Cudowna podróż - główne wątki

Autorką opracowania jest: Adrianna Strużyńska.

Powieść Selmy Lagerlöf Cudowna podróż opowiada głównie o losach Nilsa Holgerssona, ale pojawiają się tutaj też inne wątki. Chłopiec po drodze poznał wielu ludzi i wiele zwierząt oraz ich historie.

Głównym wątkiem powieści jest podróż Nilsa Holgerssona. Po zamianie w krasnoludka, Nils zaczął przemierzać Szwecję na grzbiecie gąsiora Marcina. Jego podróż całkowicie zmieniła życie chłopca. Nie tylko poznał lepiej swój rodzinny kraj, poznał wielu ludzi i zwierząt, ale też przeszedł przemianę wewnętrzną. Na początku był okrutnym młodzieńcem, który sprawiał problemy rodzicom i znęcał się nad zwierzętami. Trudno było uwierzyć, że będzie mógł stać się całkowicie innym człowiekiem, ale właśnie do tego doszło. Nils stał się częścią stada gęsi, lepiej zrozumiał zwierzęta i zaczął traktować je z empatią. Nauczył się też troszczyć o rodziców: zamiast dokładać im problemów, starał się pomóc w trudnej sytuacji finansowej. Nils przestał myśleć wyłącznie o sobie: był gotowy pozostać w postaci krasnoludka, żeby tylko uratować gąsiora Marcina przed śmiercią. W końcu Nils pożegnał się ze stadem gęsi, ale wrócił do domu odmieniony.

Ważnym wątkiem są też losy Azy i Matsa, którzy pasali gęsi, aby zarobić na swoje utrzymanie. Ich życie naznaczyła tragedia: matka i rodzeństwo zmarli na gruźlicę, a ojciec odszedł z domu. Ścieżki Nilsa oraz Azy i Matsa kilka razy się skrzyżowały: Nils pomógł im bezpiecznie przemierzyć jezioro, ale też wywołał pożar w chacie, w której rodzeństwo mieszkało. Z jednej strony losy Azy potoczyły się pomyślnie: udało jej się odnaleźć pracującego w kopalni ojca. Niestety spotkała ją też kolejna strata: Mats zginął w wypadku w pobliżu kopalni, a jedynym pocieszeniem było dla niej wyprawienie mu uroczystego pogrzebu.

W powieści pojawiają się nie tylko historie ludzi, ale też zwierząt, takie jak przyjaźń psa Karo i łosia Szaraczka. Trudno było uwierzyć, że pies myśliwski jest w stanie zaprzyjaźnić się z małym łosiem, ale kiedy zamieszkali razem u gajowego, właśnie tak się stało. To dzięki psu Karo, Szaraczek poznał życie na wolności i uciekł, zamiast zostać wysłany do ZOO. Drogi przyjaciół się rozeszły, ale nie oznacza to, że o sobie zapomnieli. Przed śmiercią Szaraczek poprosił, aby przekazać wieści o jego odejściu psu Karo. Stary pies, pamiętał o dawnym przyjacielu. Kiedy dowiedział się, że Szaraczek już nie żyje, wreszcie mógł spokojnie umrzeć.

Kolejną ważną częścią fabuły powieści jest wątek lisa Mykity. W bajkach bardzo często lis jest uosobieniem sprytu, bardzo często przypisuje mu się cechy negatywne. Podobnie jest w przypadku Cudownej podróży, ponieważ lis Mykita to największy wróg stada dzikich gęsi, prowadzonych przez gęś Akkę. Wielokrotnie polował na gęsi oraz poprzysiągł zemstę Nilsowi. Po długich zmaganiach, chłopiec go pokonał: udało mu się uwiązać lisa na łańcuchu jak psa. Nils okazał jednak Mykicie litość: polecił go mężczyźnie, który kupował lisy, aby zawieźć je na wyspę, gdzie wszystkie te zwierzęta wyginęły.

W powieści opisane zostały również losy gąsiora Marcina. Był to biały, domowy gąsior, który dołączył do stada dzikich gęsi lecących do Laponii. Początkowo był odrzucany, trudno mu było nadążyć za gęśmi, ponieważ nie był przyzwyczajony do latania na tak duże odległości. Nawiązał jednak silną relację z Nilsem, a stopniowo stał się też częścią stada dzikich gęsi. Podczas podróży spotkał również ranną gąskę, piękną Lekkopuszkę, nazywaną Miluchną. Z pomocą Nilsa udało mu się przywrócić ją do zdrowia. Marcin został jej narzeczonym, doczekali się młodych. Mimo zazdrości sióstr Lekkopuszki, Marcinowi udało się dotrzeć z narzeczoną do rodzinnego gospodarstwa. Marcin był ważną częścią fabuły, ponieważ Nils miał zmienić się z powrotem w chłopca, jeśli bezpiecznie przyprowadzi Marcina z powrotem do domu, a jego matka go zabije. Nilsowi udało się jednak ocalić życie przyjaciela.

W powieści Cudowna podróż pojawiają się liczne wątki, a każdy z nich wzbogaca opowieść o wędrówce Nilsa. Przemiana chłopca to główny wątek, ale pojawiają się również historie innych bohaterów, zarówno ludzi, jak i zwierząt.


Przeczytaj także: Cudowna podróż - bohaterowie

Staramy się by nasze opracowania były wolne od błędów, te jednak się zdarzają. Jeśli widzisz błąd w tekście, zgłoś go nam wraz z linkiem. Bardzo dziękujemy.