Porównaj ujęcie motywu wędrówki Odysei i Eneidzie

Autorka opracowania: Marta Grandke. Redakcja: Aleksandra Sędłakowska.
Autor Wergiliusz

Mitologia grecka stanowi podstawę dla rzymskich mitów. Rzymianie czerpali liczne inspiracje od Greków, dlatego w obu mitologiach można znaleźć łudząco podobne opisy bogów, funkcjonujących jednak pod innymi imionami. Naturalnie inspiracje pojawiały się również w epice, czego doskonałymi przykładami są „Odyseja” Homera i „Eneida” Wergiliusza.

Dzieła te rozpoczynają się w podobnym momencie, jakim jest upadek Troi i zakończenie trwającej przez dziesięć lat wojny trojańskiej. Obaj bohaterowie, Odyseusz oraz Eneasz, po tym wydarzeniu udają się na wyprawę i tułaczkę po morzach. W ich historiach z pewnością da się wskazać zarówno podobieństwa, jak i różnice.

Odyseusz to król Itaki, który walczył w wojnie trojańskiej po stronie Greków. To właśnie on jest autorem pomysłu wprowadzenia do miasta konia trojańskiego. Po upadku miasta Odyseusz wraz z towarzyszami wyrusza w podróż morską, planując wrócić ponownie do rodzinnej Itaki. Wchodzi jednak po drodze w konflikt w cyklopem Polifemem, czym wzbudza gniew Posejdona. To właśnie z tego powodu tułaczka Odyseusza trwa kolejne dziesięć lat. W ich trakcie bohater zmaga się z najróżniejszymi problemami, na przykład Scyllą i Charybdą, a także spotyka różne osoby, na przykład czarodziejkę Kirke. Po powrocie do Itaki problemy Odyseusza się nie kończą, musi bowiem pozbyć się zalotników swojej żony, którzy wierzyli, że król już nie wróci, a także odzyskać swój tron i domostwo. Ostatecznie jednak Odyseuszowi udaje się to osiągnąć.

Historia Eneasza także rozpoczyna się od upadku Troi, kiedy to książę trojański uciekł z upadającego miasta ze swoją rodziną i towarzyszami. Eneasz musiał udać się na poszukiwania nowego domu, a jego podróż była nieco krótsza niż w przypadku Odyseusza, trwała bowiem około siedmiu lat. Eneasz miał spełnić swoje przeznaczenie, zakładając nowe państwo w Italii i dając początek narodowi Rzymian. Po drodze, tak jak w przypadku Odysa, zatrzymała go kobieta, a był to romans z Dydoną. Po przybyciu do Lacjum Eneasz także musiał walczyć. W jego przypadku była to wojna z miejscowymi plemionami o to, by przybysz zajął te tereny i stworzył na nich zupełnie nowe państwo i pojął za żonę Lawinię, córkę miejscowego władcy. Eneasza od początku ściga gniew Junony, która sprawia, że bohater musi zmagać się z licznymi trudnościami w trakcie podróży.

Tułaczka Odyseusza i wędrówka Eneasza mają ze sobą wiele wspólnych cech - lata tułaczki morskiej po zakończeniu wojny trojańskiej, próby udania się do domu, doświadczenie gniewu bóstwa, które chce pokrzyżować plany danego bohatera. Jednak Odyseusz wracał do domu, co było jego prywatnym celem, natomiast Eneasz realizował wolę bogów i działał zgodnie z przeznaczeniem, które uczyniło z niego protoplastę Rzymian. Mimo to inspiracje Wergiliusza są tu doskonale widoczne i łatwe do zrozumienia w przypadku uważnego czytelnika obu tych dzieł.


Przeczytaj także: Eneida jako epos

Aktualizacja: 2025-03-30 23:22:23.

Staramy się by nasze opracowania były wolne od błędów, te jednak się zdarzają. Jeśli widzisz błąd w tekście, zgłoś go nam wraz z linkiem lub wyślij maila: [email protected]. Bardzo dziękujemy.