Cudowna podróż - bohaterowie

Autorką opracowania jest: Adrianna Strużyńska.

Nils Holgersson – główny bohater powieści. Miał czternaście lat, był nieznośnym, okrutnym młodzieńcem. Nie słuchał rodziców i znęcał się nad zwierzętami. Zmienił się, dopiero gdy krasnoludek, zmienił go w skrzata. Nils dołączył do stada dzikich gęsi, z którymi przemierzył całą Szwecję. Nils stał się empatycznym, troskliwym młodzieńcem i prawdziwym przyjacielem zwierząt, a dodatkowo dowiedział się więcej o swojej ojczyźnie.

Państwo Holgerson – rodzice Nilsa, prowadzili gospodarstwo rolne w Skanii. Starali się wyprowadzić syna na dobrą drogę, ale nastoletni chłopak ich nie słuchał. Wpadli w problemy finansowe, ale na szczęście syn wrócił do domu, aby im pomóc.

Marcin – był białym, domowym gąsiorem, żyjącym w gospodarstwie Holgersonów. Przeżył przygodę nietypową dla zwyczajnego gąsiora, wyruszył w podróż ze stadem dzikich gęsi. Ta droga odmieniła jego życie: poznał nowe krainy, pokochał gąskę Miluchnę i zaprzyjaźnił się z Nilsem.

Aza i Mats Assarson – dwoje dzieci: brat i siostra. Pasali gęsi, aby zarobić na swoje utrzymanie, ponieważ zostali całkiem sami. Ich matka i rodzeństwo zmarli na gruźlicę, a ojciec odszedł z domu. Ich ścieżki kilkakrotnie przecięły się z Nilsem np. kiedy ocalił ich przed utonięciem w jeziorze. Azie udało się odnaleźć ojca i poprawić swój los, ale Mats niestety zginął w wypadku w pobliżu kopalni, raniony odłamem skały. Aza upamiętniła braciszka, wyprawiając pogrzeb.

Jon Assarson – ojciec Azy i Matsa. Odszedł z domu, kiedy w okolicy wybuchła zaraza. Pracował przez kilka lat w kopalni, dzięki czemu poprawił swoją sytuację finansową, a w końcu został odnaleziony przez córkę.

Akka z Kebnekajse – stara i doświadczona gęś, która prowadziła całe stado. Miała ponad sto lat i tak dobrą reputację, że do jej stada dołączały tylko najdzielniejsze gęsi. Troszczyła się o nie, a kiedy stali się częścią stada, dbała również o Nilsa i Marcina.

Yksi, Kaksi, Kołme, Nelie, Isi, Kusi – doświadczone gęsi, które leciały obok Akki, pomagając jej w prowadzeniu stada.

Mykita – lis, który prześladował stado gęsi Akki. Polowanie na gęsi i zemsta na Nilsie stały się jego obsesją. Chłopiec i gęsi wciąż jednak były w stanie go przechytrzyć, dlatego nie dopiął swego.

Lekkopuszka – piękna gęś nazywana Miluchną. Z wzajemnością zakochała się w Marcinie, który pielęgnował ją, gdy miała złamane skrzydło. 

Pięknopiórka i Złotooczka – zazdrosne siostry Lekkopuszki. Próbowały podstępem rozdzielić ją z Marcinem i dostać się do stada Akki, ale na szczęście ich plany się nie powiodły.

Klemens Larson – stary skrzypek pracujący jako dozorca. Odkupił Nilsa od rybaka i się nim zaopiekował.

Karo – stary pies myśliwski, oddany gajowemu. Kiedyś zapalony myśliwy, w końcu szczerze zaprzyjaźnił się z łosiem Szaraczkiem.

Szaraczek – łoś, którego matka, ścigana przez myśliwego, uwięzła na mokradłach. Gajowy ocalił Szaraczka i chciał oddać go do ZOO, ale pies Karo pokazał łosiowi smak wolności. Szaraczek spędził resztę życia w lesie, aż padł ofiarą kłusownika.

Jarro – kaczor ocalony przez ludzi, tylko po to, aby stał się dla nich wabikiem na kaczki podczas polowania. Oszukany przez ludzi, ostrzegał kaczki, zamiast je wołać. Uwolnił się z pomocą Nilsa.

Gorgo – osierocony orzeł wychowany przez Akkę. Początkowo wydawało mu się, że jest gęsią, ale kiedy poznał swoją naturę, opuścił stado. Nigdy nie polował jednak na dzikie gęsi.

Niezarada i Niezawada – dwa zaprzyjaźnione węże. Kiedy Szaraczek zadeptał Niezawadę, Niezarada poprzysiągł mu zemstę. Sprowadził na las plagę mniszek, która ustąpiła, dopiero kiedy łoś go opuścił.

Bataki – kruk, przyjaciel Akki. Znał wiele ciekawych historii i przynosił wieści z okolicy.

Pisarka – starsza kobieta z Värmlandu, która pracowała nad książką dla dzieci. Uratowała Nilsa, który opowiedział jej swoją historię.

Nauczycielka ludowa – uczyła w jednej z parafii w Västgötlandii, udała się na kurs do Nääs, gdzie uczyło ją dwóch mężczyzn: stary i młody pan. Kiedy po śmierci starszego nauczyciela dowiedziała się o chorobie młodszego, zabrała dzieci i udała się do Nääs, aby pocieszyć go piosenką.


Przeczytaj także: Cudowna podróż - plan wydarzeń

Staramy się by nasze opracowania były wolne od błędów, te jednak się zdarzają. Jeśli widzisz błąd w tekście, zgłoś go nam wraz z linkiem. Bardzo dziękujemy.