Co najbardziej podobało ci się w lekturze Dywizjon 303?

Autorka opracowania: Marta Grandke.
Autor Inny

„Dywizjon 303” autorstwa Arkadego Fiedlera to niezwykłe dzieło, które łączy ze sobą literaturę faktu z literaturą piękną. Autor opisał w niej losy faktycznie istniejącego Dywizjonu 303, który w trakcie II wojny światowej powstał w Anglii, zbierając tym samym polskich lotników, którzy opuścili kraj. Odegrali oni następnie znaczącą rolę w trakcie Bitwy o Anglię, kiedy to zestrzelili wiele Messerschmittów i zapewnili tym sposobem zwycięstwo aliantom. 

Lektura powieści „Dywizjon 303” to naprawdę ciekawe doświadczenie. Przede wszystkim warto pamiętać o tym, że autor relację z Bitwy o Anglię spisywał na bieżąco, utrwalając fakty pod wpływem emocji i patriotycznych uczuć. Pierwsze wydanie powieści miało miejsce w roku 1942, jeszcze w trakcie trwania II wojny światowej. Mamy zatem do czynienia z relacją wydarzeń historycznych, które na dodatek autor spisywał w takiej formie, by jak najlepiej uczcić i ukazać bohaterstwo polskich pilotów. Nie da się bowiem ukryć, że „Dywizjon 303” to także dzieło propagandy wojennej, które miało ukazać, dzięki komu udało się odeprzeć Luftwaffe.

Fiedler pisze zatem o wydarzeniach Bitwy o Anglię w sposób porywający i ciekawy, taki, który przypomina zdecydowanie książki przygodowe. Nie da się jednak zaprzeczyć, że dzieło posiada także cechy reportażu, ponieważ autor opisuje faktyczne wydarzenia i ludzi, którzy żyli naprawdę i walczyli na froncie II wojny światowej. Dzięki temu czytelnik otrzymuje lekturę, z której może się wiele dowiedzieć na temat losu polskich lotników z Dywizjonu 303, i zostaje mu ona podana w taki sposób, że czyta się o nich jak o przygodach niezwykłych bohaterów stworzonych na potrzeby fikcji literackiej. Fikcji jednak się u Fiedlera nie znajdzie, ponieważ relacjonuje on wydarzenia, które rozgrywały się nie tylko na jego oczach, ale na oczach całej Europy i świata.

Postaci lotników pojawiających się w powieści „Dywizjon 303” są niezwykle ciekawe i barwne. Chociaż działali w ramach jednej formacji, to każdy z nich wyróżniał się czymś innym. Na przykład Frantiszek regularnie ignorował rozkazy i samotnie polował na Niemców wracających do Francji nad kanałem. Tacy interesujący bohaterowie to znakomity powód do przeczytania książki i do wciągnięcia się w jej fabułę. Różnorodność postaci sprawia, że każdy bez trudu znajdzie tę, z którą postanowi sympatyzować i której losy szczególnie go zainteresują. Można z nią bowiem sympatyzować i kibicować jej w zmaganiach z wrogami w powietrznych bitwach.

„Dywizjon 303” to zatem niezwykle interesująca książka i każdy z pewnością znajdzie dobry powód, by ją przeczytać. Wciągająca historia pełna emocji, zwroty akcji, napięcie i żywe, pełnokrwiste postaci to to jedne z walorów tego dzieła, dla których sięgają po nie kolejne pokolenia czytelników. Powieść Fiedlera to również zapis pewnego momentu w dziejach Polski, tragicznego, ale też pełnego prawdziwych bohaterów.


Przeczytaj także: Śpiewaj ogrody – motywy literackie

Aktualizacja: 2025-07-01 22:10:37.

Staramy się by nasze opracowania były wolne od błędów, te jednak się zdarzają. Jeśli widzisz błąd w tekście, zgłoś go nam wraz z linkiem lub wyślij maila: [email protected]. Bardzo dziękujemy.