Oda do młodości – interpretacja

Autorka interpretacji: Adrianna Strużyńska. Redakcja: Sonia Nowacka.
Zdjęcie Adama Mickiewicza

Adam Mickiewicz, fot: Library of Congress

Adam Mic­kie­wicz na­pi­sał „Odę do mło­do­ści” w 1820 roku w Kow­nie. Do stwo­rze­nia utwo­ru po­etę za­in­spi­ro­wa­ła at­mos­fe­ra pa­nu­ją­cą wśród mło­dych człon­ków sto­wa­rzy­szeń filomatów i filaretów. Utwór ten był wier­szem-ma­ni­fe­stem mło­dych ro­man­ty­ków.

Spis treści

Oda do młodości – analiza utworu i środki stylistyczne

Oda jest ga­tun­kiem li­rycz­nym po­cho­dzą­cym z an­ty­ku, cha­rak­te­ry­zu­je się sty­lem pod­nio­słym, pa­te­tycz­nym, prze­waż­nie sła­wi róż­ne wy­da­rze­nia lub idee. W sta­ro­żyt­nej Gre­cji ody po­świę­ca­no za­zwy­czaj bó­stwom i he­ro­som, w wy­pad­ku utwo­ru Mic­kie­wi­cza, jak wska­zu­je ty­tuł, sła­wio­na jest mło­dość. Się­gnię­cie po ten ga­tu­nek li­rycz­ny świad­czy zwy­kle o po­wa­dze po­dej­mo­wa­nej te­ma­ty­ki. 

Mic­kie­wicz stwo­rzył odę od­bie­ga­ją­cą for­mal­nie od tra­dy­cji, „Oda do mło­do­ści” ma for­mą nie­re­gu­lar­ną, a wer­sy nie po­sia­da­ją sta­łej licz­by sy­lab, któ­rych ilość waha się od trzech do trzy­na­stu. W utwo­rze po­ja­wia się kil­ka ro­dza­jów ry­mów, m. in. oka­la­ją­ce, krzy­żo­we i są­sia­du­ją­ce. Wstę­pu­ją­ce w spo­rej ilo­ści rymy nie­do­kład­ne dy­na­mi­zu­ją wy­po­wiedź li­te­rac­ką, choć ich układ zmie­nia się na­wet we­wnątrz stro­fy.

Utwór jest przy­kła­dem liryki bezpośredniej. W wier­szu za­sto­so­wa­no apostrofy, któ­re są głów­nie zwro­tem do mło­do­ści, ale rów­nież do przy­ja­ciół, czy­tel­ni­ka, zie­mi i wol­no­ści.

Au­tor za­sto­so­wał środ­ki sty­li­stycz­ne ma­ją­ce na celu zwięk­sze­nie pla­stycz­no­ści opi­su, ta­kie jak porównania („jako pio­run two­je ra­mię”, „jak bań­ka pry­snął o szmat gła­zu”) i epitety o zna­cze­niu prze­no­śnym („dro­ga stro­ma i śli­ska”, „nie­czu­łe lody”, „zło­te ma­lo­wi­dła”). W utwo­rze po­ja­wia­ją się rów­nież metafory („ser­ce nie­bie­skie poi we­se­le”) i personifikacje („okiem słoń­ca”). Oda ma cha­rak­ter pod­nio­sły i emo­cjo­nal­ny, co po­twier­dza­ją licz­ne wykrzyknienia („hej! ra­mie do ra­mie­nia!”, „to sa­mo­lu­by!”). Utwór łą­czy w so­bie ce­chy oświeceniowe i romantyczne, po­ja­wia­ją się w nim okre­śle­nia ty­po­we dla sto­no­wa­ne­go kla­sy­cy­zmu („na­dziei zło­te ma­lo­wi­dła”), ale też bar­dziej eks­pre­syj­ne i szo­ku­ją­ce sło­wa, wiesz­czą­ce wręcz na­dej­ście ro­man­ty­zmu („wody tru­pie”, „płaz w sko­ru­pie”). Po­eta po­słu­gu­je się rów­nież od­nie­sie­nia­mi do in­nych dzieł kul­tu­ry, po­ja­wia­ją się mię­dzy in­ny­mi aluzje mitologiczne, ta­kie jak pra­ce Her­ku­le­sa i lot Ika­ra. War­to za­uwa­żyć, że pod­miot wy­ra­ża też my­śli w for­mie sentencji („w szczę­ściu wszyst­kie­go są wszyst­kich cele”). Klu­czo­wym za­bie­giem w dzie­le Mic­kie­wi­cza jest jed­nak kontrast mię­dzy mło­do­ścią i sta­ro­ścią.

