Cudowna podróż - wypisz i opisz wydarzenia realistyczne i fantastyczne

Autorką opracowania jest: Adrianna Strużyńska.

W powieści Selmy Lagerlöf Cudowna podróż pojawiają się zarówno wydarzenia fantastyczne, jak i realistyczne. Losy głównego bohatera Nilsa Holgerssona dzięki temu są jeszcze bardziej fascynujące: przemierza Szwecję pod postacią krasnoludka na grzbiecie gąsiora Marcina.

 • Wydarzenia realistyczne w Cudownej podróży
 • Wydarzenia fantastyczne w Cudownej podróży
 • Wydarzenia realistyczne w Cudownej podróży

  Chociaż przygody Nilsa w dużej mierze miał charakter fantastyczny, obecne są jednak oczywiście wydarzenia realistyczne. Dotyczą one szczególnie życia w jego rodzinnym domu czy historii dwójki młodych gęsiarzy: Matsa i Azy.

  Realistyczne było zachowanie Nilsa: dręczenie zwierząt, nieposłuszeństwo wobec rodziców. Prawdopodobne były też dalsze losy rodziców Nilsa, którzy wpadli w problemy finansowe. W prawdziwym świecie mogły wydarzyć się też dramatyczne losy Matsa i Azy. Ich mama i rodzeństwo zmarli na gruźlicę, a ojciec wyjechał. Azie udało się go znaleźć – pracował na kopalni. Realistyczna była również śmierć Matsa, ponieważ wypadki w pobliżu kopalni niestety się zdarzają.

  Prawdopodobne były też niektóre dramatyczne zdarzenia w świecie zwierząt. W prawdziwym świecie lisy również polują na gęsi, a dzikie ptactwo musi uciekać przed myśliwymi. Możliwe było również zamknięcie wiewiórki w klatce i trudna sytuacja jej młodych, porzuconych w gnieździe. Kolejnym realistycznym zdarzeniem było znalezienie żywego młodego łosia przy zmarłej matce.

  Możliwe było też pożegnanie Nilsa z dzikimi gęśmi: bohater przestał rozumieć mowę zwierząt, mógł im tylko pomachać na pożegnanie. To wszystko skłania do dość przygnębiających wniosków na temat rzeczywistości: to, co jest prawdopodobne, jest bolesne, więcej dobrych rzeczy dzieje się w świecie fantastycznym niż realnym.

  Wydarzenia fantastyczne w Cudownej podróży

  W powieści bardzo rozbudowana jest warstwa fantastyczna. Pojawia się już na początku akcji, kiedy Nils spotyka krasnoludka, a następnie zostaje w niego przemieniony. Fantastycznym elementem była również wzajemna możliwość zrozumienia swojej mowy przez ludzi i zwierząt. Krasnoludki nie były jedynymi fantastycznymi istotami, przedstawionymi w powieści: pojawiały się również olbrzymy czy syreny.

  Kolejnym elementem nadprzyrodzonym była obrona zamku przed szarymi szczurami: Nils wyprowadził je, używając zaczarowanego instrumentu, za którego dźwiękiem podążały. W powieści Nils, chociaż był w postaci krasnoludka, był w stanie dokonywać bohaterskich czynów: pokonywał lisa Mykitę, ratował kaczora Jarro, ocalił małe wiewiórki przed śmiercią. Mimo że był krasnoludkiem, miał dużo siły i był w stanie przychodzić zwierzętom z pomocą.

  Podczas swojej podróży chłopiec napotykał fantastyczne zjawiska: pomniki ożywały i za nim podążały, we śnie poznał historię starego dworu, od jego nieżyjącego właściciela, który próbował uwolnić od pokuty wiecznej pracy w ogrodzie. Fantastycznym zdarzeniem było również pojawienie się miasta Vineta, które zniknęło z powierzchni ziemi jako kara dla mieszkańców za chciwość i materializm.

  Wydarzeniem fantastycznym był też powrót Nilsa do swojej dawnej postaci: kiedy przyprowadził gąsiora Marcina z powrotem do domu z dalekiej podróży, krasnoludek pozwolił mu na nowo stać się chłopcem.

  W powieści Cudowna podróż przeplatają się ze sobą zdarzenia fantastyczne i realistyczne. Wszystkie te elementy tworzą jedną historię: nie tylko podróży przez Szwecję, ale też wewnętrznej przemiany Nilsa.


  Przeczytaj także: Cudowna podróż - omów relacje zwierząt

  Staramy się by nasze opracowania były wolne od błędów, te jednak się zdarzają. Jeśli widzisz błąd w tekście, zgłoś go nam wraz z linkiem. Bardzo dziękujemy.