąbrowskim. Stanowi przykład bohatera, typowego dla epoki Młodej Polski. Jest dekadentem, cierpiącym na chorobę wieku. Postrzega świat jako złe miejsce, pełne bólu i niesprawiedliwości. Jest wrażliwy, dlatego nie może pogodzić z niedoskonałą rzeczywistością.

Charakterystyka inżyniera Korzeckiego

Bohater to przystojny, młody mężczyzna. Ma ponad trzydzieści lat. Jest wysokim, szczupłym brunetem. Modnie się ubiera, korzysta z usług najlepszych krawców. Przypomina bardziej mieszkańca zachodniej Europy, niż Polski. Korzecki jest znajomym Tomasza Judyma z czasów, gdy odbywał praktyki lekarskie w Paryżu. Mężczyźni wspólnie podróżowali po Szwajcarii. Korzecki już wtedy zmagał się z problemami psychicznymi. Leczył się na wyczerpanie nerwowe, ale terapia nie przyniosła spektakularnych rezultatów.

Podczas podróży, Judym i Korzecki często się kłócili. Po jednej ze sprzeczek, Tomasz zostawił kolegę i samotnie wrócił do Paryża. Mężczyźni ponownie spotykają się, gdy Judym traci pracę w Cisach. Nie wie, gdzie się udać, dlatego wysiada z pociągu na przypadkowej stacji. Spotyka tam Korzeckiego, który proponuje mu posadę lekarza fabrycznego w Zagłębiu Dąbrowskim. Inżynier jest dobrym przyjacielem, pomaga roztrzęsionemu Tomaszowi, niezdolnemu do podjęcia żadnej decyzji.

Korzecki zmaga się z problemami psychicznymi. Jest znerwicowany, cierpi na lęk egzystencjalny. Nie potrafi odnaleźć się w okrutnym, niesprawiedliwym świecie. Inżynier działa w ruchu robotniczym, jest wrażliwy na cierpienie uboższych. Sam należy do osób zamożnych, ale prowadzi ciche, skromne życie. Zdaje sobie sprawę, że jest bezsilny w walce ze złem, dlatego nie widzi sensu we własnej egzystencji.

Judym dostrzega nietypowe zachowanie Korzeckiego. Inżynier często jest przygnębiony lub nienaturalnie podekscytowany. Regularnie porusza temat śmierci i bezsensu życia. Gdy więc Tomasz otrzymuje niepokojący list od Korzeckiego, wie że natychmiast musi dotrzeć do jego mieszkania. Jest już jednak za późno, inżynier popełnił samobójstwo. Korzecki odbiera sobie życie strzałem w głowę. Inżynier z pewnością rozważał samobójstwo od dłuższego czasu. Jego śmierć była dobrze przemyślana, posiadał nawet atlas anatomiczny, aby dobrze poznać budowę ludzkiej głowy.


Przeczytaj także: Wiktor Judym - charakterystyka

Staramy się by nasze opracowania były wolne od błędów, te jednak się zdarzają. Jeśli widzisz błąd w tekście, zgłoś go nam wraz z linkiem. Bardzo dziękujemy.