Przemiana Nilsa Holgerssona podczas podróży

Autorką opracowania jest: Adrianna Strużyńska.

Powieść Selmy Lagerlöf Cudowna podróż przedstawia losy głównego bohatera: Nilsa Holgerssona. Jest on o tyle ciekawy, że jest to postać dynamiczna, która w czasie trwania akcji przechodzi przemianę wewnętrzną. Po podróży przez Szwecję w stadzie dzikich gęsi, Nils całkowicie się zmienił: z utrapienia i łobuziaka stał się oddanym synem, mocno związanym ze zwierzętami, które wcześniej dręczył.

Nils Holgersson był rosłym, nastoletnim chłopcem, ale niestety nie wykorzystywał swojej siły, aby pomagać rodzicom. Był nieposłuszny, złośliwy i skłonny do psot, które sprawiały innym przykrość. Nade wszystko dręczył jednak zwierzęta, wykorzystując fakt, że te żywe istoty nie miały głosu i nie mogły mu się sprzeciwić ani domagać się sprawiedliwości.

Kiedy pewnego dnia Nils odmówił pójścia z rodzicami do kościoła, nie mógł się jednak spodziewać, że jego życie całkowicie się zmieni. Spotkał wtedy krasnoludka, którego oczywiście dla zabawy chciał złapać i zamknąć w klatce. Nie spodziewał się jednak, że skrzat będzie w stanie się bronić i zmieni niesfornego chłopca w krasnoludka. Właśnie w tej postaci Nils przemierzył Szwecję, siedząc na grzbiecie gąsiora Marcina.

Chłopak wreszcie zdał sobie sprawę, jak to jest być słabym i bezbronnym. Zaczął też rozumieć mowę zwierząt, dlatego słyszał o ich uczuciach i żalu, który do niego miały. Nils stał się częścią stada dzikich gęsi i chociaż był człowiekiem, zaczął się z nimi identyfikować. Ratował gęsi przed lisem Mykitą i szczerze zaprzyjaźnił się z gąsiorem Marcinem. Kiedy dowiedział się, że aby odzyskać swoją postać, musi zaprowadzić Marcina z powrotem do domu, gdzie jego matka zabije gąsiora, zastanawiał się nad pozostaniem krasnoludkiem na zawsze. Była to ogromna zmiana, ponieważ Nils przestał być egoistą. Zmieniły się również jego relacje z rodzicami. Wcześniej nie szanował ich, a los mamy i taty był mu obojętny. Po podróży zaczął się o nich troszczyć, pomógł ojcu wyleczyć konia, aby zwierzę mogło zacząć pracować w polu.

Podróż po ojczystej Szwecji zmieniła również podejście Nilsa do nauki. Wcześniej chłopak nie przykładał się do geografii czy historii, nudził się podczas lekcji. Kiedy zaczął odwiedzać kolejne krainy i regiony, zdał sobie sprawę, jak niewiele o nich wie. Podróż rozbudziła w nim nie tylko potrzebę tworzenia więzi z innymi, ale też zdobywania nowej wiedzy i odkrywania świata. Poznawał kolejne legendy na temat powstania różnych części Szwecji, nie tylko rozwijając wyobraźnię, ale też wyciągając z nich pouczenie moralne.

Całkowicie zmieniło się podejście Nilsa do zwierząt. Wcześniej traktował je brutalnie, bił i ciągnął za ogon. Zrozumiał jednak, jak źle postępował. Zaczął pomagać zwierzętom i ratować je przed krzywdą ze strony ludzi i innych wrogów. Ocalił młode wiewiórki, opiekował się Marcinem, uwolnił kaczora Jarro, który miał współpracować z myśliwymi i wabić kaczki. Pomógł też gąsiorowi w leczeniu złamanego skrzydełka gąski Miluchny. Co najważniejsze, chociaż Nils wrócił do rodzinnej Skanii i odzyskał swoją postać, udało mu się ocalić Marcina przed śmiercią. 

Nils jest przykładem bohatera dynamicznego, który na początku powieści zachowuje się całkiem inaczej, niż na jej końcu. Podróż przez Szwecję w stadzie dzikich gęsi nie tylko pozwoliła Nilsowi lepiej poznać ojczyznę, ale też zmienić swoje postępowanie.


Przeczytaj także: Cudowna podróż - wypisz i opisz wydarzenia realistyczne i fantastyczne

Staramy się by nasze opracowania były wolne od błędów, te jednak się zdarzają. Jeśli widzisz błąd w tekście, zgłoś go nam wraz z linkiem. Bardzo dziękujemy.