Don Kichot to główny bohater powieści Miguela de Cervantesa, napisanej na początku XVII wieku. „Don Kichot z La Manchy” opowiada historię mężczyzny, który przez zaczytywanie się w romansach rycerskich, pragnie stać się jednym z nich. Wyrusza wraz ze swoim giermkiem Sancho Pansą na wiele wypraw, w czasie których pragnie dowieść swojego męstwa.
Stanisław Wokulski jest główną i najważniejszą postacią w „Lalce” Bolesława Prusa. Kupiec niczym błędny rycerz sądzi, że osiągnie wiele. Szybko orientuje się, że niektóre rzeczy są dla niego niedostępne, głównie ze względu na przesądzoną klasę społeczną, z jakiej pochodzi, przez co bardzo cierpi. Obaj bohaterowie są idealistami, a przyczyny tego stanu rzeczy można doszukiwać się w czytanych przez nich książkach. Don Kichot zaczytywał się w romansach rycerskich, natomiast Stanisław Wokulski w dziełach romantyków, przez co zaczął marzyć o wyidealizowanym obrazie miłości. W przypadku obu postaci ich wielkie nadzieje spotykają się z trudną i bardzo rozczarowującą rzeczywistością, która nie dopasowuje się do ich oczekiwań. Wokulski również jest traktowany jak szaleniec z powodu swojego ślepego zauroczenia w Izabeli Łęckiej, dla której nawet kupuje kamienicę. Błędny rycerz również ma swoją damę serca, w rzeczywistości tylko z niego kpiącą i dużo mniej inteligentną i szlachetną, niż on to sobie wyobraża, która stanowi główną przyczynę podejmowanych przez niego decyzji.
Mężczyźni są także w zbliżonym wieku (Alonso ma około pięćdziesięciu lat, a kupiec galanteryjny ma ponad czterdzieści) i powierzają swoje serca dużo młodszym kobietom. Nie mogą też narzekać na brak powodzenia. Inne damy są zainteresowane Don Kichotem, nawet jeśli z niego żartują. Wokulskim interesuje się między innymi pani Stawska, ale on nie widzi nikogo poza Izabelą, podobnie jak błędny rycerz, którego serce oddał Dulcynei z Toboso.
Bohater „Lalki” wielokrotnie „walczy z wiatrakami” - robi wszystko, by zdobyć serce Izabeli, jednak kobieta go odrzuca. Chce wejść na salony, zrównać się z arystokracją, jednak jego niższe pochodzenie powoduje niemożliwość przebicia się przez szklany sufit. Choć, w przeciwieństwie do Don Kichota, jego porażki nie wiążą się z konsekwencjami materialnymi czy też wizerunkowymi, przeżywa je bardzo mocno. Frustruje się otaczającym go światem, co skłania go do nierozsądnych decyzji o samobójstwie, od którego jednak zostaje uratowany.
Można również odnaleźć analogię w życiu Wokulskiego do postaci Sancho Pansy, giermka Don Kichota. Dla niego przeciwwagą i osobą, która twardo stąpa po ziemi jest Ignacy Rzecki. Stary subiekt również jest człowiekiem poczciwym, prostym i naiwnym. Wierzy w mądrość Stanisława, ale nie omieszka wyrazić swojego zdania. Próbuje przemówić mu do rozsądku, aby porzucił myśli o Izabeli na rzecz pani Stawskiej, jednak przyjaciel wydaje się głuchy na jego rady. Giermek rycerza także pragnie uchronić swojego pana od złego, co okazuje się niemożliwe z uwagi na upór Don Kichota. Mężczyźni pozostają bezradni wobec zawziętości swoich przyjaciół, którzy chcą osiągnąć coś niemożliwego.
Rycerz, podobnie jak Wokulski, wywodzi się ze stanu szlacheckiego. Don Kichot startuje jednak z lepszej pozycji materialnej i w pewien sposób porzuca swój dobytek na rzecz zakupu i czytania eposów i romansów rycerskich. Stanisław nie ma wsparcia rodziców, nie dziedziczy wielkiego majątku. Do wszystkiego musi dojść własną pracą. Niestety, podobnie jak Don Kichot, porzuca wszystko na rzecz nierealnych ideałów, które niszczą go i doprowadzają do nieszczęścia.
Patrząc na liczne podobieństwa między głównym bohaterem „Lalki” i tytułową postacią w „Don Kichocie z La Manchy” zupełnie zrozumiałe wydaje się porównanie stosowane przez Stanisława Wokulskiego. Niestety, mimo świadomości swojej pozycji i bycia idealistą, nie zmieniło to jego postępowania. Dalej walczył o miłość Izabeli, co zakończyło się dla niego tragedią, gdy odkrył romans kobiety z jej kuzynem, Starskim.
Aktualizacja: 2024-10-28 11:00:46.
Staramy się by nasze opracowania były wolne od błędów, te jednak się zdarzają. Jeśli widzisz błąd w tekście, zgłoś go nam wraz z linkiem lub wyślij maila: [email protected]. Bardzo dziękujemy.