Arkady Fiedler to pisarz i podróżnik znany między innymi jako twórca powieści zatytułowanej „Dywizjon 303”. Opowiada ona o losach Bitwy o Anglię, w której wziął udział tytułowy Dywizjon 303 składający się z polskich lotników walczących wraz z lotnictwem brytyjskim. Fiedler ukazał bohaterskie zmagania pilotów, którzy przez ponad dwa miesiące odpierali niemieckie naloty i pokazali aliantom, że pokonanie hitlerowskich wojsk jest możliwe. Ponieważ to literatura faktu, z łatwością można określić jej czas i miejsce akcji.
Spis treści
Akcja powieści „Dywizjon 303” Arkadego Fiedlera rozgrywa się w Europie, a dokładniej w Anglii. Wydarzenia mają miejsce przede wszystkim w powietrzu, gdzie walczą piloci, ale Fiedler wymienia wiele faktycznie istniejących miejsc. To przede wszystkim Wielka Brytania. Niemcy bombardują przede wszystkim stolicę Anglii, czyli Londyn. Wspomniane przez autora zostają też takie miejsca jak południowa część hrabstwa Kent, lotnisko Northolt, przyczółek Dover, czy też Kanał La Manche. To właśnie nad nim pokonani Niemcy wracają do Francji, którą zajęli wcześniej i z której łatwo mogą nadlecieć nad Anglię. Piloci stacjonują w bazach na obrzeżach Londynu, skąd mogą szybko wylecieć, by odeprzeć kolejny atak.
Czas akcji jest ściśle określony przez ramy czasowe, w jakich rozegrała się Bitwa o Anglię. Trwała ona od dziesiątego lipca 1940 roku aż do trzydziestego pierwszego października 1940 roku. Fiedler jednak opisuje wydarzenia mające miejsce od drugiej połowy sierpnia, kiedy to Dywizjon 303 dołączył do bitwy. Opisuje przebieg tych sytuacji aż do końca września. Akcja zatem zajmuje kilka tygodni, w trakcie których rozgrywają się opisywane wydarzenia. Wszystko to dzieje się też podczas II wojny światowej. Same zaś bitwy powietrzne, które autor opisuje, trwały najczęściej bardzo krótko. Fiedler wspomina, że takie starcie na wysokości zajmowało lotnikom około dziesięciu, piętnastu minut, zatem o wiele mniej niż walki toczące się na lądzie czy na morzu.
Aktualizacja: 2025-07-01 22:02:27.
Staramy się by nasze opracowania były wolne od błędów, te jednak się zdarzają. Jeśli widzisz błąd w tekście, zgłoś go nam wraz z linkiem lub wyślij maila: [email protected]. Bardzo dziękujemy.