Arkady Fiedler to autor wielu książek, ale jednym z jego najbardziej znanych dzieł wciąż pozostaje bez wątpienia „Dywizjon 303”. Powieść ta przedstawia losy Bitwy o Brytanię, która zaważyła na losach II wojny światowej i pokazała, że wojska hitlerowskie nie są niepokonane. W tych powietrznych walkach obok brytyjskich lotników brali udział także polscy piloci z Dywizjonu 303. Ich celność, odwaga i zdecydowanie znacznie przyczyniły się do odniesienia zwycięstwa przez aliantów. Fiedler w związku z przedstawieniem ich historii porusza też bardzo zróżnicowaną problematykę.
Spis treści
Ponieważ akcja powieści toczy się w roku 1940, w trakcie II wojny światowej, zatem z pewnością można wskazać, że Fiedler poruszył problematykę wojny i walki. W jego dziele pojawia się zatem obraz II wojny światowej, a konkretnie jej wycinku dotyczącego decydującej bitwy o Brytanię. Autor skorzystał z perspektywy lotników należących do polskiego Dywizjonu 303. Walki powietrzne miały na celu powstrzymanie nalotów bombowców na Anglię. Polscy piloci wykazali się ogromną odwagą, doświadczeniem i celnością, dzięki czemu znacząco przyczynili się do zwycięstwa nad hitlerowcami. Fiedler opisuje te starcia, nie zapominając o ich realistycznej stronie, ale też dbając o to, by bohaterstwo polskich żołnierzy zostało odpowiednio ukazane. Autor opisywał wydarzenia bitwy na bieżąco, zatem to też zapis emocji, jakie pojawiały się w społeczeństwie w związku z jej przebiegiem.
Losy polskich lotników, którzy opuścili swoją ojczyznę i udało im się przedostać do Anglii. Nie zrezygnowali jednak oni z walki przeciwko nazistom i o odzyskanie wolności Polski. Dołączyli oni do wojsk brytyjskich i ostatecznie utworzyli Dywizjon 303, w którym ścierali się wciąż z wrogiem. Fiedler porusza problematykę polskich lotników w Anglii i zwraca uwagę na to, jak istotny był ich wkład w zwycięstwo aliantów. Dodatkowo autor ukazuje ich zwycięskie dokonania, to, w jaki sposób walczyli, a także jak wyglądało ich życie po lądowaniu na lotnisku. W ten sposób Fiedler nakreślił pogłębione sylwetki polskich lotników, ukazujących ich jako żywych ludzi, ale skupiając się przede wszystkim na ich licznych zaletach. Problematyka lotnictwa to zatem jeden z najważniejszych elementów tego tekstu.
Fiedler podkreśla też, jak w tych trudnych czasach, w trakcie walk toczonych w powietrzu, liczyło się koleżeństwo i wsparcie. Lotnicy dbali o siebie nawzajem i osłaniali się. Przykładem jest wydarzenie, kiedy jeden z nich musiał wyskoczyć z maszyny, a jego koledzy go osłaniali, gdy opadał ze spadochronem. Inny przykład to samowola Frantiszka, który opuszczał swój klucz, by samodzielnie polować na wrogów wracających do Francji. Takie podejście uniemożliwiało skuteczne działanie dywizjonu. Takie wsparcie, solidarność i szeroko pojmowane koleżeństwo w wielu chwilach decydowało o przeżyciu lotnika, a także sprawiało, że dywizjon zdecydowanie lepiej funkcjonował.
Powieść Arkadego Fiedlera to nie tylko porywająca historia polskich lotników czy też sposób na utrwalenie pewnych wydarzeń na kartach powieści. Fiedler pisał swoją relację z Bitwy o Brytanię na bieżąco, w trakcie kolejnych jej wydarzeń. Autor chciał jednak też, by wspaniałe dokonania Polaków dotarły do wielu osób i zwróciły ich uwagę. Podkreślał ich bohaterstwo, odwagę i zdolności, dbał o to, by zostali oni przedstawieni w jak najlepszym świetle. W ten sposób jego dzieło stało się elementem propagandy wojennej, która miała sprawić, by ludzie uwierzyli w to, że zwycięstwo nad wrogiem jest możliwe.
Fiedler opisał też losy polskich lotników, by utrwalić pamięć o ich bohaterskich czynach. Problematyka związana z tym, jak Anglicy wątpili w umiejętności pilotów i jak szybko przeszli do porządku dziennego nad ich dokonaniami, bez wątpienia była dla niego bardzo ważna w trakcie tworzenia i wydawania tej powieści, zatem zadbał o to, by pamięć ta została odpowiednio utrwalona.
Aktualizacja: 2025-06-30 12:34:57.
Staramy się by nasze opracowania były wolne od błędów, te jednak się zdarzają. Jeśli widzisz błąd w tekście, zgłoś go nam wraz z linkiem lub wyślij maila: [email protected]. Bardzo dziękujemy.