Eneida – motywy literackie

Autorka listy motywów literackich: Marta Grandke. Redakcja: Aleksandra Sędłakowska.
Autor Wergiliusz

„Eneida” to sta­ro­żyt­ny po­emat Wergiliusza, któ­ry roz­pi­sa­no hek­sa­me­trem na dwa­na­ście ksiąg. Opi­su­je ona losy pro­to­pla­sty na­ro­du Rzy­mian, od któ­re­go wzię­ła ona tak­że swo­ją na­zwę. Ene­asz to wo­jow­nik spod Troi, któ­ry po upad­ku mia­sta wy­ru­sza w po­dróż, by osta­tecz­nie do­trzeć do Ita­lii i za­ło­żyć tam nowe pań­stwo. W trak­cie tej wy­pra­wy spo­ty­ka go wie­le nie­zwy­kłych wy­da­rzeń, na któ­re nie­jed­no­krot­nie mają wpływ bo­go­wie. W dzie­le We­rgi­liu­sza z pew­no­ścią moż­na wska­zać roz­ma­ite mo­ty­wy li­te­rac­kie, któ­re zo­sta­ły wple­cio­ne w fa­bu­łę opo­wie­ści o Ene­aszu.

Spis treści

Motyw podróży

Eneasz wy­ru­sza na swo­ją wyprawę, gdy Troja upa­da pod wpły­wem pod­stę­pu z ko­niem tro­jań­skim. Ta decyzja o ucieczce nie jest tyl­ko re­ak­cją na znisz­cze­nie mia­sta, lecz jest związana z misją, którą musiał wykonać – z bu­do­wa­niem no­we­go państwa. Wraz z Ene­aszem w po­dróż wy­ru­sza jego ro­dzi­na oraz to­wa­rzy­sze, któ­rzy po­dzie­la­ją jego prze­zna­cze­nie. Po­cząt­ko­wo flo­ta Ene­asza zo­sta­je roz­pro­szo­na przez bu­rze wy­wo­ła­ne przez Ju­no­nę, a jego żona, Kreusa, ginie w trakcie ucieczki, co sta­wia bo­ha­te­ra w ob­li­czu wiel­kie­go oso­bi­ste­go cier­pie­nia. Jego po­dróż wie­dzie go przez róż­ne kra­iny: Gre­cję, Sy­cy­lię, aż do Kar­ta­gi­ny, gdzie prze­ży­wa ko­lej­ne przy­go­dy. Choć po­cząt­ko­wo wy­da­je się, że podróż jest chaotyczna, osta­tecz­nie pro­wa­dzi do speł­nie­nia bo­skie­go pla­nu – za­ło­że­nia no­we­go na­ro­du w Ita­lii. Jed­nak ta podróż nie jest prosta, Ene­asz musi sta­wić czo­ła nie tyl­ko na­tu­ral­nym prze­szko­dom, ale i bo­skim in­ter­wen­cjom, któ­re wy­wo­łu­ją ko­lej­ne tra­ge­die, ta­kie jak jego romans z królową Dydoną. Mo­tyw po­dró­ży w „Ene­idzie” uka­zu­je wewnętrzną drogę bohatera ku wypełnieniu przeznaczenia.

Motyw miłości

Ene­asz, mimo że zakochuje się w królowej Dydonie, nie może speł­nić swo­jej mi­ło­ści, po­nie­waż jego przeznaczenie wzywa go do Italii, aby za­ło­żył nowy na­ród. Ta tra­gicz­na mi­łość roz­wi­ja się w trak­cie wspól­ne­go po­lo­wa­nia, pod­czas któ­re­go Ene­asz i Dy­do­na spę­dza­ją ze sobą czas w pie­cza­rze, a bo­go­wie, w tym głów­nie Wenus, umoż­li­wia­ją ich zbli­że­nie. Nie­ste­ty, z po­wo­du bo­skiej woli, Ene­asz musi opu­ścić Kar­ta­gi­nę i zre­ali­zo­wać swo­je za­da­nie. Po­rzu­ce­nie Dy­do­ny jest dla nie­go bo­le­sną de­cy­zją. Kró­lo­wa, nie mo­gąc znieść od­rzu­ce­nia, po­peł­nia samobójstwo, przeklinając Ene­asza i jego po­tom­ków. Ene­asz wy­bie­ra los na­ro­du, a nie swo­je oso­bi­ste szczę­ście.

Motyw wojny

Z jed­nej stro­ny woj­na tro­jań­ska, bę­dą­ca tłem dla ca­łej hi­sto­rii, koń­czy się zniszczeniem Troi, co jest bez­po­śred­nią przy­czy­ną roz­po­czę­cia po­dró­ży Ene­asza. Z dru­giej stro­ny wojna toczy się na nowych ziemiach, które Eneasz ma zasiedlić, by za­ło­żyć nowy na­ród. Woj­na w „Ene­idzie” jest peł­na ofiar, a bo­ha­te­ro­wie – za­rów­no Tro­ja­nie, jak i ich wro­go­wie – wie­rzą w jej słusz­ność, wal­cząc o przy­szłość, ho­nor i zie­mie. Ene­asz sta­je na cze­le swo­ich lu­dzi, wal­cząc nie tyl­ko z wro­ga­mi ze­wnętrz­ny­mi, ale tak­że z prze­ciw­no­ścia­mi losu, któ­re są wynikiem boskich ingerencji. Woj­na w „Ene­idzie" ma tak­że wy­miar mo­ral­ny – jest na­rzę­dziem do kształ­to­wa­nia no­we­go po­rząd­ku, któ­ry ma do­pro­wa­dzić do po­wsta­nia przy­szłe­go imperium Rzymu. Dla Ene­asza woj­na sta­je się me­to­dą wy­peł­nie­nia jego prze­zna­cze­nia, choć jest to tak­że pro­ces pe­łen cier­pie­nia i stra­ty.