Oda do młodości – interpretacja utworu

Oda sta­no­wi apoteozę młodości, któ­rej pod­miot li­rycz­ny przy­pi­su­je ogrom­ną siłę du­cho­wą, szla­chet­ność, en­tu­zjazm i re­wo­lu­cyj­ny za­pał. Wie­rzy on, że je­śli mło­dzi się zjed­no­czą, to będą w sta­nie cał­ko­wi­cie zmie­nić po­rzą­dek świa­ta. Pod­miot li­rycz­ny prze­ciw­sta­wia so­bie świa­to­po­glą­dy lu­dzi mło­dych i sta­rych, tych pierw­szych glo­ry­fi­ku­jąc, dru­gich su­ro­wo kry­ty­ku­jąc.Siłę mło­de­go po­ko­le­nia ma sym­bo­li­zo­wać mi­to­lo­gicz­ny Herakles, któ­ry urwał łeb hy­drze. Oprócz zna­czą­cych po­rów­nań w utwo­rze moż­na za­uwa­żyć spo­re róż­ni­ce w po­słu­gi­wa­niu się ob­ra­zo­wa­niem czy me­ta­fo­ry­ką, np. mło­dość wią­że się z raj­ski­mi kra­ina­mi, ja­skra­wy­mi, in­ten­syw­ny­mi bar­wa­mi, zaś sta­rość cha­rak­te­ry­zu­ją sza­re, ciem­ne ko­lo­ry.

Obiek­tem kry­ty­ki ro­man­ty­ków jest kształt świa­ta stwo­rzo­ny przez oświe­ce­nio­wych kla­sy­cy­stów. Pod­miot bun­tu­je się prze­ciw­ko za­sta­ne­mu po­rząd­ko­wi. Star­sze po­ko­le­nie skła­da się z lu­dzi wy­co­fa­nych, skry­tych jak me­ta­fo­rycz­ny „płaz w sko­ru­pie”, któ­rzy sami pra­cu­ją na to, by zo­stać za­po­mnia­ny­mi przez po­tom­nych. Bez­sil­ność po­ko­le­nia kla­sy­cy­stów od­da­je me­ta­fo­ra star­ca i sa­mot­ne­go że­gla­rza, któ­re­go ce­chu­je ego­izm i brak za­in­te­re­so­wa­nia spo­łe­czeń­stwem. Dla pod­mio­tu naj­waż­niej­sza jest z ko­lei jed­no­cze­śnie wol­ność, sa­mo­dziel­ność w my­śle­niu oraz wspól­ne zbio­ro­we dzia­ła­nie. Ide­alizm mło­dych ma zmie­nić świat po­zba­wio­ny wyż­szych uczuć, opar­ty wy­łącz­nie na ro­zu­mie, a zmia­na ta do­ko­nać ma się dzię­ki war­to­ściom pro­pa­go­wa­nym przez ro­man­ty­ków jedność i braterstwo.

