„Róża” to niesceniczny dramat autorstwa Stefana Żeromskiego, który został przez niego wydany pod pseudonimem Józef Katerla w roku 1909. Pisarz starał się w tym utworze zająć swoje stanowisko wobec rewolucji rosyjskiej z roku 1905 i do licznych problemów politycznych i społecznych, jakie miały miejsce w Polsce na początku XX wieku. W dziele pojawia się wiele postaci, które reprezentują sobą rozmaite postawy życiowe.
Spis treści
To postać, która po raz pierwszy pojawia się w Prologu i jest obecna też w kolejnych częściach dzieła, konfrontując się z innymi postaciami. Żeromski wzorował ją na hinduskich bytach niematerialnych. Jej postać nawiązuje także w późniejszych rozdziałach do starożytnych greckich i rzymskich wyobrażeń Mitry, boga Słońca i światłości. Nosi bowiem bardzo charakterystyczną czapkę frygijską, która ma stanowić symbol wolności. Bożyszcze rozmawia między innymi z Anzelmem i Czarowicem.
To syn prostytutki, a także robotnik ze slumsów oraz rewolucjonista. Jest określany jako zdrajca, prowokator, donosiciel, współpracownik tajnej policji, z którą się układa. Został zastrzelony z wyroku Partii. Anzelm źle postępował, ale kochał swojego dziesięcioletniego synka Olesia, dla którego zrobiłby wiele. Jednak jego dziecko jest prześladowane przez miejscowych chuliganów jako syna kapusia. W późniejszych rozdziałach występuje jako zjawa.
To jeden z głównych bohaterów dramatu. Czarowic to syn zamożnego ziemianina, rewolucjonista, a także działacz niepodległościowy. Myśli jak romantyk, marzyciel. Zostaje uwięziony, ale zbiegł z więzienia dzięki pomocy innych osadzonych. Zakochał się w Krystynie, narzeczonej starszego brata. Zginął w rozpaczliwym zamachu terrorystycznym, kiedy to napadł na armię rosyjską.
To radykalny rewolucjonista i internacjonalista. Został osadzony w więzieniu wraz z Czarowicem. Pomaga mu uciec z celi, zabierając liny z okien.
To starszy brat Jana, zamożny ziemianin, przedsiębiorca, który doskonale zarządza majątkiem ojca. Został jednak zmuszony do spłacenia swego brata Jana, a z tego powodu utracił płynność finansową. Narzeczona Krystyna go porzuciła dla Jana i zdradziła Benedykta, któremu na niej zależało. Nie rozumie ideałów Jana.
To piękna i elegancka panna z dobrego domu. Krystyna lubi jednak wygłaszać cyniczne, wzbudzające kontrowersje poglądy. Planuje urządzić się wygodnie w życiu. Naraziła się jednak, gdy pomogła Czarowicowi w ucieczce z więzienia, dostarczając mu narzędzia do cięcia krat. Niegdyś narzeczona Benedykta, porzuca go i zdradza, by podąża za jego bratem.
To żołdak, który rozpoznaje się wraz z Czarowicem. Łomotał on dla niego karabinem, gdy tamten nie był w stanie podnieść się w ramach rozkazu. W czasie ucieczki dwóch więźniów zostaje obezwładniony przez nich, jednak Czarowic go nie morduje, mimo iż powinien to uczynić dla dobra rewolucji. Więźniowie spokojnie odchodzą, a żołnierz kontynuuje swoją służbę bez informowania innych na temat tej ucieczki.
To sześcioletnia dziewczynka, którą Czarowic spotyka przy szkolnym ogrodzie. Dziewczynka mówi gwarą, niekiedy ma wszy i zdradza mężczyźnie wiele dziecięcych sekretów. Opowiada bowiem, jak ona i inne dzieci niekiedy znęcają się nad zwierzętami takimi jak kury i koty. Opowiada też o tym, jak urządzono pogrzeb zaduszonych kociaków. Nastka boi się głośnych maszyn.
To jeden z więźniów, towarzysz Czarowica. Razem z nim ucieka z więzienia dzięki Zagoździe i udaje się na wędrówkę w Alpach, gdzie korzystają z niezwykłej, nowoczesnej broni. Spotyka Bożyszcze i oznajmia mu, że woli umrzeć, niż dostać się pod cudze wpływy.
To dwudziestoletni parobek, dorodny chłopak, który kosi trawę. Spotyka Czarowica, którzy wręcza mu niebezpieczną broń. Kiedy żołnierze atakują Czarowica, Grześ korzysta z tej broni i przeprowadza zamach na wojskowych.
Piętnastoletni chłopiec, syn Anzelma, uczęszcza do ochrony, gdzie spotyka Czarowica. Uczestniczy w lekcji muzyki, nie tęskni już za Warszawą i przyzwyczaja się do życia za miastem.
Aktualizacja: 2025-06-24 17:56:32.
Staramy się by nasze opracowania były wolne od błędów, te jednak się zdarzają. Jeśli widzisz błąd w tekście, zgłoś go nam wraz z linkiem lub wyślij maila: [email protected]. Bardzo dziękujemy.