Eneasz – charakterystyka

Autorka charakterystyki: Marta Grandke. Redakcja: Aleksandra Sędłakowska.
Autor Wergiliusz

„Eneida” to poemat autorstwa Wergiliusza, który opowiada o tym, w jaki sposób powstał naród rzymski. Opowieść ta wiążę się z upadkiem Troi, kiedy to z płonącego miasta uciekł z towarzyszami Eneasz. Bohater wędrował potem przez jakiś czas, między innymi bawiąc w Kartaginie, a następnie dotarł nad Tybr, gdzie utworzył nowe państwo. Eneasz to główny bohater poematu i protoplasta Rzymian.

Charakterystyka Eneasza

Eneasz był jednym z bohaterów wojny trojańskiej. Uciekł z miasta w nocy, gdy upadło ono z powodu podstępu z koniem trojańskim. Był on trojańskim księciem, synem Anchizesa i bogini Wenus, która mu sprzyjała. Jako potomek Dardanosa wywodził swe pochodzenie także od samego Jowisza. Eneasz to ojciec Askaniusza i mąż Kreuzy, która zagubiła się w trakcie ucieczki z Troi. Wyruszył potem do Kartaginy, gdzie nawiązał romans z tamtejszą władczynią, królową Dydoną. Jego relacja z kobietą nie utrzymała się, ponieważ zgodnie z wolą bogów Eneasz musiał ruszyć dalej, do Italii, gdzie miał założyć nowe państwo. Dydona nie przebaczyła tego, przeklęła go i po jego odejściu popełniła samobójstwo.

Eneasz ostatecznie dotarł do Italii, gdzie rozpoczęła się jego walka z miejscowymi plemionami, mimo iż zyskał poparcie króla Latinusa, który chciał mu oddać też rękę swojej córki, ale pod wpływem gniewu Junona podburzyła przeciwko niemu miejscowego władcę, Turnusa. Ostatecznie Eneasz zwycięża, a z jego rodu mają się narodzić Rzymianie. 

Eneasz opisany jest jako mężny i mądry przywódca, ale jego działania są całkowicie podporządkowane woli bogów, którzy wyznaczyli, że to właśnie on ma sprawić, że na świecie pojawią się Rzymianie. Eneasz w związku z tym rezygnuje z własnych pragnień, czy chęci, takich jak na przykład związek z Dydoną. Eneasz wzbudza wśród innych zaufanie. Wielu informacji dowiaduje się od zjaw podczas wyprawy do zaświatów i wiele udaje mu się też dokonać dzięki wsparciu samych bogów, jakim się nieustannie cieszy, między innymi dzięki licznym interwencjom Wenus w jego imieniu.

Eneasz to człowiek odpowiedzialny za całą wyprawę Trojan po opuszczeniu miasta i stara się o nich dbać. Wiele jednak sytuacji stoi w sprzeczności z celem jego misji, tak jak ma to miejsce w przypadku uczucia, jakie żywi do Dydony. Zmarłego na wyprawie ojca stara się z kolei uczcić wyprawieniem dla jego pamięci igrzysk. Wraca też po zagubioną żonę, ale nie udaje mu się znaleźć jej żywej. Odkrycie pasa Pallasa na Turnusie wzbudza z kolei w Eneaszu taki gniew, że zabija przeciwnika, mimo iż wcześniej rozważał darowanie mu życia. Eneasz bywa zatem porywczy i okrutny, działa również pod wpływem silnych emocji, które przejmują nad nim kontrolę.

Eneasz to zatem postać o ogromnym znaczeniu, której przeznaczone jest dokonanie rzeczy wielkich. Z tego powodu nieustannie waha się on między tym, czego chce, a tym, co zostało mu przeznaczone przez bogów i los. Powoduje to w nim wiele sprzeczności, a także konieczność porzucania tego, czego pragnie, jak było to w przypadku jego miłości do królowej. Eneasz rezygnuje zatem z prywatnego szczęścia, by mogły się dopełnić rzeczy wyższego rzędu.


Przeczytaj także: Eneida – plan wydarzeń

Aktualizacja: 2025-03-28 11:57:19.

Staramy się by nasze opracowania były wolne od błędów, te jednak się zdarzają. Jeśli widzisz błąd w tekście, zgłoś go nam wraz z linkiem lub wyślij maila: [email protected]. Bardzo dziękujemy.