„Eneida” to antyczny poemat autorstwa Wergiliusza pisany heksametrem, który składa się z dwunastu ksiąg. Właśnie w nich opisano losy przyszłego protoplasty narodu Rzymian, którym według autora dzieła był trojańczyk Eneasz. Wergiliusz opisuje jego przygody od czasu opuszczenia płonącego miasta, aż do trafienia do Lacjum, gdzie bohater w czasie wojny zajął te ziemie. W czasie tych podróży Eneasz spotyka wiele osób, które mu pomagają lub stają mu na drodze do celu.
Spis treści
Główny bohater „Eneidy”, znany jako trojański książę. To także syn Anchizesa i bogini Wenus, a także jeden z potomków Jowisza. Eneasz to idealny bohater rzymski, ponieważ jest pobożny i posłuszny bogom, cechują go prawdziwe męstwo, lojalność i odwaga. Ważniejsze są dla niego wyższe cele niż jego własne szczęście, zatem bez wahania podporządkowuje się swojemu przeznaczeniu, według którego stanie się on założycielem nowego państwa w Italii. Eneasz to człowiek odpowiedzialny za swoich towarzyszy, ale jest zmuszony do zmierzenia się z własnymi emocjami, które stoją w sprzeczności z jego przeznaczeniem, jak na przykład romans z Dydoną. Jego życie jest ofiarą w sprawie założenia nowego miasta, jakim jest Rzym.
Królowa Kartaginy. Niegdyś miała męża, ale w czasie poznania Eneasza jest ona już wdową po Sycheuszu. Wergiliusz opisuje ją jako władczynię rozumną i niezwykle oddaną swoim poddanym. Bogowie sprawiają, że Dydona zakochuje się w Eneaszu, ale to uczucie tragiczne, ponieważ kochanek opuszcza ją ze względu na swoje przeznaczenie. To napełnia kobietę rozpaczą i w związku z tym popełnia ona samobójstwo, przebijając się mieczem. Przeklina również Eneasza, co zapowiada konflikt między Rzymem a Kartaginą. Nie wybacza mężczyźnie nawet po swojej śmierci, ponieważ przed spaleniem się na stosie, przeklina herosa.
Wódz Rutulów i główny przeciwnik Eneasza w Lacjum. Turnus to prawdziwy wojownik, waleczny, ambitny i mężny, który nie godzi się z przeznaczeniem. To on jest wcześniejszym kandydatem do ręki Lawinii, dlatego nie podoba mu się przybycie Eneasza. Jest on dla niego zagrożeniem, a uparty Turnus doprowadza ostatecznie do wybuchu wojny z Trojanami. Mężczyzna nie potrafi się pogodzić ze zmianami i losem, a jego śmierć to jeden z najważniejszych momentów konfliktu, gdyż po tym wydarzeniu dochodzi do zawieszenia broni.
Ojciec Eneasza, człowiek związany przede wszystkim z mądrością i tradycją. Wyrusza wraz z synem na wyprawę z Troi, ale na Sycylii umiera. Jego duch trafia do zaświatów, gdzie spotyka go Eneasz. To właśnie tam zdradza synowi wizję jego chwalebnej przyszłości związanej z Rzymem, co umacnia mężczyznę z dążeniu do celu. Anchizes jest połączony z pamięcią o dziedzictwie Troi.
Córka króla Latynusa i Amaty. To właśnie jej ręka i ewentualne małżeństwo stają się przedmiotem konfliktu między Turnusem a Eneaszem, ona sama jednak nie wypowiada się w tym temacie. Lawinia symbolizuje nadchodzącą przyszłość Rzymu.
Król Lacjum, a także mąż Amaty i ojciec Lawinii. Jest opisany jako roztropny i pokojowy władca, który upatruje w Eneaszu spełnienie wizji bogów. Z tego powodu chętnie ofiarowuje mu rękę Lawinii, by zapoczątkowali oni razem nowe państwo. Jest to jednak decyzja pozostająca w sprzeczności z ambicjami Turnusa i wolą żony króla.
Żona Latinusa, a także matka Lawinii. Nie popiera małżeństwa swojej córki z Eneaszem, toteż z tego powodu wspiera Turnusa. Opiera się zatem przeznaczeniu, co prowadzi do konfliktu między dwiema stronami. Kobieta kieruje się głównie emocjami takimi jak gniew i staje się jedynie narzędziem w rękach bogów. Amata reprezentuje spór w rodzinie.
Rzymska bogini miłości, a także matka samego Eneasza. Z tego powodu nieustannie dba o bezpieczeństwo bohatera w trakcie jego wyprawy. Często z tego powodu wchodzi w konflikt z Junoną, która próbuje zapobiegać dopełnieniu się przeznaczenia. Wenus kojarzyć się ma z bezinteresowną miłością macierzyńską.
Rzymska bogini, nienawidzi Trojan i dlatego przeciwstawia się innym bogom. Nie chce ona, by przeznaczenie Eneasza się spełniło i stara się temu ze wszystkich sił zapobiec.
Młody sojusznik Eneasza i syn króla Ewandra, ginie w walce z Turnusem.
Podły sprzymierzeniec Turnusa i były król Etrusków.
Aktualizacja: 2025-03-21 17:06:55.
Staramy się by nasze opracowania były wolne od błędów, te jednak się zdarzają. Jeśli widzisz błąd w tekście, zgłoś go nam wraz z linkiem lub wyślij maila: kontakt@poezja.org. Bardzo dziękujemy.