Motyw śmierci

Po­cząw­szy od śmierci żony, Kreusy, pod­czas uciecz­ki z Troi, przez samobójstwo Dy­do­ny, aż po śmierć jego towarzyszy, jak Pallas, któ­ry gi­nie w wal­ce z Tur­nu­sem. Śmierć jest wszech­obec­na w tym epo­sie, po­nie­waż zwią­za­na jest z wojną, a tak­że z bo­skim pla­nem. W „Ene­idzie” śmierć nie jest tyl­ko za­koń­cze­niem ży­cia, lecz częścią większego porządku. Ene­asz sam do­świad­czy śmier­ci w sen­sie me­ta­fo­rycz­nym, scho­dząc do krainy umarłych, by spo­tkać się z du­chem swo­je­go ojca An­chi­ze­sa. W tym spo­tka­niu otrzy­mu­je wi­zję przy­szło­ści Rzy­mu, co jest sym­bo­licz­nym przej­ściem do re­ali­za­cji swo­je­go prze­zna­cze­nia. 

Motyw władzy

Władcy i królowie, tacy jak Dydona, Turnus czy Latinus, sta­ra­ją się utrzy­mać lub zdo­być kon­tro­lę nad te­ry­to­ria­mi, któ­re są źró­dłem ich po­tę­gi. Dla Ene­asza wła­dza nie jest ce­lem sa­mym w so­bie, lecz środkiem do zrealizowania jego przeznaczenia. Jako przy­szły za­ło­ży­ciel Rzy­mu, Ene­asz musi zdo­być wła­dzę nad no­wy­mi zie­mia­mi, by zre­ali­zo­wać bo­ski plan i stwo­rzyć na­ród, któ­ry ma zdo­mi­no­wać świat. Wal­ka o wła­dzę sta­je się za­tem mo­ty­wem woj­ny, gdzie nie tyl­ko mi­li­tar­ne star­cia, ale rów­nież de­cy­zje o przy­szło­ści ziem i lu­dzi mają zna­cze­nie. Wła­dza w „Ene­idzie” jest za­tem po­żą­da­na, ale nie jest wolna od kosztów – wojny, straty i poświęcenia.

Motyw upadku Troi

Upa­dek Troi sta­no­wi punkt wyj­ścia dla ca­łej fa­bu­ły „Ene­idy”. To znisz­cze­nie mia­sta zmu­sza Ene­asza do uciecz­ki i roz­po­czę­cia swo­jej po­dró­ży w po­szu­ki­wa­niu nowego domu. W tym kon­tek­ście upa­dek Troi jest ka­ta­li­za­to­rem dal­szych wy­da­rzeń. Utrata ojczyzny, któ­rą Ene­asz musi opu­ścić, jest dla nie­go bo­le­snym do­świad­cze­niem, a jego wy­pra­wa sta­je się pró­bą od­bu­do­wa­nia tego, co zo­sta­ło znisz­czo­ne. War­to za­zna­czyć, że hi­sto­ria upad­ku Troi nie koń­czy się tyl­ko na Ene­aszu – wpły­wa tak­że na losy in­nych po­sta­ci, jak Dy­do­na, któ­rej życie w Kartaginie zostaje naznaczone przez wspomnienie o Troi i Eneaszu. Mo­tyw upad­ku Troi de­ter­mi­nu­je los bo­ha­te­rów i kształ­tu­je ich dal­sze dzia­ła­nia.

Motyw państwa

Za­ło­że­nie no­we­go pań­stwa jest głów­nym ce­lem Ene­asza i cen­tral­nym mo­ty­wem ca­łej „Ene­idy”. Ene­asz, jako wy­bra­niec bo­gów, ma zre­ali­zo­wać plan stworzenia narodu, który stanie się fundamentem dla Rzymu. Ta mi­sja wy­ma­ga od bo­ha­te­ra ogrom­nych po­świę­ceń, w tym re­zy­gna­cji z oso­bi­ste­go szczę­ścia, ja­kie mógł­by mieć, po­zo­sta­jąc z Dy­do­ną. Jego wę­drów­ka jest nie tyl­ko po­dró­żą fi­zycz­ną, ale tak­że pro­ce­sem du­cho­we­go wzra­sta­nia, gdzie Ene­asz sta­je się narzędziem boskiej woli. Po­wo­ła­nie do ży­cia no­we­go na­ro­du sta­je się tak­że pró­bą stwo­rze­nia po­rząd­ku w świe­cie. Za­ło­że­nie pań­stwa przez Ene­asza to speł­nie­nie jego przeznaczenia, ale rów­nież speł­nie­nie boskiego planu, któ­ry ma za­gwa­ran­to­wać przy­szły triumf Rzy­mu na świe­cie.


Prze­czy­taj tak­że: Eneida – bohaterowie

Ak­tu­ali­za­cja: 2025-03-20 21:05:33.

Sta­ra­my się by na­sze opra­co­wa­nia były wol­ne od błę­dów, te jed­nak się zda­rza­ją. Je­śli wi­dzisz błąd w tek­ście, zgłoś go nam wraz z lin­kiem lub wy­ślij ma­ila: kon­takt@po­ezja.org. Bar­dzo dzię­ku­je­my.