„Oda do mło­do­ści” łączy w sobie cechy oświeceniowe i romantyczne, dla­te­go też moż­na okre­ślić ją utwo­rem przy­go­to­waw­czym do na­dej­ścia no­wej epo­ki li­te­rac­kiej. Choć w utwo­rze Mic­kie­wi­cza po­ja­wia się dużo no­wych idei, to po­chwa­ła zbio­ro­wo­ści i wspól­ne­go wy­sił­ku po­stu­lo­wa­ne były już w Oświe­ce­niu. Kla­sy­cy­ści rów­nież wie­rzy­li w po­stęp i ewo­lu­cję, w któ­rych na­dzie­ję po­kła­da pod­miot li­rycz­ny. Wi­docz­na w utwo­rze jest tak­że in­spi­ra­cja an­ty­kiem, czy­li sta­wia­nie He­ra­kle­sa jako wzo­ru dla mło­dych. Osta­tecz­nie moż­na prze­cież po­wie­dzieć, że po­eta nie po­zo­stał obo­jęt­ny na kla­sy­cy­stycz­ne za­sa­dy har­mo­nii i umia­ru.

Utwór Mic­kie­wi­cza nosi wie­le cech ro­man­tycz­nych zwia­stu­ją­cych nad­cho­dzą­cą re­wo­lu­cję w XIX-wiecz­nej pol­skiej li­te­ra­tu­rze. W odzie prze­bi­ja się już cha­rak­te­ry­stycz­ne dla ro­man­ty­ków do­war­to­ścio­wa­nie uczuć oraz in­tu­icji, kosz­tem po­zna­nia ra­cjo­nal­ne­go. Pod­miot li­rycz­ny wy­po­wia­da się w emo­cjo­nal­ny spo­sób, wie­rzy w nie­ogra­ni­czo­ną po­tę­gę du­cha, uży­wa pro­wo­ka­cyj­ne­go, bu­dzą­ce­go od­ra­zę słow­nic­twa, któ­re na­ru­sza kla­sy­cy­stycz­ne nor­my. Ty­po­we dla ro­man­ty­zmu jest rów­nież dą­że­nie do no­wo­ści, pod­wa­ża­nia norm, sta­wia­nie na dużą emo­cjo­nal­ność i rewolucyjność.

„Oda do mło­do­ści” jest wierszem-manifestem, któ­ry od­da­je idee przy­świe­ca­ją­ce mło­de­mu Mic­kie­wi­czo­wi i in­nym ar­ty­stom jego po­ko­le­nia. W swo­im ha­śle oda jest re­wo­lu­cyj­na, w tre­ści - ro­man­tycz­na, a w for­mie - kla­sy­cy­stycz­na, mia­ła wów­czas nie­wąt­pli­wie zna­cze­nie po­li­tycz­ne, była in­spi­ra­cją do wy­bu­chu po­wsta­nia li­sto­pa­do­we­go, mo­ty­wa­cją do wal­ki o nie­pod­le­głość. Frag­men­ty utwo­ru wy­pi­sy­wa­no wręcz na mu­rach, by do­dać otu­chy wal­czą­cym za oj­czy­znę. Utwór był po­rów­ny­wa­ny do hym­nu bo­jo­we­go ma­ją­ce­go zjed­no­czyć mło­dych i wy­zna­czyć im kie­ru­nek dzia­ła­nia.

Utwór jest tak­że manifestem pokoleniowym, uka­zu­je kon­flikt mię­dzy mło­do­ścią a sta­ro­ścią, przed­sta­wia chęć mło­dych twór­ców do zmia­ny po­rząd­ku świa­ta usta­lo­ne­go przez przod­ków. Choć ten na­pi­sa­ny w XIX wie­ku utwór był kie­ro­wa­ny do ró­wie­śni­ków Mic­kie­wi­cza „Oda do mło­do­ści” jest dzie­łem po­nad­cza­so­wym.


Prze­czy­taj tak­że: Świtezianka – interpretacja

Ak­tu­ali­za­cja: 2024-09-30 13:22:05.

Sta­ra­my się by na­sze opra­co­wa­nia były wol­ne od błę­dów, te jed­nak się zda­rza­ją. Je­śli wi­dzisz błąd w tek­ście, zgłoś go nam wraz z lin­kiem lub wy­ślij ma­ila: kon­takt@po­ezja.org. Bar­dzo dzię­ku­je­my.