Autorką charakterystyki jest: Adrianna Strużyńska.

Wiktor Judym jest starszym bratem głównego bohatera powieści Stefana Żeromskiego „Ludzie bezdomni”, lekarza Tomasza Judyma. Nie udało mu się wydostać z biedy, w której wychowywali się bracia. Jego życie znacznie różni się od losu Tomasza, posiadającego wykształcenie medyczne.

Charakterystyka Wiktora Judyma

Bohater jest postawnym, dobrze zbudowanym mężczyzną. Ma rozłożystą, zaniedbaną brodę. Jest blady, rzadko wychodzi na słońce, ponieważ cały dzień spędza na ciężkiej pracy w fabryce. Wiktor jest wyraźnie zmęczony życiem, które prowadzi, ale nie ma innego wyboru, ponieważ jest odpowiedzialny za swoją rodzinę. Mieszka z żoną, Teosią, dwójką dzieci: Karoliną i Frankiem oraz ciotką Pelagią. Rodzina zajmuje ciasne mieszkanie przy ulicy Ciepłej. Ciotka Pelagia pomaga Wiktorowi i Teosi w opiece nad dziećmi, w zamian za miejsce do życia.

Judymowie nie mogą sami zająć się Karoliną i Frankiem, ponieważ muszą ciężko pracować. Wiktor jest zatrudniony w stalowni, gdzie obsługuje gruszkę Bessemera, piec do wytopu stali. Pracuje na najbardziej niebezpiecznym stanowisku w fabryce. W powietrzu unoszą się szkodliwe kwasy, a błysk, towarzyszący spalaniu, sprawia że bolą go oczy. Teosia pomaga mężowi w utrzymywaniu rodziny, pracując w fabryce cygar. Wiktor nie może nawet spędzać przerwy obiadowej w domu, ponieważ stalownia jest położona za daleko od jego mieszkania. Stołuje się więc u znajomych.

Wiktor jest niepokornym mężczyzną. Musiał zmienić pracę, z powodu konfliktu z przełożonym w poprzedniej fabryce. Włącza się też w działania konspiracyjne. Nie ukrywa nawet, że ma pretensje do młodszego brata. Tomasz został w dzieciństwie zabrany do zamożnej ciotki, która umożliwiła mu edukację. Wiktor musiał zostać w domu z ojcem, nadużywającym alkoholu. Nie zdaje sobie sprawy, że młodzieńcze lata jego brata również nie były szczęśliwe.

Dzięki pomocy Tomasza, Wiktor postanawia zawalczyć o lepszą przyszłość dla swojej rodziny. Wyjeżdża do Szwajcarii, gdzie dostaje lepiej płatną pracę w fabryce. Sprowadza do siebie całą rodzinę, jest bardziej odważny od żony. Wyjazd otwiera go na świat i pozwala mu dostrzec nowe możliwości. Wiktor stwierdza, że szwajcarskie społeczeństwo go ogranicza, dlatego postanawia wyjechać do Ameryki.


Przeczytaj także: Ludzie bezdomni - bohaterowie

Staramy się by nasze opracowania były wolne od błędów, te jednak się zdarzają. Jeśli widzisz błąd w tekście, zgłoś go nam wraz z linkiem. Bardzo dziękujemy.